روز زمین پاک؛ روزی برای بها دادن به سرمایه های کره مادر

به گزارش مینی ست، هر روز بی آنکه به جسم خسته و رنجورش فکر کنیم، بر پهنه مهربانیش راه می رویم، می دویم و به کار و زندگی مشغول هستیم. زمین، مادری مهربان است که عاشقانه فرزندان خود را دوست دارد و به آنان مهر می ورزد. با اینکه گاهی، مورد بی مهری و آزار آنان قرار می گیرد، ولی خم به ابرو نمی آورد و همچنان آغوشی امن برای آنان است. انسان ها باید قدر وجب به وجب خاک و سرمایه های کره مادر را بدانند و به آن لطمه نزنند. هر گونه خطای آن ها بر پیکر زمین ضربه وارد کرده و آن را زخمی می کند. به بهانه جشن گیاه آوری یا روز زمین پاک بنا شده تا با زمین مهربان عهدی ببندیم؛ عهد ببندیم که هر روز به جای اینکه بر زخم هایش بیفزایم، بر آن ها مرهم بگذاریم و امانت دار سرمایه هایی باشیم که عاشقانه به ما بخشیده است. با ما در این مطلب همراه باشید تا شما را از زیبایی های جشن گیاه آوری یا روز زمین پاک آگاه کنیم.

روز زمین پاک؛ روزی برای بها دادن به سرمایه های کره مادر

تاریخچه نامگذاری روز جهانی زمین پاک

درباره تاریخچه روز زمین پاک چنین مطرح شد که در 1969 میلادی، یک تبلیغ کننده امور دینی و علمی به نام جان مک مونل، پیشنهاد اجرای روزی به نام روز زمین پاک را در همایش سالانه یونسکو که مرتبط با طبیعت بود، بیان نمود و در همان دوره، نمادی برای این روز مهم طراحی شد. دبیـر کـل سازمان ملل در نیویورک آمریکا، از این طرح مبلغ مذهبی و علمی با رویی گشاده استقبال کرد و بدین سان، روز جهانی زمین پاک به تقویم تمامی کشورهای جهان اضافه شد. موضوع آلودگی زمین، همیشه مورد توجه مجامع بین المللی و پژوهشگران بوده و هست. دفتر بررسی آلودگی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست بیشترین اثر را در این زمینه داشته و از اقدامات مربوط به این روز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-فعالیت های مردمی و دولتی برای عنوان کردن افراد و موسسات فعال در این حیطه

-اجرای طرح هایی نظیر پاکسازی سطوح در بخش هایی مثل کوه ها، بوستان ها و بخش های عمومی

روش های بشر برای حفظ زمین مهربان

برای اینکه بتوانیم قدمی هرچند کوچک را برای حفظ و نگهداری کره زمین برداریم، پیشنهادات بسکمک از سوی مجامع بین الملل و صاحب نظران به مناسبت جشن گیاه آوری عنوان شده که ما به اختصار تعدادی از آن ها را عنوان می کنیم:

-سعی کنید کارهایی که وابسته به کاغذ هستند، مانند امور بانکی یا پرداخت قبض آب، برق و گاز را اینترنتی انجام دهید و از کاغذ که برای تولید آن باید تبر برداشته و جان هزاران درخت را بگیرید، کمتر استفاده کنید.

-کاشت نهال های جوان و تازه، می تواند مفید باشد و اگر روزی درختان پیر از بین فرایند، می توانند جانشین آن ها شوند و به پاکسازی هوا کمک کنند.

-سعی کنید گردهمایی هایی در سرتاسر جهان تشکیل دهید که اصل کار آن ها، بحث و تصمیم گیری درباره محیط زیست و امور مربوط به آن باشد.

-اگر سفر می کنید، سعی کرده تا از وسایل حمل و نقل عمومی نظیر قطار و مترو استفاده کنید، چون دی اکسید کربن کمتری تولید کرده و همین امر باعث می شود تا فشار کمتری بر پیکر زمین وارد شود و هوای پاک زمین، آلوده نشود.

-سعی کنید مدت زمان دوش دریافت و شستن ظروف را کاهش دهید تا بدین واسطه در مصرف آب، عامل حیات صرفه جویی کنید.

-سعی کنید، این فرهنگ سازی مهم را به مناسبت روز زمین پاک در بین اعضای خانواده، همکاران و دوستان خود انجام دهید تا بدین واسطه، نقش هر چند کوچک خود را در فرایند حفظ زمین ایفا کنید.

-زباله های قابل بازیافت را از سایر زباله های خود جدا کرده و به این شیوه، به کارکنان شهرداری در امر بازیافت زباله هایی که این قابلیت را دارند، کمک کنید.

چه روزها که زمین در انتظار

یک جرعه آب چشمش به دهان کویر خشک

و امیدش به خدا بود

ولی آسمان در کمال بی نیازی و با آرامش

به زمین می نگریست که چگونه زمین در عطش می سوزد

حق با رفتار آسمان بود

آسمان خدا را داشت و زمین ما را

منبع: همگردی
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 940

به "روز زمین پاک؛ روزی برای بها دادن به سرمایه های کره مادر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز زمین پاک؛ روزی برای بها دادن به سرمایه های کره مادر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید