آغاز رزمایش بزرگ ناتو در دریای سیاه و واکنش روسیه

به گزارش مینی ست، در حالی رزمایش ناتو با نام سی بریز -2021 امروز دوشنبه با شرکت نیروهای نظامی 32 کشور در دریای سیاه آغاز شد که مسکو هدف آن را بی ثبات کردن این منطقه دانست و گفت واکنش مناسب را نسبت به آن نشان خواهد داد.

آغاز رزمایش بزرگ ناتو در دریای سیاه و واکنش روسیه

رسانه های روسیه روز دوشنبه اعلام نمودند: رزمایش سی بریز-2021 برای حمایت ناتو از اوکراین در برابر روسیه برگزار می شود و امسال حداکثر کشورها در آن شرکت کرده اند.

در این رزمایش 5 هزار نیروی نظامی از 32 کشور، 40 فروند هواپیما و بالگرد و 18 گروه نظامی ویژه و غواصان شرکت دارند.

بر اساس اطلاعات نیروی دریایی آمریکا ، در این رزماش نیروهای 17 کشور عضو ناتو و کشورهای شریک این سازمان شرکت دارند و در جریان آن اقدامات جنگی در دریا، خشکی و هوا ازجمله هلی برد نیروهای هوابرد و هم پدافند هوایی تمرین می شود.

آمریکا رزمناو یواس اس روس مجهز به موشک های بالدار تام هاوک را برای شرکت در رزمایش ناتو به دریای سیاه اعزام کرده است.

انگلیس هم رزمناو دفندر را برای شرکت در این رزمایش اعزام کرده است که روز 23 ماه ژوئن (سوم تیر ماه) با عبور از آبهای سرزمینی روسیه در سواحل شبه جزیره کریمه باعث بروز جنجال سیاسی بین روسیه و انگلیس شد.

کشتی مرزبانی روسیه با تیراندازی با آتشبار و هواپیمای جنگی سوخوی نیروی هوافضای روسیه با پرتاب چهار بمب در جهت حرکت این کشتی انگلیسی، آن را وادار به خروج از آبهای سرزمینی روسیه کرد.

رزمایش ناتو در دریای سیاه برای حمایت از اوکراین از سال 1997 برگزار می شود.

گفته شده است برگزاری این رزمایش با این حجم از نیرو از طریق ناتو در 20 سال گذشته بی سابقه بوده است.

روسیه از ناتو خواستار خودداری از برگزاری این رزمایش شده است.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در این رابطه اعلام نمود که هدف رزمایش ناتو در دریای سیاه ، بی ثبات کردن اوضاع این منطقه است.

به گزارش ایرنا، زاخارووا شرح داد: هدف اول این رزمایش بی ثبات کردن بی خاتمه منطقه ها مجاور مرزهای روسیه است. این اقدام دسیسه جویانه برای واداشتن روسیه به واکنش است و پاسخ به آن حتما داده خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام نمود که غرب پاسخ روسیه به این گونه اقدامات را اعمال خصومت جویانه و تجاوزگرانه تعبیر می کند و به همین دلیل این اقدامات ناتو تحریک آمیز است.

وی ادامه داد: هدف دوم انتقال انواع تسلیحات و ادوات جنگی به اوکراین است و این سلاح ها و تجهیزات نظامی در خاک اوکراین باقی خواهد ماند. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1694

به "آغاز رزمایش بزرگ ناتو در دریای سیاه و واکنش روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز رزمایش بزرگ ناتو در دریای سیاه و واکنش روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید