اخباری از هماهنگی ترکیه و سوریه برای خارج کردن یگان های کرد از منطقه امن

در حالی که بعضی گزارش های منتشر شده در مطبوعات ترکیه از احتمال توافق آنکارا با دمشق درباره منطقه امن در شمال سوریه و اخراج یگان های مدافع خلق کرد از آنجا با میانجی گری روسیه و ایران خبر دادند، یک حزب ترکیه ای بار دیگر آنکارا را به گفت وگوی مستقیم با دمشق درباره وضعیت آینده سوریه دعوت کرد.

اخباری از هماهنگی ترکیه و سوریه برای خارج کردن یگان های کرد از منطقه امن

بر اساس این گزارش ها، هرچند که تا این لحظه آنکارا درباره مرزها و عمق این منطقه رضایت نداده و به نظر می رسد در خصوص حریم هوایی این منطقه رضایت دارد و واشنگتن بر این گمان است با ممانعت از ورود ترکیه به منطقه شرق فرات و حمله علیه یگان های کرد هم پیمان پیروز شده است و در مقابل یگان های کرد نیز از اینکه تخمین ها درباره نابودی آنها با برطرف خطر گروه تروریستی داعش در سوریه سرانجام یافتند، احساس رضایت دارند، به نظر می رسد توافقنامه منطقه امن مورد رضایت تمامی طرف هاست.

محرم صاری کایا، نویسنده روزنامه خبر ترک، نزدیک به دولت ترکیه نوشت، نگرانی آنکارا از این است که یک تشکل کرد در سوریه همانند اقلیم کردستان عراق ایجاد گردد، این امر آنکارا را بر آن دارد در ایجاد منطقه امن شتاب ورزد، این در حالی است که واشنگتن و یگان های مدافع خلق کرد از این بابت نگران هستند که هر آن گره مشکل باز گردد و آنکارا با میانجیگری روسیه-ایران به توافق مشترکی با دولت دمشق درباره مدیریت منطقه امن دست یابد.

عبدالله اغار، کارشناس امنیتی ترکیه نسبت به سوء استفاده آمریکا از نگرانی ترکیه نسبت به ایجاد تشکلی کرد در شمال شرق سوریه هشدار داد و گفت: این مساله پیامدهای خطرناکی برای خود آمریکا خواهد داشت زیرا موجب تغییری در اولویت های ژئوپلیتیک ترکیه خواهد شد.

اغار اضافه نمود: اگر آمریکا به تعهدات خود درباره ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه عمل نکند، آنکارا طرح های جایگزین خود را اجرا خواهد نمود.

این کارشناس امنیتی ترکیه در ادامه تاکید نمود: توجه و اهتمام اصلی ترکیه به ایجاد یک تشکل تقریبا دولتی تروریستی در منطقه است، امری که موجب چند تکه شدن سوریه و پس از آن عراق و در ادامه خود ترکیه در میان مدت یا بلند مدت خواهد شد.

وی ادامه داد: می بینیم که آمریکا از این نگرانی سوء استفاده می نماید و همزمان آنکارا به واشنگتن هشدار می دهد اگر توافقنامه های به دست آمده اجرا نشوند، ما جایگزین هایی داریم که شامل مجموعه ای از راهکارهای ژئوپلیتیک، استراتژیک، تاکتیکی و عملیاتی است.

این کارشناس ترکیه ای ادامه داد: استراتژی اصلی آمریکا در سوریه استفاده از نیروهای یگان های مدافع خلق کرد برای اهداف خود از یک سو و از سوی دیگر تقویت همکاری ها با ترکیه در راستای تحقق منافعش در منطقه است اما چنین سیاست دوگانه ای پیامدهای خطرناکی خواهد داشت.

اغار در ادامه گفت: مشکل ترکیه با آمریکا تنها در زمینه مقابله در سوریه نبوده بلکه به مجموعه انتخاب ها و اولویت های ژئوپلیتیک مربوط است.

به نظر می رسد تفاوت در موضعگیری ها همچنان خود را به هماهنگی های ترکیه-آمریکا درباره منطقه امن در شمال شرق سوریه تحمیل می نماید، تفاوت هایی که جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا به سوریه درباره آنها گفت: اختلافی میان آمریکا و ترکیه درباره یگان های مدافع خلق کرد وجود دارد.

جفری در همایشی در موسسه پژوهش های انسانی در واشنگتن با تاکید بر اینکه یگان های مدافع خلق کرد هم پیمان آمریکا بوده و آنها و ترکیه در مقابل هم ایستاده اند، گفت: میان اقدامات واشنگتن و آنکارا در شمال شرق سوریه تفاوت وجود دارد.

فرستاده آمریکا به سوریه در ادامه اظهار کرد: بنیان یگان های مدافع خلق کرد حزب کارگران کردستان است و ترکیه هر دوی آنها را تروریستی می داند اما ما این شهروندان سوری (نیروهای یگان های کرد) را تروریست نمی دانیم.

وی اضافه نمود: یگان های مدافع خلق کرد در لیست تروریستی آمریکا و نیز در لیست سازمان ملل نیستند، ترکیه می خواهد ما ارتباط و ائتلاف مان با آنها را لغو کنیم همانگونه که پیشتر آمریکا را تهدید کرد، یگان های کرد در صورت ایجاد منطقه امنی که در حال حاضر کارهای آن انجام می شوند، از مناطق هم مرز با ترکیه دور خواهند شد.

آمریکا و ترکیه هفته گذشته به توافقی درباره منطقه امن در شمال سوریه دست یافتند، طبق این توافق یک مرکز عملیات مشترک در شانلی اورفه در جنوب ترکیه جهت هماهنگی امور ایجاد و مدیریت منطقه امن تشکیل خواهد شد.

عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان که در حبس ابد به سر می برد، تاکید نمود: شروع جنگ در منطقه شمال شرق سوریه خساراتی را به ترکیه و مردم ساکن سوریه وارد خواهد نمود و هیچ یک از طرف ها از این جنگ بهره نخواهند برد.

اوجالان تاکید نمود: می توان این مشکل را با راهکارهای دموکراتیک حل کرد اما جنگ هرگز مسئله ای را حل نخواهد نمود.

محمد اوجالان که روز عید قربان با برادر محبوس خود در زندان امرالی در غرب ترکیه ملاقات کرد، گفت: در دیدار با برادرم درباره تحولات شمال عراق، شمال سوریه و تهدیدات ترکیه برای شروع عملیاتی نظامی علیه یگان های کرد در شرق فرات گفت وگو کردیم.

محمد اوجلان اضافه نمود: برادرم با اشاره به اینکه 20 سال در سوریه زندگی نموده و مردم و قبایل عرب ساکن آنجا را به خوبی می شناسد، تاکید نمود همیشه از گزینه صلح حمایت می نماید. او همچنین از من خواست سلام او را به قبایل عرب و مردم آن منطقه برسانم.

دوگو پرینچک، رئیس حزب اپوزیسیون وطن ترکیه اظهار کرد، از سوی دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دعوتنامه ای برای سفر به این کشور دریافت نموده و در سپتامبر آینده به دمشق سفر خواهد نمود.

پرینچک که در سال های اخیر با حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم در ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان هم پیمان بوده، گفت: دولت سوریه نقش محوری را در سرانجام دادن به وجود داعش و یگان های کرد در شمال سوریه ایفا می نماید و دولت اردوغان با خودداری از رایزنی با دمشق دچار اشتباه بزرگی شده است و هماهنگی با دولت اسد بسیاری از خطرات را از ترکیه دور خواهد نمود.

پرینچک که حزبش از سال 2016 با اطلاع دولت ترکیه دیدارها و مذاکراتی را با دولت اسد در سوریه داشته، از دولت اردوغان خواست در سفر آینده هیئتی از این حزب به دمشق شرکت کند.

رئیس حزب وطن ترکیه در ادامه گفت: طرحی برای حل بحرانی که چند ساله این کشور را به دمشق ارائه خواهیم کرد و پیشنهاد ما خلع سلاح مخالفان و صدور حکم عفو عمومی از سوی دمشق است، این طرح مورد موافقت اولیه دولت سوریه، روسیه و ایران قرار گرفته است.

همچنین بعضی منابع نظامی ترکیه فاش کردند، درگیری های شدید اخیر ادلب و پیشروی دولت سوریه در بعضی شهرک ها با حمایت روسیه و ایران هرگز بر وجود ایست های نظامی ترکیه در منطقه کاهش تنش در ادلب تاثیری نخواهد گذاشت و ترکیه هرگز نیروهای خود را از ایست های دوازده گانه خود که بعضی از آنها در ماه های گذشته هدف حمله قرار گرفته و در این حملات تعدادی از سربازان ترکیه ای کشته و زخمی شدند، خارج نخواهد نمود.

رسانه های ترکیه ای به نقل از این منابع اعلام کردند، به هیئتی از ساکنان منطقه تاکید شد که ترکیه هرگز سربازان خود را از هیچ یک از ایست های بازرسی خود خارج نخواهد نمود و با هر گونه اقدامی برای محاصره ایست بازرسی در مورک در حومه شمالی حماة پس از کنترل دمشق بر خان شیخون و دیگر روستاهای منطقه برخورد خواهد نمود. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 316

به "اخباری از هماهنگی ترکیه و سوریه برای خارج کردن یگان های کرد از منطقه امن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخباری از هماهنگی ترکیه و سوریه برای خارج کردن یگان های کرد از منطقه امن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید