احتمال مرگ 50 تا 60 هزار نفر بر اثر کرونا در ایران ، 3 هفته طلایی را از دست دادیم ، موج دوم کرونا بسیار کشنده تر است

به گزارش مینی ست، دکتر قناعتی با بیان اینکه سیاست آزمون و خطا در بحران هایی همچون کرونا کارساز و پاسخگو نیست، هشدار داد که اگر از این به بعد درست برنامه ریزی نشود و مردم نیز همکاری نکنند، خطر بروز مرگ و میرهای بسیار بالا وجود دارد.

احتمال مرگ 50 تا 60 هزار نفر بر اثر کرونا در ایران ، 3 هفته طلایی را از دست دادیم ، موج دوم کرونا بسیار کشنده تر است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر حسین قناعتی رئیس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه تجربیات حاصل از مدیریت بحران در زمان شیوع بیماری کرونا در اتاق فکر ستاد کرونای استان تهران جمع آوری شده و به زودی در قالب کتاب منتشر می شود، اظهار کرد: هر عملیات و برنامه ای باید از یک پشتوانه علمی قوی و مجموعه فکر و برنامه ریزی جامع برخوردار باشد و از آنجا که پاندمی کرونا یک غافلگیری دنیای است، مدیریت و روبروه صحیح با آن نیازمند عزم جدی و دقت درگردآوری اطلاعات صحیح، سازماندهی و تدوین آنها جهت به کارگیری در ابعاد مختلف از جمله عملیات مدیریتی و آگاه سازی مردم و مسئولین برای برنامه ریزی و اتخاذ تصمیمات درست است.

  • اجرای بیش از 2500 طرح و پروژه مرتبط با کرونا

وی با بیان اینکه اتاق فکر ستاد کرونای تهران از ابتدای شیوع بیماری نسبت به جمع آوری، رصد و بررسی اطلاعات دنیای پاندمی کرونا اقدام کرد، گفت: همزمان طرح ها و پروژه های متعددی در داخل کشور تدوین شد، به گونه ای که هم اکنون بیش از 2500 طرح و پروژه مرتبط با کرونا در حال انجام بوده و 200 مقاله نیز نگاشته شده است. در سطح دنیا نیز تا به امروز بیش از 10 هزار مقاله مرتبط با کرونا منتشر شده است.

وی با بیان اینکه در اتاق فکر کرونا از همکاری و دانش اساتید در ابعاد مختلف همه گیری کرونا استفاده شد، گفت: از اساتید همکار در اتاق فکر کرونا خواسته شد که ضمن بررسی ابعاد مختلف موضوع، به صورت جامع روی این مباحث کار کرده و چکیده این اطلاعات را در قالب مقاله تهیه کنند تا در نهایت به عنوان کتابی جامع با موضوع مدیریت بحران کرونا منتشر شود.

دکتر قناعتی در ادامه با اشاره به برخی نکات منتج شده از تحلیل و بررسی مدیریت بحران کرونا در کشور، با اشاره به وجود برخی نواقص قانون گذاری و علمی در این زمینه، اظهار کرد: به عنوان نمونه، یکی از اساتید مطرح مغز و اعصاب به عنوان همکار اتاق فکر کرونا، مطالعاتی در زمینه اثرات و تبعات مالی کرونا داشته و پیشنهادهای خوبی به عنوان ملزومات حرکت در بحران جمع آوری کرده که به صورت پیشنهادهای قانونی به مسئولین ذی ربط ارائه شده است.

وی ادامه داد: برخی از این مطالعات، ضمن مشهود ساختن نواقص سازمان بحران نشان داد که سازمان بحران برای ارایه عملکرد مطلوب نیازمند چه تغییرات و اصلاحاتی است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با تاکید بر اینکه ساختار نظام سلامت بر نحوه مدیریت بحران اثرگذار است، گفت: یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار طی ماه های اول شیوع بیماری، ایثار و ازخودگذشتگی کادر سلامت بود که صادقانه به ارایه خدمت پرداخته و فداکاری و جانفشانی کردند، به عبارتی موفقیت های اولیه بحران را مدیون حمایت مردم و فداکاری های کادر درمان هستیم.

  • خطر بروز مرگ و میرهای بسیار بالا در صورت عدم برنامه ریزی صحیح

رئیس اتاق فکر کرونای تهران اشکالات و نواقص فعلی در مدیریت بحران کرونا را نتیجه برخی سوءتدبیرها دانست و گفت: سیاست آزمون و خطا در بحران هایی همچون بحران کرونا کارساز و پاسخگو نیست و هشدار می دهم که اگر از این به بعد درست برنامه ریزی نشود و مردم نیز همکاری نکنند، خطر بروز مرگ و میرهای بسیار بالا وجود دارد. به عبارت دیگر اگر تصمیمات صحیح و به موقع اتخاذ نشود، ممکن است بیش از 50 تا 60 هزار نفر در ایران به خاطر کرونا جان خود را از دست بدهند.

وی با بیان اینکه تمام مباحث جمع آوری دراین کتاب که حاصل تجارب مدیریت بحران کروناست، در قالب پیشنهاداهایی به مسئولین و ارگان های مرتبط ارائه شده است، گفت: تیم علمی و اتاق فکر ستاد کرونای تهران مرتبا مشاوره های لازم را به مجلس شورای اسلامی، ستاد ملی کرونا، وزارت بهداشت، فرهنگستان علوم پزشکی و سایر ارگان های مرتبط ارائه می کند.

دکتر قناعتی با تاکید بر ضرورت اتخاذ سیاست های صحیح برای تعدیل و اصلاح شرایط فعلی، ضمن اشاره به برخی نکات مهم و راهبردهای منتج شده از این تجارب، اظهار کرد: مدیریت بحران و ارکان اصلی آن یعنی نیروی انسانی، منابع مالی، تجهیزات و زمان توسط اتاق فکر ستاد کرونا تحلیل شده و بر اساس این تحلیل بر مساله زمان به عنوان یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در عملکرد مدیریت بحران تاکید شد. با این حال متاسفانه در کشور ما و برخی کشورهای مشابه آنگونه که باید به شاخص زمان توجه نمی شود.

وی با بیان اینکه به عنوان نمونه عدم تصمیم گیری به موقع و واکنش سریع کاپیتان کشتی و یا خلبان هواپیما در زمان های بحرانی منجر به بروز فاجعه های بزرگ انسانی می شود، گفت: متاسفانه در بحران کرونا آن گونه که باید به فاکتور زمان توجه نکردیم و با تاخیر زمانی در شروع قرنطینه، حداقل 3 تا 4 هفته زمان طلایی را از دست دادیم.

  • رمدسیویر موجود در بازار آزاد عمدتا قلابی است

این عضو هیات علمی دانشگاه در ادامه با تاکید بر اینکه کرونا دارو و واکسن خاصی ندارد، عنوان نمود: طی بحران کرونا برخی تصمیمات اشتباه و نواقصی در رابطه با پروتکل های دارویی و درمانی رخ داد که تبعات ناشی از این اشتباهات گاه جبران ناپذیر است. به عنوان نمونه یکی از این اشتباهات منجر به این شد که امروز داروی رمدسیویر تا 100 میلیون تومان در بازار آزاد قیمت گذاری شده در حالی که حتی نحوه ورود آن به کشور و عرضه در بازار آزاد محل شک و تردید است.

رئیس اتاق فکر کرونای استان تهران با بیان اینکه داروی رمدسیویر موجود در بازار آزاد عمدتا قلابی است، گفت: یکی از سیاست های اصلی مسئولین در شرایط کنونی باید جلوگیری از توزیع قاچاق دارو و برخورد قانونی و مشخص اشد مجازات برای قاچاقچیان دارو باید چراکه این افراد داروی قلابی را به جای رمدسیویر وارد بازار کرده و تا 100 میلیون تومان نیز به فروش می رسانند. این افراد علنا با جان مردم بازی می کنند و جرمشان اعدام است.

وی همچنین با تاکید بر موضوعات پیچیده مرتبط با واکسن کرونا اظهار کرد: بر اساس اطلاعات، ایمنی حاصل شده از تولید آنتی بادی کرونا ظرف مدت کوتاهی از بین می رود و درصد آنتی بادی IgG در بدن بیمار کاهش پیدا می کند. بنابراین باید بررسی شود که آیا واکسن تولیدی می تواند ایمنی لازم را ایجاد کند یا خیر. این ها مباحثی است که می تواند در پروتکل های درمانی و سیاستگذاری های آینده هر کشور تاثیرگذار باشد.

  • تاکید بر صرفه جویی به عنوان یک فاکتور مهم در مدیرت بحران کرونا

به گفته دکتر قناعتی، همچنین بحث استفاده از سی تی اسکن و تست های آزمایشگاهی نیز باید با دقت و حساب و کتاب دقیق تری دنبال شود، در این راستا برخی اقدامات بی دلیل انجام شد. به عنوان نمونه مساله تب سنج ها موضوع قابل توجهی است که اگرچه اثربخشی آن هنوز مبهم است اما سرمایه گذاری های زیادی برای آن شده. سوالی که مطرح می شود این است که آیا ضرورت این سرمایه گذاری ها و هزینه ها سنجیده و بررسی می شود؟

رئیس اتاق فکر کرونا با تاکید بر ضرورت توجه و سرمایه گذاری بیشتر روی IT و فضای مجازی گفت: تجارب این مدت نشان داد که توسعه و ارتقای IT و سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه برای ارتقای عملکرد درمان، اقتصاد، آموزش و فعالیت های نظارتی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

وی موفقیت های حاصل شده در مدیریت بحران کرونا را مدیون نظام شبکه و ارجاع، فداکاری و خدمات صادقانه کادر درمان و همچنین هماهنگی نیروهای داوطلب در غربالگری و تیماریابی عنوان نمود و گفت: با این حال امروز بیش از هر زمانی ضرورت اعمال تغییر و اصلاحات در چارت مدیریتی و سازمانی بحران کرونا محسوس است.

دکتر قناعتی همچنین بر صرفه جویی به عنوان یک فاکتور مهم در مدیرت بحران کرونا تاکید کرد و گفت: هم از لحاظ شخصی و هم به لحاظ کشوری باید به مساله صرفه جویی توجه کنیم چراکه آینده این بحران مشخص و قابل پیش بینی نیست وهمه باید در هزینه کرد سرمایه های فعلی دقت کنند تا بتوان از این طریق دوام و تاب آوری بیشتری در سطح جامعه ایجاد کرد.

  • موج دوم کرونا بسیار کشنده تر | کادر درمان امروز شرایط خوبی ندارد

وی با بیان اینکه این روزها برخی به اشتباه از رخداد موج دوم کرونا خبر می دهند، گفت: این در حالی است که هنوز موج اول تمام نشده و این فرود و نشیب ها در آمار ابتلا همگی از تواترهای موج اول کروناست. موج دوم کرونا در پاییز می آید و ممکن است بسیار کشنده تر باشد، بنابراین همگی باید برای مدیریت بهینه این شرایط آماده باشیم.

دکتر قناعتی موضوع مهم بعدی در بررسی ابعاد مختلف مدیریت بحران کرونا را خستگی و فرسودگی کادر درمان عنوان نمود و گفت: کادر درمان و سایر ارکان نظام سلامت طی 4 ماه گذشته با تمام توان شرایط بیماران سخت کرونایی را مدیریت کرده اند و امروز بسیار خسته و فرسوده هستند، لذا عدم توجه به این مساله و عدم برنامه ریزی برای کنترل فرایند ابتلای بیماران کرونایی می تواند نظام سلامت و پاسخگویی درمانی وزارت بهداشت را با چالشی جدی روبرو کند.

وی تاکید کرد: مدیریت و کنترل این شرایط مستلزم همکاری همه ارکان جامعه جهت کاهش میزان ابتلا و ایجاد فرصتی برای احیا، بازسازی و تجدید قوای کادر درمان است تا بتوانند با شرایط بهتری بیماری و اپیدمی کرونا را مدیریت کنند.

دکتر قناعتی با تاکید بر اینکه کادر درمان امروز شرایط خوبی ندارد، گفت: ابتلای بالای کادر درمان و نیروهای خدماتی، بیمارستان ها را با کمبود نیرو روبرو کرده و همین مساله منجر به تعطیلی بخش ها و اتاق های عمل در بیمارستان ها شده، به گونه ای که این شرایط مشابه در بسیاری از بیمارستان ها مشاهده می شود.

به گفته وی، تعدیل و اصلاح این شرایط نیازمند اتخاذ تصمیمات و واکنش سریع تر مسوولان و همکاری و رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم است. بنابراین هم مسئولین و هم مردم باید این مسئله را جدی بگیرند.

  • کرونا جدی است، آن را شوخی نگیریم

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین با تاکید بر اینکه کرونا تا مدت ها با ما خواهد بود و باید زندگی خود را با آن تطبیق دهیم، گفت: کرونا جدی است و نباید آن را شوخی بگیریم، کرونا کشنده است و می تواند انسان ها را خیلی سریع از بین ببرد، بنابراین باید بیش از پیش آن را جدی گرفته بگیریم و برای این مساله برنامهریزی کنیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه با تاکید بر 3 راهبرد اصلی پیشگیری از کرونا یعنی شست وشوی مرتب دست ، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری فیزیکی اظهار کرد: با رعایت این اصول می توان میزان مرگ و میر و ابتلا را به شدت کاهش داد. اهمیت این مساله تا جایی است که اگر 2 فرد مبتلا و غیرمبتلا به هم برسند، در صورت نبود ماسک، احتمال انتقال بیماری 70 درصد و در صورت استفاده از ماسک 1.5 درصد خواهد بود.

دکتر قناعتی با تاکید بر ضرورت فرهنگسازی و آگاه سازی مردم برای ارتقای رعایت اصول بهداشتی و پروتکلها گفت: یکی از راهبرهایی که می تواند از سوی مسئولین دنبال شود توزیع ماسک رایگان بین مردم است، چراکه هزینه این مساله بسیار کمتر از درمان و بستری مبتلایان خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به سایر اقدامات اتاق فکر کرونا در راستای بررسی علمی و فنی ابعاد مختلف کرونا، به تولید 60 برنامه علمی پزشکی تحت عنوان کشیک سلامت در شبکه سلامت صدا و سیما اشاره کرد و گفت: طی این برنامه ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، مالی، روانی، درمانی و دیگر مسائل مختلف این همه گیری دنیای بررسی و بر پیگیری ابعاد و ارائه آموزش های مرتبط با آن تاکید شد.

دکتر قناعتی همچنین با اشاره به بررسی و تحلیل نقاط قوت و ضعف مدیریت بحران کرونا در اتاق فکر ستاد مقابله با کرونای استان تهران، عنوان نمود: در مجموع جامعه ما نمره خوبی گرفته، چراکه نقاط قوت نسبت به نقاط ضعف بالاتر بوده و نکته مثبت مساله این است که این نقطه ضعف ها نیز قابل اصلاح است.

به گفته وی، فداکاری و خدمات صادقانه کادر درمان و همچنین همکاری و هماهنگی مردم در روزهای اول شیوع بیماری از مهمترین نقاط قوت بحران کروناست که البته همکاری و مشارکت مردم در رعایت اصول بهداشتی و پروتکل ها طی چند ماه اخیر کاهش پیدا کرده که باید همچون گذشته جدی گرفته شود.

رئیس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران در سرانجام با بیان اینکه در سطح کلان و در رابطه با برخی تصمیم گیری ها نیز ناهماهنگی ها وسوء مدیریت ها وجود داشته که قابل انکار نیست و باید نسبت به اصلاح آن اقدام شود، تاکید کرد: راه حل اصلی برای مدیریت مطلوبتر بحران کرونا و خروج از شرایط کنونی، ورود نظام بصورت مقتدرانه برای حل مساله حتی با اقتدار نظامی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1077

به "احتمال مرگ 50 تا 60 هزار نفر بر اثر کرونا در ایران ، 3 هفته طلایی را از دست دادیم ، موج دوم کرونا بسیار کشنده تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال مرگ 50 تا 60 هزار نفر بر اثر کرونا در ایران ، 3 هفته طلایی را از دست دادیم ، موج دوم کرونا بسیار کشنده تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید