امضای قرارداد خرید 90 میلیون دوز واکسن کرونا ، نگرانی ایران درباره واردات واکسن

به گزارش مینی ست، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور گفت:قرارداد خرید بیش از 90 میلیون واکسن کرونا در کشور بسته شده، سهمی که از کوواکس گرفتیم چیزی حدود 21 میلیون، قراردادهای اسپوتنیک وی روسیه 60 میلیون و چین بیش از 10 میلیون دوز بوده و دوزهایی نیز از قبل تحویل گرفته شده است.

امضای قرارداد خرید 90 میلیون دوز واکسن کرونا ، نگرانی ایران درباره واردات واکسن

جمشید انصاری روز پنجشنبه در حاشیه مراسم مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتوپاستور ایران و فنیلای کوبا (کنژوگه) در زنجان در مورد تمهیدات دولت در تامین واکسن کرونا مورد احتیاج گفت: بیش از 90 میلیون قرار داد واکسن داریم و اینکه این کشورها با چه اولویتی به این قرار دادها عمل نمایند، نگرانی همیشگی کشورمان بوده است.

وی اضافه نمود: به این دلیل دولت برای فراوری واکسن داخلی اهتمام ویژه ای دارد و کار خوبی که انستیتو پاستور ایران با همکاری انستیتوپاستور فنیلای کوبا انجام داده، به عنوان اولین واکسنی است که تا حدود زیادی به نتیجه رسیده و در کارآزمایی کوبا صورت گرفته نتاج بسیارخوبی را شاهد بوده ایم.

این عضو کابینه دولت ادامه داد: بطور طبیعی بر اساس پروتکل ها و معیارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان باید عمل کنیم و کار آزمایی خاصی را در داخل کشورمان انجام می دادیم و فکر می کنم اگر این مرحله در کشورمان شروع شده به نتیجه برسد، و انستیتو پاستور بتواند به تدریج فراوری را افزایش دهد و حجم قابل توجهی را این بخش تامین و بخشی دیگر از کووبرکت نیز تامین گردد و اگر مقداری اتکا به فراوری داخل کشور بیشتر گردد، نگرانی ها کمتر خواهد شد.

وی گفت: به عنوان یکی از اعضای ستاد ملی مدیریت کرونا که در جزئیات جریان این موضوع هستم، باید گفت مساله خرید واکسن در دنیا پیچیدگی هایی دارد.

وی اضافه نمود: به عنوان مثال مشاهده می کنید که بسیاری از کشورها واکسن فایزر را خریداری کردند ولی دولت امریکا تصمیم گرفته در وهله اول واکسیناسیون را درکشور خودش نهایی کند و سپس به کشورهای دیگر ارسال کند، به رغم آنکه حتی واکسن بیشتر از احتیاج از بعضی کشورها نیز خریداری کردند، همانند، کشور کانادا که حدود سه برابر جمعیت این کار را انجام داده است اما میزان واکسیناسیون آن بسیار پایین و کمتر از 10 درصد است.

انصاری خاطر نشان کرد: کشورمان از دولت هند نیز واکسن کرونا خریداری نموده بود، که بخشی از آن را تحویل گرفته بودیم، اما دادستانی این کشور دستوری صادر کرد، مبنی بر اینکه تا زمانی که واکسیناسیون داخل به اتمام نرسد، شرکت سازنده اجازه ندارد، واکسن به کشورهای دیگر تحویل دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1628

به "امضای قرارداد خرید 90 میلیون دوز واکسن کرونا ، نگرانی ایران درباره واردات واکسن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای قرارداد خرید 90 میلیون دوز واکسن کرونا ، نگرانی ایران درباره واردات واکسن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید