جنگ در زمین کره شمالی!

به گزارش مینی ست، اولیویا شیبِر*، محقق و پژوهشگر اندیشکده آمریکن اینترپرایز در گزارشی برای واشنگتن پست، از تشدید اقدامات تقابلی دولت کره شمالی (در بُعد فرهنگی) با مظاهر فرهنگی کره جنوبی در خاک خود خبر داده و این مساله را به مثابه وقوع یک جنگ فرهنگی در کره شمالی توصیف نموده است. وی در این رابطه می نویسد:

جنگ در زمین کره شمالی!

ماه گذشته، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اقدامی انجام داد که رهبران سابق این کشور، هیچ کدام یکچنین کاری را انجام نداده بودند: وی اعتراف کرد که کشورش در شرایط بحرانی است. این مساله، یک واقعیت تلح برای کره شمالی است که می تواند گزینه های محدودی را برای آن باقی بگذارد. در شرایط کنونی، کره شمالی با بحران هایی نظیرِ تحریم های گسترده مالی غرب، بلایای طبیعی، قحطی، و شیوع ویروس کرونا، رو به رو است. مجموعِ این بحران ها، چشم انداز زندگی آینده در کره شمالی را اندکی تیره نموده و همین مساله موجب شده تا نظام سیاسی کره شمالی، بر شدت کوشش های خود جهت مقابله با شدت دریافتِ وخامت اوضاع در این کشور بیفزاید.

به گزارش خبرنگاران، در انتها سال 2020، کره شمالی مجموعه قوانینی را به تصویب رساند تا با آنچه ایدئولوژی و فرهنگ ارتجاعی می خواند، مبارزه نموده و آن ها را مهار کند. جزئیاتِ این قوانین که از ماه گذشته، جنبه عملیاتی پیدا نموده، به تازگی منتشر شده است.

بر اساس گزارش ها و در چهارچوب قوانین مذکور، هرکدام از اتباع کره شمالی که یک فیلم یا کتاب از کره جنوبی داشته باشند، امکان دارد تا 15 سال به کمپ های کار اجباری فرستاده شوند. حتی اگر فردی به لهجه مردم کره جنوبی صحبت کند، امکان اینکه به دو سال حبس محکوم گردد وجود دارد. این قوانین حتی والدینِ ساکن در کره شمالی را نیز هدف قرار می دهند. بر این اساس، دولت کره شمالی می تواند در موراد گوناگون، بینِ 111 تا 222 دلار، والدین اهل کره شمالی را به دلیل تربیت نادرست فرزندانشان، جریمه کند (بعضی ارزیابی ها تخمین می زنند که میانگین درآمد ماهانه هر تبعه کره شمالی، تنها چهار دلار است). در این میان، توزیع هرچیزی توسط افراد در کره شمالی که مربوط به خارج از این کشور باشد، می تواند مجازاتی نظیر مرگ و اعدام را به دنبال داشته باشد.

در این رابطه، نظام سیاسی کره شمالی، دلایل زیادی را برای نگران بودن دارد. بر اساس یک مطالعه و پژوهش که در سال 2019 و با موضوع 200 تبعه کره شمالی که از این کشور فرار نموده بودند منتشر شده، بیش از 90 درصد از آن ها قبل از فرار، رسانه های خارجی و به طور خاص، رسانه های کره جنوبی را تماشا نموده بوده اند. دنیا رویایی که کره جنوبی تصویر می نماید، برای نظام سیاسی کره شمالی، حامل یک مشکل اساسی است. آن ها نه تنها زندگی در یک کشورِ ثروتمندتر و آزادتر را تصویر می نمایند، بلکه عمیقا از فرهنگِ دولتی (مورد حمایت دولت) نیز انتقاد نموده و آن را به رسمیت نمی شناسند. حتی لهجه و نوعِ بیان مردم کره شمالی نیز به دلیل محبوبیت رویا ها و افکار ایده آلی که رسانه های کره جنوبی ارائه می نمایند، تحت تاثیر این کشور (کره جنوبی) قرار گرفته است.

در این رابطه به طور خاص می تواند به سریال کره ای (ساخته شده در کره جنوبی در سال 2019) به نام سقوط بر روی تو اشاره نمود که هم در میان مردم کره شمالی و هم فراری های از این کشور، محبوبیت داشته است. بخش هایی از این سریال در کره شمالی اتفاق می افتد و به دلیل نمایش واقعیِ زندگی در کره شمالی، تحسین های زیادی را برانگیخته است. بسیاری از مقام های کره شمالی، از این سریال به این دلیل که فکر می نمایند سعی در مسخره کردنِ رهبر این کشور دارد، عصبانی هستند. این در حالی است که بعضی از این سریال به دلیل عاشقانه جلوه دادن زندگی در کره شمالی انتقاد می نمایند و معتقدند این قبیل اقدامات، کره شمالی را در انجام رویه های تهاجمی و خشن، بیش از پیش تحریک می نماید.

پوستر سریال کره ای Crash Landing on You/سقوط بر روی تو که بخش هایی از آن در کره شمالی به تصویر کشیده شده و تا حدی میان مردم آن محبوب است.

به نظر می رسد در سال های گذشته، تقاضای مردم کره شمالی جهت در اختیار داشتن محصولات فرهنگی و اطلاعات از کره جنوبی، به نحو قابل توجهی افزایش یافته است. بعضی تخمین ها حاکی از این هستند که حدودا یک چهارم از جمعیت کره شمالی، تلفن همراه دارند که بخش زیادی از آن ها به وسیله کره جنوبی، به کره شمالی قاچاق شده است.

در اکتبر سال 2020، دولت کره شمالی دور تازه ای از اقدامات شدید و سرکوبگرانه را جهت استفاده از تلفن همراه در کره شمالی شروع کرد و از مردم و یا دلالان خواست که اگر خودشان گوشی های تلفن همراهشان را به دولت کره شمالی تحویل دهند، با آن ها برخورد شدیدی صورت نخواهد گرفت و بخشیده می شوند.

قبل از بحران شیوع ویروس کرونا در کره شمالی، مردم این کشور می توانستند به وسیله بعضی یو اس بی های قاچاق، به بعضی محصولات فرهنگی کره جنوبی (که در بازار های محلی فروخته می شدند)، دسترسی داشته باشند. در این رابطه، مردم کره شمالی با مشاهده بعضی تولیدات فرهنگی کره جنوبی تحت تاثیر قرار گرفته و حتی زنان کره شمالی تحت تاثیر این محصولات، نوع آرایش خود را نیز در اعتراضی خاموش به نظام سیاسی کره شمالی، تغییر داده و شبیه زنان کره جنوبی نموده اند. امری که موجب رونق صادرات محصولات آرایشی از کره جنوبی به کره شمالی شده است.

از طرفی، بسیاری از فعالان حقوق بشر نیز با ارسال بالن هایی که حامل بعضی وسایل و اخبار در کره جنوبی، غذا، دارو و رادیو های کوچک هستند، سعی می نمایند در آگاهی مردم کره شمالی از دنیا خارج و یاری به آن ها ایفای نقش نمایند. دولت کره شمالی سال هاست که این قبیل اقدامات را خصومت آمیز می داند. دولت کره شمالی با اعمال فشار بر دولت کره جنوبی، از آن خواسته با این فرایند، مقابله کند. سئول نیز در این راستا هشدار داده که هر کسی اقدام به پرواز درآوردن اجسام پرنده بر فراز مرز های کره شمالی کند، به سه سال حبس و یا پرداخت جریمه نقدی به ارزش 27 هزار و 400 دلار، محکوم خواهد شد. امری که به وضح نشان می دهد ارتباطات خارجی مردم کره شمالی با دیگر مردم و کشور های دنیا، تا حد زیادی منافع دولت این کشور را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند تبعات زیانباری را برای آن داشته باشد.

*اولیویا شیبِر، وی محقق و پژوهشگر اندیشکده آمریکن اینترپرایز است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1431

به "جنگ در زمین کره شمالی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ در زمین کره شمالی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید