رمزگشایی جدید فیلم انگاشته؛ آیا نیل واقعا مرده است؟

به گزارش مینی ست، مرگ نیل (رابرت پتینسون) در انتهای فیلم تنت (Tenet) قطعی به نظر می رسد، اما احتمال این که او زنده باشد هم به دلایلی وجود دارد.

رمزگشایی جدید فیلم انگاشته؛ آیا نیل واقعا مرده است؟

آیا نیل در خاتمه تنت واقعا می میرد؟ این یک موضوع پیچیده است که به سوال بزرگی برای مخاطبان تبدیل شده، به خصوص حالا که این فیلم از اچ بی او مکس پخش می شود. در فیلم تنت، که یازدهمین فیلم سینمایی پیچیده کریستوفر نولان است، بازیگرانی چون جان دیوید واشنگتن (شخصیت اصلی و بی نام فیلم) و رابرت پتینسون (نیل) در نقش اعضای تنت، سازمانی که با استفاده از فناوری وارونگی زمان در حال جنگیدن با آینده است، نقش آفرینی می کنند.

اوج فیلم زمانی است که در اواخر داستان قهرمان اصلی با شکست روبه رو می شود و در همین لحظه یک جسد برای باز کردن قفل دروازه دوباره زنده شده و به قهرمان داستان اجازه می دهد الگوریتمی را بازیابی کرده و از خاتمه جهان جلوگیری کند.

پس از پیوستن شخصیت اصلی به سازمان تنت، او به نیل، جاسوس انگلیسی معرفی می شود که در ماموریتش به او کمک خواهد کرد. از همان ابتدا مشخص است که نیل اطلاعات زیادی دارد، حتی می داند نوشیدنی مورد علاقه قهرمان چیست.

این دو به سرعت یک رابطه محبت آمیز برقرار کرده و با هم همکاری می کنند تا از برنامه سیتور (کنت برانا) برای نابودی جهان در آینده جلوگیری کنند. پس از رفاقتی طولانی نیل می رود تا قفل دری را باز کند، اما مقابل پای قهرمان با شلیک سرباز سیتور می میرد و سرنوشت از پیش مشخص شده او به خاتمه می رسد.

داستان نیل در تنت پیچیده ترین ماجرای فیلم است و مرگ او را زیر سوال می برد. نیل و بقیه در واقع به سوی عقب حرکت می کنند تا ماموریت به خاتمه رسد و در مقابل، قهرمان رو به جلو می رود.

نولان برای بررسی ماجراهای بین نیل و قهرمان در را باز می گذارد اما نیل می گوید این ماجراها قبلا برای او اتفاق افتاده و این خاتمه داستانش است. این موضوع به مضمونی از فیلم با عنوان چیزی که اتفاق افتاده، اتفاق افتاده مربوط می شود. با این حساب نیل قطعا مرده است.

نولان تنت را براساس یک مربع سیتور ساخت. مربع سیتور یک مربع پنج کلمه ای است که در ویرانه های پمپئی پیدا شد. در این مربع کلماتSator ،Rotas Tenet ، Opera و Arepo نوشته شده است که از هر جهت می توان آن ها رو خواند. تمام این کلمات در فیلم حضور دارند و هم چنین به مضمون اصلی فیلم به عنوان یک وارونگی سینمایی که هم به جلو حرکت می کند هم به عقب، اشاره می کنند.

مرگ نیل رابطه او با قهرمان را به خاتمه می رساند، درست مانند زمانی که رابطه آن ها شروع شد. نولان هرگز داستان اصلی را با زنده ماندن یک شخصیت در خاتمه، زیر سوال نمی برد. زنده بودن نیل می تواند زمینه این باشد که قهرمان به فداکاری نیل پی ببرد. این لحظه در اولین سکانس های فیلم دیده می شود، یعنی همان وقتی که قهرمان توسط یک شخصیت مرموز و همان کسی که کوله پشتی خاص او در خاتمه فیلم دیده می شود، نجات پیدا می کند.

واضح است که این اقدام فداکارانه برای این بود که به عنوان عنصر اصلی در خاتمه بی نظیر تنت تاثیر مهمی داشته باشد. درنتیجه، دلیل منطقی دیگری ارائه می شود تا باور کنیم مرگ نیل قطعی است. زنده ماندن نیل فقط این سکانس بی نظیر را تضعیف می کند و متعاقبا باعث می شود که داستان اصلی از تأثیر کمتری برخوردار باشد.

فداکاری نیل بخشی از وظیفه او در قبال دوستش است و می داند که سرنوشت او تغییری نمی کند. مرگ نیل در تنت، خاتمه داستان است. با این حال، هنوز می توان آن را شروع یک دنباله در نظر گرفت.

منبع: Screenrant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1610

به "رمزگشایی جدید فیلم انگاشته؛ آیا نیل واقعا مرده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی جدید فیلم انگاشته؛ آیا نیل واقعا مرده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید