کشف آثاری از ادوار پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی در تپه بتکی الشتر

آنالیز های اجرا شده در تپه باستانی بتکی الشتر واقع در استان لرستان به کشف آثاری از ادوار پیش از تاریخ (دوره های مس و سنگ، مفرغ و آهن)، تاریخی و اسلامی منجر شد.

کشف آثاری از ادوار پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی در تپه بتکی الشتر

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهدی حیدری سرپرست هیئت برآورد معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه بتکی الشتر امروز شنبه 14 مهر با اعلام این خبر گفت: وجود استقرارهای معاصر بر روی محوطه ها، کاوش ها و خاکبرداری غیر مجاز از جمله مهم ترین تهدید هایی هستند که محوطه های باستانی با آن روبرو بوده و حتی در مواردی باعث از بین رفتن تمامی محوطه می شوند.

او در ادامه گفت: با توجه به این موضوع و برای پیشگیری از آسیب ها، شناسایی و حفظ این آثار، مجلس شورای ملی مصوبه ای در تاریخ 12 آبان ماه 1309 بیان کرد که هرگونه دخل و تصرف در آثار باستانی که تا خاتمه دوره زندیه در ایران شکل گرفته، جرم محسوب شده و مراجع ذی صلاح موظف به شناسایی و حفظ این آثار هستند.

حیدری اضافه نمود: همچنین بر اساس اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور در سال 1366، این سازمان موظف به معین حریم بناها، مجموعه ها، محوطه ها و تپه های باستانی شده که در پی این نیازمندی ها و قوانین، معین عرصه و حریم تپه باستانی بتکی ضروری به نظر رسید.

او با اشاره به قرارگیری تپه بتکی در روستایی به همین نام در شمال غرب دشت سرسبز الشتر گفت: آنالیز های اجرا شده در این تپه باستانی آثاری از ادوار پیش از تاریخ (دوره های مس و سنگ، مفرغ و آهن)، تاریخی و اسلامی نشان داد.

حیدری با اشاره به غنای فرهنگی این تپه باستانی از حفر 17 گمانه در جهت های مختلف تپه طی 20 روز کاوش در آن اطلاع داد و گفت: از این تعداد، 4 گمانه دارای آثار فرهنگی بوده و 13 گمانه بدون مشاهده آثار معماری و فرهنگی مشخصی تا خاک بکر ادامه یافته است.

او با بیان این نکته که مواد فرهنگی به دست آمده طی انجام این پروژه عمدتا مواد سفالی بود، گفت: در 4 گمانه دارای آثار، عمدتا مواد سفالی، آجر و در یک گمانه پی سنگی از دیوار یا یک گور باستانی به دست آمد.

مجوز پروژه معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه بتکی الشتر توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

منبع: میراث آریا

به "کشف آثاری از ادوار پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی در تپه بتکی الشتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آثاری از ادوار پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی در تپه بتکی الشتر"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید