8 چیزی که سیگنال وای فای را در خانه مسدود می نمایند

به گزارش مینی ست، در خانه چیزهای زیادی وجود دارند که می توانند به عنوان مسدود نماینده سیگنال وای فای عمل نمایند. در ادامه به تعدادی از آن ها می پردازیم که با آگاهی از این موضوع می توانید کیفیت سیگنال وای فای را در خانه بهبود ببخشید.

8 چیزی که سیگنال وای فای را در خانه مسدود می نمایند

اهمیت موقعیت مودم

قبل از اینکه به مواردی که سیگنال وای فای را مسدود می نمایند بپردازیم، بهتر است در خصوص اهمیت موقعیت مودم صحبت کنیم. روی هم رفته هیچ خانه ای برای سیگنال وای فای کاملا ایدئال نیست زیرا به غیر از ساختار خود خانه، در نهایت چاره ای جز قرار دادن وسایل مختلف در خانه ندارید. اما با درک بهتر از عملکرد وای فای، در این زمینه با مسائل کمتری روبرو خواهید شد.

در کل بهتر است مودم وای فای را به عنوان یک لامپ در نظر بگیرید. همانطور که لامپ نور مرئی را ساطع می نماید، مودم چنین کاری را با سیگنال وای فای انجام می دهد. چرا لامپ ها را معمولا در سقف خانه قرار می دهیم، زیرا با این کار بیشترین اندازه نور به بخش های مختلف تابیده می شود. بعلاوه هنگام استفاده از چراغ مطالعه، چنین لامپی را پشت یک وسیله بزرگ قرار نمی دهیم.

بنابراین به دلیل تاثیری که موانع مختلف بر کیفیت سیگنال وای فای دارند، باید با آزمون و خطا برترین موقعیت را برای مودم وای فای پیدا کنید.

دکوراسیون داخلی می تواند کیفیت سیگنال وای فای را کاهش دهد

یکی از چیزهایی که می توانند کیفیت سیگنال وای فای را کاهش دهند، دکوراسیون خانه است. معمولا بسیاری از کاربران فکر می نمایند صرفا دیوارهای بتونی تاثیر زیادی برای این سیگنال دارند و در این میان به تاثیر دکوراسیون داخلی توجه نشان نمی دهند.

آکواریوم

به عنوان مثال باید به آب اشاره کنیم که تا حد زیادی سیگنال وای فای را مسدود می نماید. به همین دلیل اگر مودم را در کنار آکواریوم قرار دهید، تقریبا مانند آن است که مودم را در یک محفظه بسته قرار داده اید. اگرچه این مودم در یک طرف می تواند سیگنال را بدون مشکل منتشر کند، اما در طرفی که آکواریوم قرار گرفته است سیگنال با کاهش قدرت روبرو می شود.

کتاب خانه

اگر تعداد زیادی کتاب را در کنار یکدیگر قرار دهید، همین کتاب ها به عنوان مسدود نماینده سیگنال وای فای عمل خواهند کرد. به همین دلیل نباید مودم را در کتابخانه قرار دهید.

آینه

آینه ها هم می توانند کیفیت وای فای را دستخوش تغییر نمایند. روی هم رفته آینه های دیواری بزرگ تاثیر بیشتری نسبت به آینه های کوچک تر دارند و ضمناً آینه های قدیمی تر هم بیشتر از آینه های جدیدتر روی وای فای تاثیر می گذارند. این موضوع به دلیل مواد استفاده شده برای آینه های قدیمی تر برمی شود که تا حد بیشتری می توانند سیگنال را مسدود نمایند.

تلویزیون

تلویزیون ها وقتی خاموش هستند مانند آینه های سیاه رنگ به نظر می رسند اما شیشه آن ها برای سیگنال وای فای مشکل زیادی ایجاد نمی نماید بلکه مشکل اصلی مربوط به بخش فلزی بزرگی درون تلویزیون است. اگر تلویزیون یا مانیتور را باز کنید، می بینید که یک پنل فلزی بزرگ درون آن تعبیه شده است. بنابراین مودم وای فای را پشت تلویزیون قرار ندهید.

وسایل دکوری فلزی

همانطور که گفتیم فلز دشمن سیگنال وای فای محسوب می شود و به همین اگر در خانه از وسایل دکوری فلزی استفاده می کنید، به مکان قرارگیری مودم توجه کنید تا نزدیک این وسایل فلزی نباشد.

لوازم آشپزخانه

در آشپزخانه وسایلی مانند یخچال، ماشین ظرفشویی، اجاق گاز و مایکروویو قرار دارند که می توانند به طور موثر سیگنال های وای فای را مسدود نمایند. به همین دلیل هنگام قرار دادن مودم در خانه، حتما به موقعیت آشپزخانه و وسایل درون آن هم توجه کنید.

از تاثیر مصالح ساختمانی غافل نباشید

تا به اینجا در خصوص وسایل و موادی صحبت کردیم که به راحتی می توانید بر محدودیت های ایجاد شده از طرف آن ها غلبه کنید. به عنوان مثال اگر می بینید مودم در کنار آکواریوم قرار گرفته است یا لوازم آشپزخانه محدودیت های زیادی برای سیگنال وای فای ایجاد نموده اند، به سادگی می توانید موقعیت بهتری را برای مودم پیدا کنید. اما از سوی دیگر نباید اهمیت زیاد مصالح ساختمانی را در این زمینه از قلم بیندازیم.

دیوار خشک

برای سیگنال وای فای، دیوارهای خشک برترین نوع دیوار محسوب می شوند. به ورقه ای از گچ که میان دو لایه ضخیم از کاغذ یا مقوا قرار می گیرد، دیوار خشک (dry wall) گفته می شود که به دلیل عدم استفاده از مصالح تر مانند سیمان و گچ در هنگام نصب، این نام برای آن انتخاب شده است. به همین دلیل خانه هایی که از این نوع دیوارها استفاده می نمایند، کمترین نگرانی را بابت قدرت سیگنال وای فای دارند.

دیوار برشی فولادی

اگر دیوارهای آپارتمان شما از نوع برشی فولادی است، به دلیل حجم بزرگ فلزات استفاده شده، سیگنال وای فای به سختی می تواند از دیوارها عبور کند. به همین دلیل اگر در چنین خانه ای زندگی می کنید، باید به این نکته توجه کنید.

دیوار بتنی

بسیاری از آپارتمان ها از اسکلت بتنی استفاده می نمایند و چنین ساختمان هایی اگرچه در زمینه نگه داشتن گرما و سرما در داخل خانه حرف زیادی برای گفتن دارند، اما از سوی دیگر جلوی انتقال سیگنال وای فای را هم تا حد زیادی می گیرند.

سخن آخر

اگر مسائل مربوط به سیگنال وای فای خانه شما به مصالح ساختمانی برمی شود، در چنین شرایطی می توانید از روترهای مبتنی بر فناوری مش (Mesh) بهره ببرید که از بخش های مختلف تشکیل شده اند و می توانید هرکدام از این بخش ها را در قسمت های مختلف خانه قرار دهید. با این کار کیفیت سیگنال وای فای به طور قابل توجهی بهبود پیدا می نماید.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 تیر 1401 بروزرسانی: 16 تیر 1401 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2042

به "8 چیزی که سیگنال وای فای را در خانه مسدود می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 چیزی که سیگنال وای فای را در خانه مسدود می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید