ثبت رسمی معاملات املاک الزامی شد، افزایش نرخ اجاره بها در تهران حداکثر 25 درصد

به گزارش مینی ست، وزیر راه و شهرسازی ضمن تشریح جزئیات تصمیم امروز ستاد مقابله با کرونا درباره سقف افزایش اجاره بها، گفت: موافق ساخت خانه های کم متراژ نیستم.

ثبت رسمی معاملات املاک الزامی شد، افزایش نرخ اجاره بها در تهران حداکثر 25 درصد

به گزارش گروه مالی مینی ست، محمد اسلامی در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری دبیرخانه شورای عالی منطقه آزاد و منطقه ویژه مالی و وزارت راه و شهرسازی، در جمع مینی ست درباره این تفاهم نامه گفت: تسهیل تجارت و ایجاد صنعت دانش بنیان و همچنین ساده سازی مقررات و فراهم کردن امکانات برای صنعتگران و بازرگانان از مهم ترین مزایای ایجاد منطقه آزاد و همچنین امضای این تفاهمنامه است.

وی اضافه نمود: سهولت در تجارت جابه جایی حمل و نقل و ایجاد لجستیک در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) موجب ایجاد فراوری دانش تجارت و همچنین ایجاد رقابت در این حوزه می گردد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: سرمایه گذاری بخش خصوصی، ایجاد هاب بار هوایی در منطقه و همچنین ایجاد فرآیند تجارت و افزایش ترانزیت در نزدیکترین نقطه کانونی پایتخت، در کنار رونق فراوری، نقش بسیار موثری را در این زمینه فراهم می نماید.

* موافق ساخت خانه های کم متراژ نیستم

اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره ساخت خانه با متراژ کم شرح داد: من به هیچ عنوان موافق طراحی این واحدهای مسکونی نیستم و سیستم الگوی مسکن ما زیر 75 متر است و وزارت راه و شهرسازی برنامه برای ساخت این واحدها را ندارد.

* جزئیات تصمیم امروز ستاد مقابله با کرونا درباره سقف افزایش اجاره بها

وی درباره تصمیم امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا در حوزه سقف افزایش قیمت اجاره مسکن، گفت: امروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیماتی را برای بازار اجاره اخذ کردیم؛ ستاد ملی مبارزه با کرونا در اردیبهشت ماه سال جاری مصوبه صادر کرد که در آن مدت اجاره دو ماه تمدید شد و امروز هم مصوبه در این زمینه اعلام شد.

وزیر راه و شهرسازی اضافه نمود: طبق تصمیمات این ستاد مقرر شد همه قراردادهای اجاره تا سه ماه بعد از خاتمه شرایط کرونا و اعلام عادی شدن شرایط سلامت کشور توسط وزارت بهداشت تمدید گردد، همچنین حداکثر افزایش نرخ اجاره در تهران 25 درصد و در سایر شهرها 20 درصد است و مالکان حق افزایش قیمت اجاره بیش از این نرخ را ندارند.

وی ادامه داد: این مصوبه دارای چند تبصره است به طوری که چنانچه مستاجران تکالیف خود را اجرا ننمایند دادگاه ها حکم را صادر و باید مستاجر ظرف دو ماه تخلیه کند و چنانچه مالک به صورت رسمی واحد خود را فروخته باشد مستاجر 2 ماه بعد از اعلام رسمی می تواند واحد را تخلیه کند و سومین و مهمترین تبصره آن است که همه معاملات باید در سامانه ثبت اسناد املاک و مستغلات کشور ثبت گردد، متقاضیان باید کد رهگیری دریافت نمایند و اگر خارج از بنگاه معامله ای منعقد گردد باید حتماً کد رهگیری اخذ گردد.

اسلامی اضافه نمود: از امروز همه معاملات املاک و مستغلات باید ثبت رسمی گردد و متقاضیان کد رهگیری دریافت نمایند.

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به معین بسته حمایتی دیگری در اینباره، گفت: در مرحله بعد در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیمی اخذ می گردد که مربوط به فراوری و عرضه مسکن است.

اسلامی تأکید کرد: همه مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا برای همه بخش ها لازم الاجرا اجرا است، با توجه به شرایط خاص کشور و تغییر قیمت ها در حوزه اجاره و معامله مسکن و با توجه به اینکه بعضی برخوردهای قضایی ممکن است التهاب آفرین باشد، بنابراین تنظیم مقررات در این بخش به گونه ای اجرا شده که به جامعه آرامش دهیم و برخورد قضایی در این زمینه صورت نگیرد؛ در واقع دادگاه به هیچ عنوان حکم تخلیه نمی دهد و این خود ابزاری اجرایی برای این مصوبه است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1050

به "ثبت رسمی معاملات املاک الزامی شد، افزایش نرخ اجاره بها در تهران حداکثر 25 درصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت رسمی معاملات املاک الزامی شد، افزایش نرخ اجاره بها در تهران حداکثر 25 درصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید