تداوم مذاکرات بانک مرکزی برای وصول مطالبات ارزی ایران

به گزارش مینی ست، بهمن و اسفند سال جاری دور جدیدی از مذاکرات و پیگیری ها برای وصول مطالبات ارزی ایران از کشورهایی مانند عراق، کره جنوبی و ژاپن توسط بانک مرکزی صورت گرفت و بازگشت منابع ارزی کشور جدی تر شد.

تداوم مذاکرات بانک مرکزی برای وصول مطالبات ارزی ایران

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، دکتر همتی در ادامه مذاکرات بین المللی با مقامات عراقی و کشورهایی همچون کره جنوبی و ژاپن، توانست جهت آزادسازی منابع ارزی کشورمان که به ناحق در بانک های این کشورها، بلوکه شده را تا حدودی هموار کند. هرچند در این جهت، همیشه شاهد سنگ اندازی و رفتار خصمانه مقامات و دولت آمریکا هستیم و با این وجود همچنان مذاکرات رییس کل بانک مرکزی کشورمان در جهت بازگشت میلیاردها دلار منابع ارزی به چرخه مالی ایران ادامه دارد.

بر این اساس در تازه ترین دور از دیپلماسی مالی بانک مرکزی، دکتر همتی بهمن ماه امسال به عمان سفر کرد. در ادامه این مذاکرات، چهارم اسفندماه امسال، رییس کل بانک مرکزی و سفیر کره جنوبی در ایران، در جلسه ای که به درخواست سفارت کره جنوبی برگزار گردید، در مورد نحوه جابجایی و مصرف بخشی از منابع بانکی ایران در کره جنوبی توافق کردند.

دکتر همتی در این دیدار، ضمن استقبال از تغییر رویکرد کره جنوبی گفت: اگرچه جمهوری اسلامی ایران از تغییر رویکرد کشورها و افزایش همکاری ها استقبال می نماید، اما پیگیری های حقوقی این بانک به منظور مطالبه خسارات ناشی از عدم همکاری بانک های کره ای در سال های اخیر به قوت خود باقی خواهد بود و طرف کره ای باید کوشش زیادی انجام دهد تا این سابقه منفی از بین برود.

در ادامه این روز، رییس کل بانک مرکزی کشورمان با سفیر ژاپن دیدار داشت و نحوه استفاده از منابع بانکی ایران در ژاپن مورد آنالیز و گفتگو نهاده شد.

در این دیدار که به درخواست سفارت ژاپن در ایران برگزار گردید، همتی با اشاره به دیدار پیشین با مقامات ارشد کشور ژاپن و یادآوری تاکیدات خود مبنی بر خاتمه دوران فشار حداکثری دولت پیشین آمریکا، گفت: کشورهای دوست می بایست فارغ از فشارهای سیاسی به همکاری با یکدیگر اهتمام ورزند.

دکتر همتی در ادامه بر لزوم استفاده از منابع ارزی ایران در ژاپن تاکید نمود و اضافه کرد: طرف ژاپنی باید در مورد استفاده ایران از منابع مذکور و انتقال آنها به سایر مبادی موردنیاز بانک مرکزی ایران ابتکار عمل داشته باشد.

رییس کل بانک مرکزی کشورمان پس از این دیدارها، از بازگشت یک میلیارد دلار منابع ارزی کشورمان در کره جنوبی اطلاع داد، پیامی امیدبخش که نشان از نتیجه بخش بودن مذاکرات و جلسات متعدد با طرف خارجی دارد. روندی که همچنان ادامه دارد و آنگونه که دکتر همتی گفته است: 7 میلیارد دلار ارز متعلق به بانک مرکزی در کره جنوبی است و قرار شده است با پرداخت حداقل یک میلیارد دلار مرحله اول پرداخت شروع گردد.

همچنین نهم اسفندماه، رییس کل بانک مرکزی در جلسه ای که به درخواست مدیر عامل بانک تجارت عراق در محل بانک مرکزی برگزار گردید، در مورد منابع جمهوری اسلامی ایران در عراق و راهکارهای نقل و انتقال آنها گفت وگو کرد. در این دیدار، دکتر همتی بر لزوم استفاده هر چه سریع تر از این منابع تاکید نمود. همچنین در این جلسه اقدامات لازم برای انتقال و استفاده از منابع یاد شده مورد آنالیز نهاده شد.

مسلما کوشش های بی وقفه عالی ترین مقام بانکی کشورمان برای برطرف موانع در جهت بازگشت منابع ارزی به کشورمان، باید با حمایت و دیپلماسی سیاسی وزارت امور خارجه همراه گردد تا در نهایت شاید آزادسازی میلیاردها دلار منابع ارزی باشیم.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1477

به "تداوم مذاکرات بانک مرکزی برای وصول مطالبات ارزی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم مذاکرات بانک مرکزی برای وصول مطالبات ارزی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید