دادن آب قند به نوزاد، درست یا غلط؟

به گزارش مینی ست، مطالعات اخیر نشان داده است دادن آب قند به نوزاد موجب کاهش درد نوزادان می شود؛ اما دادن آب قند به نوزاد خطراتی مانند تشنج و رفتن به کما را نیز در پی دارد.

دادن آب قند به نوزاد، درست یا غلط؟

چرا آب قند به نوزاد داده می شود؟

در برخی بیمارستان ها از آب قند برای کاهش درد نوزادان در هنگام ختنه کردن و یا جراحی های دیگر استفاده می کنند. در مطب پزشک بچه ها نیز آب قند می تواند به کاهش درد نوزاد هنگامی که آسیب دیده و یا خون گیری می شود، کمک کند.

دکتر شانا گاد فرد کاتو، پزشک متخصص بچه ها در آستین می گوید: آب قند برای کمک به کاهش درد نوزاد در طی یک فرآیند دردناک در کلینیک و بیمارستان ها استفاده می شود، اما برای استفاده روزانه در خانه شما توصیه نمی شود.

آب قند به نوزاد چگونه داده می شود؟آب قند باید از طریق پزشک متخصص بچه ها تجویز شود. ممکن است آن را بوسیله سرنگ داخل دهان نوزاد بریزند و یا با قرار دادن آن بر روی پستانک آن را به نوزاد بدهند.

دکتر گاد فرد کاتو می گوید: هیچ دستور استانداردی برای تهیه آب قند مورد مطالعه قرار نگرفته است و من توصیه نمی کنم آن را به تنهایی انجام دهید.

محلول آب قند معمولا از طریق پزشک در مطب یا بیمارستان تهیه می شود یا ممکن است بصورت آماده از داروخانه تهیه شود.

دکتر دنیلی فیشر، پزشک اطفال در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در سانتا مونیکا، کالیفرنیا می گوید: محلول آب قند داده شده به نوزاد در حدود 1 میلی لیتر و شامل 24 درصد قند است.

آیا دادن آب قند به نوزاد موثر است؟یک پژوهش که در مجله بیماری های بچه ها منتشر شده است، نشان می دهد که اگر پیش از واکسن به نوزادان کمتر از 1 سال، محلول آب قند داده شود، کمتر گریه کرده و درد کمتری احساس می کنند. اعتقاد بر این است که طعم شیرین آب قند اثر آرامش بخشی دارد.

دکتر فیشر می گوید: دادن آب قند به نوزاد موجب منحرف کردن فکر او از درد می شود و در مقایسه با نوزادی که آب قند دریافت نکرده است، گریه و ناراحتی کمتری را تجربه می کند.

دو مطالعه منتشر شده در مجله آکادمی بچه ها آمریکا در ماه مارس، نشان داده است که دادن آب قند به نوزاد یک روش موثر برای کاهش درد نوزادان نارس هنگام خون گیری از پاشنه پا از طریق دستگاه است. اگرچه این مطالعه به طور خاص بر روی نوزادان نارس متولد شده بین هفته های 32 تا 37 بارداری اجرا شده است، اما به نظر می رسد که همان اثر را بر روی نوزادان کامل (رسیده) نیز داشته باشد.

پژوهش دیگری نیز نشان داده است که دادن ساکارز خوراکی به نوزادان نارس، تاثیر پیش گیری از درد را دارد. نتایج این پژوهش بر پایه عدد درد در نوزادان گزارش شده است. عدد درد تابعی از مقدار گیری تغییر حالت صورت، مقدار اکسیژن خون و ضربان قلب نوزاد است.

دکتر گاد فرد کاتو می گوید: برخی مطالعات نشان داده است که اگر مادر در طی فرآیند پزشکی قادر به شیردهی باشد، شیردهی برای کاهش درد، موثرتر از دادن آب قند به نوزاد است.

البته بایستی پژوهش های بیشتری انجام شود تا تعیین کنند چگونه آب قند دادن به نوزاد موجب کاهش درد او می شود و دوز مناسب برای تاثیر آن چه مقدار است.

خطرات ناشی از دادن آب قند به نوزاد چیست؟آب قند اگر به درستی به نوزاد داده نشود، می تواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد. به همین دلیل، توصیه می شود که از دادن آب قند به نوزاد بدون نظارت پزشک متخصص بچه ها خودداری کنید.

دکتر فیشر می گوید:اگر ترکیب محلول مناسب نباشد و به کودک آب خالص بیش از حد داده شود، موجب بروز اختلالات الکترولیتی در بدن نوزاد می شود که ممکن است در موارد شدید به تشنج منجر شود.

هنگامی که بدن آب زیادی دریافت کند، سدیم در خون رقیق می شود و الکترولیت ها را از بین می برد. این فرآیند باعث ایجاد تورم در بافت های بدن و تشنج می شود، در موارد شدید ممکن است نوزاد به کما برود.

سایر عوارض جانبی دادن آب قند به نوزاد عبارتند از:

زخم معده

تف کردن

کاهش اشتها برای شیر مادر یا شیر خشک

دکتر فیشر می گوید: دادن آب قند به نوزاد به مقدار زیاد ممکن است باعث کاهش اشتهای کودک به شیر مادر یا شیر خشک شود. از آنجایی که نوزاد تازه متولد شده بایستی از طریق مایعی غنی از مواد مغذی و پروتئین تغذیه شود نه صرفا یک مایع ساخته شده از آب و شکر، رشد او با تاخیر روبرو می شود. زیرا نوزاد با خوردن آب قند احساس سیری می کند و در نتیجه کمتر از مقدار لازم شیر یا شیر خشک می خورد.

اگر بدن نوزاد به دلیل اسهال و استفراغ دچار کم آبی شده باشد، بازهم نیازی به دادن آب به نوزاد نیست. در این مواقع پزشک برای هیدراته کردن بدن نوزاد یک شربت یا پودر الکترولیتی مانند Pedialyte یا Infalyte را تجویز می کند.

سخن آخردر حال حاضر، پژوهشگران اطلاعات کافی در مورد خطرات و مزایای بالقوه دادن آب قند به نوزاد ندارند. همچنین شواهدی وجود ندارد که نشان دهد آب قند برای ناراحتی های جزئی نوزاد مانند نفخ، گاز، ناراحتی معده یا ناراحتی عمومی مفید است. در نتیجه بدون نظارت پزشک، به نوزاد خود آب قند ندهید.

دکتر گاد فرد کاتو می گوید: بجای دادن آب قند به نوزاد، روش های طبیعی دیگری برای تسکین و بند آوردن گریه نوزاد در خانه وجود دارد. راه های موثری مانند تغذیه با شیر مادر، استفاده از پستانک، برقراری تماس پوست با پوست، قنداق کردن، استفاده از تماس لمسی، صحبت کردن، و تاب دادن نوزاد در آغوش.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1812

به "دادن آب قند به نوزاد، درست یا غلط؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادن آب قند به نوزاد، درست یا غلط؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید