گونه شناسی دست کندهای روستای آقچه قلعه خرقان

به گزارش مینی ست، نقش معماری تلفیقی دست کند در منظر فرهنگی روستای سرآقا سید (استان چهارمحال بختیاری)، گونه شناسی دست کند های روستای آقچه قلعه خرقان، مطالعه و آنالیز آثار معماری دست کند مس عینک لوگر (افغانستان)، نقش معماری دست کند در شکل گیری و توسعه منظر فرهنگی روستای نایبند مقالاتی بود که در نشست تخصصی دوم در دومین روز همایش بین المللی دست کند مطرح شد.

گونه شناسی دست کندهای روستای آقچه قلعه خرقان

به گزارش مینی ست به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نقش معماری تلفیقی دست کند در منظر فرهنگی روستای سرآقا سید (استان چهار محال بختیاری) عنوان مقاله ای بود که توسط مریم رییسی بخشی از آن ارایه شد.

او گفت: در مناطق کوهستانی زاگرس مجتمع های زیستی وجود دارد که به تأثیر از دو شیوه کوچ نشینی و یکجانشینی شکل گرفته اند یکی از این استقرارگاه ها روستای سرآقا سید در استان چهار محال و بختیاری و در شهرستان کوهرنگ است.

او توضیح داد: این پژوهشی بر آن است تا به معرفی فرآورده های انحصاری معماری تلفیقی در روستای سرآقا سید بپردازد.

این پژوهشگر گفت: در این راستا پس از معرفی ساختار کلی معماری روستا و تأثیر زبیعیت در شکل گیری معماری ویژه آن اطلاعاتی درباره گونه های متفاوت دست کند و شیوه معماری تلفیقی روستا اراشه شد و در ادامه کوشش می گردد به اهمیت این شیوه معماری در شکل گیری منظر فرهنگی روستا پرداخته گردد.

گونه شناسی دست کندهای روستای آقچه قلعه خرقان

سمیه مراقی نیز در ادامه این نشست گوشه ای از مقاله گونه شناسی دست کند های روستای آقچه قلعه خرقان را مطرح کردند.

او گفت: آقچه قلعه روستایی از توابع دهستان آبگرم شهرستان آوج در جنوب غربی استان قزوین واقع در منطقه ای کوهستانی با آب و هوای معتدل است.

او با بیان اینکه عوامل گوناگونی در شکل گیری دست کند های روستای آقچه قلعه موثر بوده اند توضیح داد: این پژوهش با رویکردی کتابخانه ای و میدانی به بستر جغرافیایی و مقایسه نمونه دست کند های روستای آقچه شهرستان آوج استان قزوین به معرفی این سازه ها پرداخته و با مطالعات تطبیقی نمونه های برداشت شده به توصیف و تحلیل عناصر و شاکله آنها می پردازد.

دست کند مس عینک لوگر

مقاله مطالعه و آنالیز آثار معماری دست کند مس عینک لوگر (افغانستان) نیز توسط سید حسین برهانی ارایه شد.

او گفت: شهر باستانی مس عینک در 40کیلومتری جنوب شرق شهر کابل در ولایت محمد آغه لوگر واقع شده است.

به گفته این پژوهشگر ، مجموعه آثار معماری مس عینک ، معابد ، کوشک ، منازل مسکونی ، چا ههای ذخایرنگهداری آب و مواد غذایی ، کانال یا شبکه های آب رسانی ، دالان و راهروها ، کارگاه های استخراج معدن که از سنگ ، گل ، خشت خام و چوب ساخته شده اند تعداد زیادی از مجموعه آثار معماری دست کند در نقاط مختلف محوطه باستانی به عمل آمده اند.

نقش معماری دست کند در توسعه فرهنگی

در ادامه نشست مقاله نقش معماری دست کند در شکل گیری و توسعه منظر فرهنگی روستای نایبند توسط کاوه منصوری ارایه شد.

او با بیان این که نایبند روستایی تاریخی است که در غرب کویر لوت در میانه راه کرمان –طبس قرار گرفته توضیح داد: پژوهش حاضر با هدف شناخت ساختارهای موثر بر شکل گیری منظر فرهنگی نایبند ضمن بازشناسی روستا سعید ارد کتا به این پرسش مهم پاسخ دهد که نقش عرصه های دست کند در پیدایش و توسعه منظر فرهنگی نایبند چه بوده است.

او اضافه کرد: بر اساس نتایج پژوهش ، سکونت در نایبند از دوران پیش از اسلام آغاز شده و هسته اولیه روستا ، عرصه های دست کندی است که در حاشیه جنوبی روستا و در دل صخره طبیعی امتداد یافته است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 69

به "گونه شناسی دست کندهای روستای آقچه قلعه خرقان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گونه شناسی دست کندهای روستای آقچه قلعه خرقان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید