رقم حقوق نمایندگان مجلس بالاخره اعلام شد

به گزارش مینی ست، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی از بعد نظارتی، 3 هزار و 85 سوال از دولت پرسیدند که از این تعداد در 461 مورد در کمیسیون ها از پاسخ های وزیر قانع نشدند.

رقم حقوق نمایندگان مجلس بالاخره اعلام شد

به گزارش مینی ست به نقل از مهر، عبدالرضا مصری با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری پنجشنبه شب شبکه دو سیما افزود: از این تعداد 181 سوال به صحن علنی مجلس، ارجاع و بررسی شد و از این تعداد هم در 28 مورد، مجلس از پاسخ وزیر مربوط، قانع نشد و به عبارتی این وزرا کارت زرد گرفتند، اما این کارت، بی خاصیت شده است و پشتوانه ندارد.

وی گفت: در مجلس دهم، از رئیس جمهور هم سوال شد که در مجموع از 5 سوال، کنندگان مجلس در 4 مورد، از پاسخ های رئیس جمهور قانع نشدند.

مصری افزود: 43 درخواست استیضاح در مجلس دهم، اعلام وصول شد که از این تعداد، استیضاح 6 وزیر در صحن علنی مجلس بررسی شد که دو وزیر رأی اعتماد نیاوردند و از دولت خارج شدند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: 217 مورد تقاضای تحقیق و تفحص در مجلس دهم مطرح که از این تعداد 52 مورد در کمیسیون تصویب و از این تعداد، 43 مورد در صحن علنی مطرح شد و 32 مورد در صحن به تصویب رسید که از این تعداد، تحقیق و تفحص 28 مورد آغاز شده است و 6 مورد به قوه قضائیه ارجاع شد.

مصری گفت: ابزاری که در اختیار کنندگان مجلس است برای نظارت کافی نیست.

وی افزود: اگر مجلس اکثریت جناحی نداشته باشد نمی تواند تصمیم بگیرد، زیرا معیار مجلس رأی کنندگان است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: زمانی به مجلس کارآمد می رسیم که شفافیت آرا در آن روشن باشد.

مصری با اشاره به اینکه اجرای قانون با مجلس نیست، افزود: 876 حکم در قانون برنامه ششم توسعه وجود دارد، اما در حالت بسیار خوشبختانه در این مدت، کمتر از 10 درصد آن اجرا شده است.

وی با بیان اینکه بیش از 100 سال از قدمت قانون گذاری در کشورمان می گذرد، افزود: در مجلس، تنقیح قوانین انجام شد و حدود 2 هزار قانون غیر مورد نیاز حذف شده است.

مصری در پاسخ به این پرسش که آیا هزینه کرد مجلس مشخص است؟ گفت: مجلس چیز خاصی ندارد. ساختمان و چند کننده دارد که حقوق ماهیانه هر کننده 8 میلیون و 348 هزار تومان است.

وی ادامه داد: اگر دولت در همه شهرها یک دفتر در حد امکانات دفتر بخشداران به کننده مجلس بدهد، هزینه ها کاهش می یابد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه مشکل اساسی در نوع نظارت مجلس است، گفت: تعداد کارهای نظارتی انجام شده، بیش از حد معمول است.

حمیدرضا حاجی بابایی با اشاره به اینکه اگر این تعداد سوال، استیضاح و تحقیق و تفحص، خوب انجام شود می تواند یک بار کل کشور را شستشو کند، افزود: بنابراین برخی از این موارد، تحقیق، تفحص، سوال و استیضاح نیستند.

وی ادامه داد: اگر مجلس به سمتی حرکت کند که در 5 یا 10 مورد در طول دوره چهار ساله اش به معنای واقعی، تحقیق و تفحص و ورود کند در بسیاری از امورات کشوری تأثیر می گذارد.

حاجی بابایی افزود: از 217 مورد تحقیق و تفحص تنها 6 مورد به قوه قضائیه ارسال شده است و فکر نکنم از این 6 مورد، حتی یک مورد به صدور حکم، منجر شده باشد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس قدرتمند در رأس امور، چنان اُبهتی دارد که همه آدم ها در کشور به علت نظارت قدرتمندانه مجلس تلاش می کنند کار خود را به نحو احسن انجام دهند و کسی کم کاری و خطا و جرأت نمی کند قوانین را اجرا نکند.

وی افزود: برآیند مجلس باید اراده عمومی ملت باشد و مجلس باید خواسته های مردم را به منصه ظهور برساند، اما این گونه نبوده است.

حاجی بابایی با تاکید بر لزوم شفافیت آرا کنندگان مجلس گفت: شفاف تر از قانون برنامه ششم توسعه در طول 41 سال اخیر وجود نداشته است و تنها برنامه نوشته شده توسط مجلس در پیش و پس از انقلاب است.

وی افزود: علت بیشتر مواردی که قانون اجرا نمی شود و مجلس اقدام لازم را درباره آن نمی کند این است که مجلس اعتقادی به اجرای آن ندارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 990

به "رقم حقوق نمایندگان مجلس بالاخره اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقم حقوق نمایندگان مجلس بالاخره اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید