کرمی: نسخه انگلیسی سالنامه مهاجرتی ایران 1400 واقعیت های آماری کشور را بازگو می نماید

به گزارش مینی ست، به گفته رئیس مرکز انتشارات دانش بنیان فناور، نسخه انگلیسی سالنامه مهاجرتی ایران 1400 هم زمان با ارائه نسخه فارسی آن در دسترس علاقمندان نهاده شد.

کرمی: نسخه انگلیسی سالنامه مهاجرتی ایران 1400 واقعیت های آماری کشور را بازگو می نماید

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پرویز کرمی سخنگوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلام این که دومین سالنامه مهاجرتی به زبان انگلیسی، تصویری از فرایند مهاجرت های بین المللی ایران و دنیا ارائه می دهد، گفت: این کتاب تصویری واقعی از آماراهای مهاجرتی و نیز شرایط موثر بر این حوزه ارائه می دهد. در دوران همه گیری ویروس کرونا که دنیا شاهد بیشترین محدودیت های جابجائی بین المللی بود، استمرار و افزایش مهاجرت، حاوی این پیغام است که مهاجرت، پدیده شایع فعلی و آینده در دنیا بوده که غیرقابل انکار و غیرقابل توقف است. بر همین اساس، شناخت ابعاد کمی و کیفی مهاجرت، شناسائی ریشه ها و دلائل آن و بعلاوه کوشش برای کاهش عوارض غیرمفید و بهره برداری از فرصت های برآمده از مهاجرت، رویکردی واقع بینانه به این پدیده دنیا شمول است.

توجه به ابعاد پدیده مهاجرت

کرمی، مهاجرت را پدیده ای برآمده از برهم کنش نیروهای رانشی و کششی داخلی و بین المللی دانست و افزود: در تحلیل و مدیریت مهاجرت، باید تاثیر توامان این نیروها را در نظر داشت. هیچ کشوری نمی تواند با اتکای صرف بر شرایط داخلی خود و بی تفاوتی به شرایط محیطی اقدام به برنامه ریزی در این حوزه کند.

مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلام اینکه این نسخه از سالنامه مهاجرتی ایران، با همکاری جمعی از محققان، پژوهشگران و فعالان حوزه مهاجرت های بین المللی به همت رصدخانه مهاجرت ایران وابسته به پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به وسیله انتشارات دانش بنیان فناور منتشر شده است، گفت: این سالنامه، ضمن بیان واقعیت های آماری ایران در حوزه مهاجرت، زمینه دسترسی محققان و پژوهشگران سایر کشورها و سازمان های بین المللی را به این آمار میسر کند.

آمار جایگاه واقعی ایران

رئیس مرکز انتشارات دانش بنیان فناور، با اعلام اینکه دومین شماره سالنامه مهاجرتی، شرایط مهاجرفرستی و مهاجرپذیری در ایران در سال 1400 را بر اساس آمار و مستندات بین المللی و قابل اعتنا تصویر می نماید، گفت: تا پیش از انتشار این سالنامه، درک جامعه، رسانه و پژوهشگران داخلی و خارجی از شرایط مهاجرپذیری و مهاجرفرستی ایران به چند گزارش با اطلاعات و آمارهای کذب، مغشوش، غیرقابل اتکاء و ناصحیح محدود بود اما انتشار این سالنامه به زبان فارسی و انگلیسی، شرایط و جایگاه واقعی ایران را در میان کشورهای مهاجرفرست نزد جامعه بین المللی نمایان می نماید.

کرمی، با اشاره به این که تا به امروز آمارهای نادرست ارائه شده، رتبه ایران در مهاجرفرستی را به درستی نمایان نمی کرد، افزود: دومین سالنامه مهاجرتی ایران با ارائه آمارهای مستند و ارائه دستاورد جمع کثیری از پژوهشگران، نادرست بودن ادعای بعضی از رسانه ها و افراد را که بدون استناد به هیچ آمار و تحلیل قابل اعتنایی، از شایعه فرار مغزها می گفتند، آشکار و جامعه بین المللی را از شرایط واقعی ایران درحوزه مهاجرت مطلع می نماید.

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان، یکی از کاربردهای مهم انتشار سالنامه های مهاجرتی برای کشورها را به کارگیری اطلاعات مهاجرتی در تصمیمات کلان حاکمیتی و سیاست گذاری دانست و مطرح نمود: استناد بر داده های قابل اتکا، نه تنها باعث تقویت و استحکام مبنایی سیاست های اتخاذ شده در حوزه مهاجرت می گردد، بلکه زمینه سنجش اثربخشی این سیاست ها در حوزه های مختلف مالی و اجتماعی کشورها را بر اساس شاخص های کلیدی کمی و کیفی فراهم می آورد.

ارائه آمارهایی روشن از کشور

به گفته سخنگوی بنیاد ملی نخبگان نسخه انگلیسی سالنامه مهاجرتی ایران، تصویر روشنی از کشورمان در این حوزه به پژوهشگران بین المللی ارائه می دهد. پس از انتشار نسخه فارسی دومین شماره این سالنامه، اکنون با انتشار نسخه انگلیسی همراه است تا راه برای توسعه پژوهش های مهاجرتی به وسیله محققان و پژوهشگران غیرفارسی زبان و ارائه تصویری روشن و حقیقی از واقعیت مهاجرتی ایران بر مبنای آمارهای متقن و مستند هموار گردد.

کرمی با بیان این که ایران با انتشار این سالنامه در میان کشورهایی که به شکل ساختارمند و مستند، آمارهای مهاجرتی خود را منتشر می نمایند، نهاده شد، گقت: در این سالنامه، داده ها و تحلیل های ارزشمندی در حوزه های گوناگون مهاجرت به مخاطبان ارائه شده است. این کتاب در ومین سالنامه دقالب فصل های گوناگون و به صورت دسته بندی شده به اطلاعات دقیق این حوزه می پردازد.

اطلاعات دسته بندی شده

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلام اینکه در این سالنامه، یافته هایی مانند جمعیت ایرانیان خارج از کشور، جابه جایی های دانشجویی، مهاجرت های کاری و اطلاعات مهاجرت های اجباری و پناهجویی مبتنی بر منابع داخلی و گزارش های مراجع بین المللی منتشر شده است، افزود: تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های کشور آمریکا به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد تحصیلی دانشجویان بین المللی در دنیا و ایران، فرایند صدور انواع ویزاهای تحصیلی همراه با تعداد و جایگاه جمعیت دانشجویان ایرانی در دانشگاه های برتر آمریکا و دنیا در مقایسه با کشورهای دانشجوفرست، از جمله مواردی است که سالنامه مهاجرتی به آنها پرداخته است.

موفقیت کشور در اجرای برنامه بازگشت نخبگان

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان با اعلام اینکه در این سالنامه، توانمندی اکوسیستم فناوری و نوآوری ایران در بازگشت نخبگان ایرانی غیرمقیم و بین المللی، مورد آنالیز نهاده شده که به طور میانگین 2 نفر در روز است گفت: نرخ بازگشت متخصصان و فارغ التحصیلان ایرانی به داخل کشور و شاخص خالص چرخش نخبگان ایرانی از سرفصل های مهم این سالنامه است. بعلاوه فرایند جابه جایی بین المللی دانشجویان ایرانی در طول چند دهه مختلف به استناد آخرین منابع و نیز فراز و فرود رتبه دانشجوفرستی ایران در دنیا و جمعیت دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در ایران ارائه شده است.

کرمی، دومین سالنامه مهاجرتی ایران را مرجعی ارزشمند برای تحلیل ها و پژوهش ها در عرصه بین المللی قلمداد کرد و افزود: با توجه به اینکه مهاجرت همیشه یک دغدغه فکری در سطح جامعه و مسئولین کشور بوده است، در این سالنامه کوشش شده است تا با گذر از نگاه عامیانه و غیرمستند، با یک نگاه جامع و مستند به موضوع مهاجرت نگریسته گردد. بنابراین سالنامه انگلیسی زبان می تواند به عنوان مرجع علمی جامع و معتبر بین المللی در حوزه تحلیل و سیاست گذاری مهاجرت برای محققان در داخل و خارج از کشور و عموم علاقمندان مورد استناد قرار گیرد.

سالنامه مهاجرتی ایران 1400 که با به روزرسانی آمارها و تحلیل های نسخه فارسی، نسخه انگلیسی آن نیز به طور مرتب روزآمد می گردد و در تارنمای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رصدخانه مهاجرت ایران در دسترس علاقه مندان نهاده شده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1957

به "کرمی: نسخه انگلیسی سالنامه مهاجرتی ایران 1400 واقعیت های آماری کشور را بازگو می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرمی: نسخه انگلیسی سالنامه مهاجرتی ایران 1400 واقعیت های آماری کشور را بازگو می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید