دیتاکس واتر؛ خواص واقعی یا تصورات اشتباه؟

به گزارش مینی ست، ممکن است شما هم این روزها شنیده باشید که افراد با آب و تاب زیاد درباره فواید و خواص دیتاکس واتر برای پوست و لاغری و چربی سوزی شکم صحبت می نمایند. اما دیتاکس واتر چیست و آیا واقعا این همه خواص شگفت انگیز دارد؟! Detox Water آبی است که با میوه یا سبزی طعم دار شده باشد. قطعا نوشیدن آب کافی برای حفظ سلامتی مهم است. به همین علت اغلب توصیه می گردد هر روز 8 لیوان آب بنوشید. با این حال بعضی افراد معتقدند اضافه کردن بعضی مواد به آب می تواند فواید آن را برای سلامتی بیشتر کند. برای مثال گفته می گردد این آب می تواند به سم زادیی بدن، افزایش انرژی و کاهش وزن یاری کند. در این مطلب قصد داریم دیتاکس واتر را با دقت آنالیز کنیم تا فواید واقعی آن از تصورات اشتباه جدا گردد.

دیتاکس واتر؛ خواص واقعی یا تصورات اشتباه؟

دیتاکس واتر چیست؟

دیتاکس واتر در واقع همان آب است که با اضافه کردن میوه و سبزیجات طعم دار شده. به سادگی می توانید طرز تهیه دیتاکس واتر را یاد بگیرید و آن را در خانه تهیه کنید.

از آن جایی که میوه ها و سبزیجات فقط در آب خیسانده می شوند و به هیچ وجه آب گیری یا میکس نمی شوند، کالری این آب خیلی کم است. از این رو اغلب نوشیدن آن به ویژه به جای نوشیدنی های پر قند مانند نوشابه یا آب میوه در رژیم های لاغری توصیه می گردد.

طرز تهیه دیتاکس واتر

تهیه دیتاکس واتر در خانه بسیار ساده است. تمام چیزی که لازم دارید آب و مقداری میوه و سبزیجات است. فقط کافی است مواد غذایی مورد نظر خود را کمی خرد کنید و بسته به ترجیح خود داخل آب سرد یا گرم بریزید. هرقدر که مواد بیشتری در آب بریزید طعم آن قوی تر خواهد شد.

اگر دیتاکس واتر خود را با آب سرد آماده می کنید، می توانید پس از تهیه، آن را برای 1 تا 12 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا طعم آن قوی تر گردد. اما دقت کنید که بعد از این زمان حتما مواد اولیه را از آب خارج کنید. اگر مواد غذایی بیشتر از زمان توصیه شده در آب بمانند متلاشی خواهند شد و طعم آب تغییر می نماید.

اگر برای تهیه دیتاکس واتر خیلی عجله دارید، می توانید میوه ها و سبزیجات را خرد یا له کنید و در آب بریزید. با این کار طعم آن ها زودتر خارج می گردد.

در ادامه بعضی از رایج ترین ترکیب های مورد استفاده در تهیه این ترکیب از دیتاکس واتر لیمو تا خیار و نعنا را برای شما معرفی می کنیم.

 • خیار و نعنا
 • دلیمو ترش و زنجبیل
 • بلک بری و پرتقال
 • هندوانه و نعنا
 • پرتقال و لیمو ترش
 • لیمو ترش
 • توت فرنگی و ریحان
 • سیب و
 • گریپ فروت

ادعاهایی که در خصوص خواص دیتاکس واتر مطرح می گردد

گفته شده است که دیتاکس واتر فواید بسیار زیادی دارد که بعضی از آن ها را در ادامه برمی شماریم.

 • کاهش وزن
 • سم زدایی و پاکسازی بدن
 • تنظیم PH بدن
 • بهبود هضم
 • بهبود روحیه
 • افزایش مقدار انرژی
 • بهبود پوست

خواص دقیق دیتاکس واتر به نوع میوه ها و سبزیجاتی که در آن می ریزید و مقداری که این مواد در آب خیس می خوردند، بستگی دارد. با این حال می توان بسیاری از فواید دیتاکس واتر را در واقع مربوط به خود آب دانست نه عصاره میوه هایی که در آن ریخته شده است.

چرا که مقدار مواد مغذی که از مصرف خود این میوه ها و سبزیجات به تنهایی دریافت می کنید، خیلی بیشتر از مقدار مواد مغذی است که از خیساندن آن ها در آب دریافت می کنید.

فواید واقعی دیتاکس واتر برای سلامتی

اما شواهدی هم از تاثیر مثبت وجود دارد که از تحقیق روی این ترکیب به دست آمده است.

یاری به کاهش وزن

نوشیدن آب می تواند به کاهش وزن یاری کند و این موضوع در خصوص دیتاکس واتر هم صدق می نماید. تحقیقات نشان داده که آب به صورت موقت متابولیسم را بالا می برد، در نتیجه شما کالری بیشتری می سوزانید. طبق این تحقیقات، نوشیدن نیم لیتر آب می تواند متابولسیم بدن شما را برای یک ساعت تا 30 درصد افزایش دهد.

در واقع افرادی که در برنامه رژیم لاغری خود مقدار آب توصیه شده را می نوشند، معمولا از کسانی که این کار را انجام نمی دهند بیشتر وزن کم می نمایند. تحقیقات نشان داده افراد بزرگسالی که اضافه وزن دارند و نیم لیتر آب قبل از غذا می نوشند، پیروز می شوند تا 40 درصد بیشتر از کسانی که این کار را انجام نمی دهند وزن کم نمایند.

از نظر علمی این اتفاق به دلیل افزایش متابولیسم است، اما ممکن است دلیل آن تاثیر آب روی اشتهای شما هم باشد. نوشیدن آب به کاهش اشتها یاری می نماید. وقتی شما قبل از غذا آب می نوشید، ممکن است کمتر غذا بخورید.

بهبود هضم غذا

نوشیدن آب برای سلامت دستگاه گوارش و حرکت روده ها بسیار مهم است. کم آبی در روده ها می تواند منجر به یبوست و تنبلی روده گردد. نوشیدن آب به مقدار، به حرکت بهتر مواد غذایی در روده و جلوگیری از گیر کردن آن ها، یاری می نماید.

افزایش سطح انرژی

کم آبی بدن حتی در مقدار بسیار کم هم می تواند بر روحیه، تمرکز و مقدار انرژی شما تاثیر منفی بگذارد. تحقیقات نشان داده کم آبی بدن به مقدار حدود یک درصد، تاثیر منفی قابل ملاحظه ای بر روحیه می گذارد، تمرکز را برهم می ریزد و باعث سردد می گردد.

مطالعاتی روی افراد بزرگسالی که کمتر از 1.2 لیتر آب در روز می خوردند انجام شد. وقتی مقدار مصرف آب آن ها را به 2.5 لیتر در روز افزایش دادند، متوجه شدند که افراد مسرور تر و پرانرژی تر شدند و احساس آرامش بیشتری داشتند.

شما هم می توانید با متعادل کردن مقدار مصرف آب در روز، روحیه خود را بهتر و سطح انرژی خود را افزایش دهید.

تقویت سیستم ایمنی

مصرف میوه و سبزیجات و حتی آب میوه می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. درست است که طبق تحقیقات مصرف روزانه ویتامین C می تواند برای سیستم ایمنی بدن مفید باشد، اما مقدار ویتامین C که با مصرف یک لیوان دیتاکس واتر به بدن شما می رسد بسیار کم و متغیر است. از این رو احتمال بسیار کمی وجود دارد که دیتاکس واتر بتواند تاثیر چشم گیری روی تقویت سیستم ایمنی بدن داشته باشد.

تصورات اشتباه در خصوص دیتاکس واتر

متاسفانه تصورات اشتباه زیادی در خصوص فواید دیتاکس واتر و تاثیر آن وجود دارد. در خصوص بعضی از این تصورات شواهد علمی وجود ندارد، ولی بعضی از آن ها به کلی اشتباهند.

تصور اشتباه 1: دیتاکس واتر بدن شما را پاکسازی می نماید

پاکسازی بدن وعده شایعی است که بسیاری از رژیم های غذایی و محصولاتی مانند دیتاکس واتر به افراد می دهند. محصولات پاکسازی بدن غالبا ادعا می نمایند که با از بین بردن سموم بدن و یاری به کاهش وزن باعث بهبود سلامت فرد می شوند.

اما سموم بدن و سم زدایی هر دو واژه هایی مبهم هستند و دقیقا تعیین نمی نمایند که چه چیز هایی ازبین خواهد رفت و چطور این اتفاق می افتد.

بدن شما به گونه ای طراحی شده که راه های خوب زیادی برای دفع سموم دارد. هنوز شواهدی به دست نیامده که ثابت کند هر گونه محصول یا رژیم غذایی بتواند سرعت و کیفیت عملکرد این مسیرهای دفع سموم را بهبود دهد.

تصور اشتباه 2: تنظیم PH بدن

غذاها و نوشیدنی های قلیایی نماینده این روزها بسیار رایج شده اند. گفته می گردد این مواد غذایی محیط قلیایی تری در بدن شما ایجاد می نمایند. بر اساس نظریه اسید-قلیایی در خصوص بیماری ها، قلیایی تر شدن بدن برای حفظ سلامتی مفید است.

اما تحقیقات علمی این نظریه را حمایت نمی نمایند؛ چرا که تغییر PH خون یا سلول ها به وسیله غذایی که می خوریم ممکن نیست.

تصور اشتباه 3: دیتاکس واتر برای پوست مفید است

درست همچون دیگر محصولات سم زدا، بسیاری از افراد ادعا می نمایند دیتاکس واتر، سموم را از پوست شما پاک و پوست شما را بهتر می نماید.

اما شواهد اندکی برای اثبات این موضوع وجود دارد. کسانی که دچار کم آبی بدن هستند با نوشیدن آب می توانند به پوست خود رطوبت رسانی نمایند. اما این کار ظاهر پوست آن ها را تغییر نمی دهد، مگر این که کم آبی بدن آن ها آن قدر زیاد بوده که با جبران آن تغییر چشمگیری در پوست ایجاد شده باشد.

در واقع هیچ شواهدی وجود ندارد که ثابت کند دیتاکس واتر تاثیر بیشتری از آب ساده روی پوست دارد.

کلام آخر درباره دیتاکس واتر

این که شما می توانید روند سم زدایی بدن خود را با نوشیدن دیتاکس واتر تسریع ببخشید، شایعه است.

دیتاکس واتر یک نوشیدنی سالم با چند خاصیت خوب است اما شما می توانید با نوشیدن آب ساده هم از این خواص بهره مند شوید. اغلب افرادی که از نوشیدن آب ساده خسته می شوند برای تنوع، به سراغ دیتاکس واتر می روند.

پس اگر اضافه کردن میوه و سبزیجات به آب و خیساندن آن ها باعث می گردد بیشتر آب بنوشید و کمتر به سراغ نوشیدنی های قند دار بروید، خوب است که این کار را ادامه دهید.

منبع: Healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 تیر 1402 بروزرسانی: 24 تیر 1402 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2226

به "دیتاکس واتر؛ خواص واقعی یا تصورات اشتباه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیتاکس واتر؛ خواص واقعی یا تصورات اشتباه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید