خودکفایی در ساخت فاصله یاب هواپیما با همکاری وزارت دفاع

به گزارش مینی ست، مدیرکل ارتباطات و ناوبری هوایی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران از تحویل نخستین نمونه دستگاه فاصله یاب هواپیما DME ساخت داخل، برای نصب در یکی از فرودگاه های کشور تا انتها شهریور سال جاری اطلاع داد.

خودکفایی در ساخت فاصله یاب هواپیما با همکاری وزارت دفاع

به گزارش گروه مالی مینی ست، سیامک بهنام گفت: در راستای استفاده از توانمندی علمی و فنی داخل کشور، حمایت از فراوری داخلی و رفع شدن وابستگی به کشورهای خارجی، ساخت و بهره برداری از دستگاه یاری ناوبری فاصله یاب هواپیما (DME) در دستور کار بخش عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران نهاده شد.

(DME وسیله ای است که فاصله هواپیما را از یک ایستگاه زمینی اندازه گیری می نماید.)

وی اضافه کرد: در این راستا 12 آذرماه 97 توافق نامه ای بین شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و شرکت صنایع الکترونیک شیراز (صاشیراز) با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید.

مدیرکل ارتباطات و ناوبری هوایی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران اعلام کرد: همزمان با مراحل طراحی و ساخت سامانه، کارشناسان اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی با حضور در محل شرکت صنایع الکترونیک شیراز توصیه ها و مشاوره های لازم را به طراحان و دست اندرکاران ارایه کردند و در مرحله نهایی و پس از طراحی نمونه اولیه، کارشناسان ناوبری اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی از نمونه ساخته شده بازدید کردند و آزمایش های لازم را بر روی سامانه به عمل آوردند.

بهنام اضافه کرد: در ادامه، ضمن تایید توانمندی ها و مشخصات فنی ساخت دستگاه DME طبق مستندات ایکائو توصیه های فنی مورد احتیاج شرکت فرودگاه ها در دو اولویت در اختیار متخصصان شرکت صنایع الکترونیک شیراز نهاده شد.

* انعقاد قرارداد خرید یک دستگاه فاصله یاب هو اپیما فراوری داخل در مرداد 98

وی ادامه داد: روز 15 مرداد 98 با مصوبه هیات مدیره شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران مجوز خرید یک دستگاه DME از شرکت صنایع الکترونیک شیراز صادر و قرارداد آن با صاشیراز منعقد شد، در این راستا شرکت صنایع الکترونیک شیراز متعهد شده است که تا خاتمه شهریور 1399 سامانه DME مورد نظر را در اختیار اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی شرکت فرودگاه ها قرار دهد.

مدیرکل ارتباطات و ناوبری هوایی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: سامانه فاصله یاب هواپیما پس از تحویل مراحل آنالیز آزمایشگاهی را به مدت دو ماه در مرکز کنترل فضای کشور سپری می نماید و سپس در یکی از فرودگاه های کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

* قطع وابستگی به کشورهای اروپایی در تأمین فاصله یاب هواپیما

بهنام اعلام کرد: تا پیش از این دستگاه های DME فرودگاه های کشور از کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه تأمین می شد.

مدیرکل ارتباطات و ناوبری هوایی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: استفاده از DME ساخت داخل نسبت به نمونه خارجی 50 درصد صرفه جویی ارزی به دنبال دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1111

به "خودکفایی در ساخت فاصله یاب هواپیما با همکاری وزارت دفاع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودکفایی در ساخت فاصله یاب هواپیما با همکاری وزارت دفاع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید