تجهیزات هواشناسی کافی نیست

به گزارش مینی ست، رئیس سازمان هواشناسی گفت: تجهیزات هواشناسی در کشور کافی نیست اما این به معنای عدم صدور هشدارهای هواشناسی نیست اما برای صدور هشدارهای هواشناسی با کیفیت احتیاج به به روزرسانی داریم.

تجهیزات هواشناسی کافی نیست

خانم سحر تاجبخش گفت: سازمان هواشناسی برای هشدار مخاطرات جوی به عنوان یک سازمان حاکمیتی وظیفه صدور هشدارهای هواشناسی را دارد. هرچه تجهیزات و امکانات به روز و مدرن تر و شبکه کامل تر باشد صدور هشدارهای هواشناسی با کیفیت تر خواهد بود.

به گفته رئیس سازمان هواشناسی، این سازمان برای آنکه بتواند اطلاعات با کیفیت تری ارائه کند به تجهیزات مدرن تری احتیاج دارد و این در حالی است که بروزرسانی یک امر بدیهی در تمام دستگاه ها به ویژه دستگاه های خدمات رسان مانند هواشناسی که باید سرویس ارائه نمایند است.

او می گوید: تجهیزات فعلی جوابگوی صدور هشدار برای حداقل سیلاب های فعلی است، اما برای آنکه اطلاعات با کیفیت تر دهیم باید به سمت ارتقاء حرکت کنیم. از سوی دیگر کاربران هواشناسی با توجه به تغییر اقلیم انتطار بیشتر از این هشدارها را دارند، بنابراین برای برآورد یک سری انتظارات، ضرورت دارد که شبکه ها و تجهیزات راداری، نرم افزاری و شبکه راداری بروزرسانی گردد.

خانم تاجبخش به صحبت های اخیر سخنگوی دولت اشاره نمود و گفت: صحبت سخنگوی دولت منافاتی با به بروزرسانی ندارد، هم اکنون تجهیزات هواشناسی کافی نیست، ما با استانداردهای جهانی فاصله داریم. اما منافاتی ندارد که ما هشدارهای هواشناسی را صادر نکنیم.

زمانی که هشدارهای هواشناسی صادر می گردد به طور طبیعی به وسیله ابزارهای که وجود دارد صادر می گردد اما این ابزارها با استانداردهای جهانی فاصله دارند و احتیاج به بروزرسانی دارند.

هم اکنون مسئله تغییر اقلیم مطرح است قطعا شبکه دیدبانی باید بسیار منسجم تر از زمانی که مسئله رخدادهای ناشی از تغییر اقلیم مطرح نبود هشدار صادر کند.

امروزه اگر زیر ساخت هایمان فرسوده تر از قدیم است به طور قطع باید شبکه دیدبانی کشور مجهز تر باشد تا بتوانیم با هشدارهای سیل اسا را هندل کنیم.

سازمان هواشناسی تنها سازمان تنها دستگاه صدور هشدار جوی طی هر شرایطی وظیفه خود را انجام می دهد.

خبرنگاران مالی راه و شهرسازی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 مرداد 1401 بروزرسانی: 16 مرداد 1401 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2070

به "تجهیزات هواشناسی کافی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجهیزات هواشناسی کافی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید