رکورد 382 کیلومتر بر ساعت برای قطار سریع السیر ژاپن

به گزارش مینی ست، ژاپنی ها اخیرا به آزمایش یک قطار گلوله ای در راه آهن شرق این کشور پرداخته اند.

رکورد 382 کیلومتر بر ساعت برای قطار سریع السیر ژاپن

این قطار سریع السیر که ALFA-X نام دارد، برای نخستین بار در ماه مه سال 2019 میلادی تست شده بود و حالا تستی دیگر را پشت سر گذاشته است. این قطار در تئوری قادر به دست یافتن به سرعت 400 کیلومتر بر ساعت است و در تست اخیر نیز به سرعت 382 کیلومتر بر ساعت دست پیدا نموده است. در ادامه این مطلب از خبرنگاران درباره تست این قطار بخوانید.

تست موفقیت آمیز ژاپنی ها در راه آهنی انجام شد که توکیو را به استان آئوموری متصل می نماید. این قطار فاصله میان ایستگاه های سندای و موریوکا را در حدود 40 دقیقه طی کرد که به صورت معمول 1 ساعت و 15 دقیقه طول می کشد.

اگرچه فاصله میان دو آزمایش بسیار زیاد به نظر می رسد، اما قطار گلوله ای ALFA-X از ماه مه سال گذشته تا به امروز بیکار نبوده است. تست اخیر نخستین تستی بود که با حضور خبرنگاران انجام شد، اما این قطار گلوله ای 10 واگنه برای مدت های طولانی با سرعت 360 کیلومتر بر ساعت و بدون هیچ مسافری در حال سفر کردن بوده تا با جمع آوری داده، توسعه قطارهای گلوله ای نسل بعد را تسهیل کند.

یکی از تفاوت های عمده این قطار سریع السیر نسل جدید نسبت به قطارهای گلوله ای قبلی، طراحی واگن جلویی و انتهایی آن است. طراحی این دو بخش با توجه به اختلاف فشار باد به هنگام سفر به سمت شمال یا جنوب طراحی شده است. واگن دماغه قطار ارتفاعی معادل 22 متر دارد که 7 متر از واگن وسطی قطار بلندتر به حساب می آید و برای سفر به شمال استفاده می گردد. به هنگام سفر به جنوب نیز، از واگن دماغه دیگر که 16 متر ارتفاع دارد بهره گرفته می گردد.

علاوه بر این، سیستم ترمز ALFA-X روی سقف آن تعبیه شده و در کنار سیستم جدید مقاومت الکترومغناطیسی ، با بهبودهای فراوان همراه بوده. از سوی دیگر سازندگان توانسته اند لرزش های عمودی و افقی را به حداقل برسانند تا مسافرین هنگام سفر با سرعت بسیار بالا، کماکان احساس راحتی داشته باشند.

خبرگزاری جاپان تایمز در گزارش خود راجع به تست قطار سریع السیر نوشته که هنگام دستیابی به سرعت 320 کیلومتر بر ساعت، هیچ صدایی از قطار به گوش نمی رسید. در سرعت 360 کیلومتر بر ساعت، می شد اندکی نویز شنید و احساس کرد. در سرعت 380 کیلومتر بر ساعت نیز نویز موتور و باد به گوش می رسید. ناگفته نماند که بعد از فاز تست یک سال و نیمه، ALFA-X بالاخره برای مصرف عمومی آماده است و مسافرین را با سرعت 360 کیلومتر بر ساعت جابه جا خواهد نمود.

بیشتر بخوانید: ربات α-WaLTR دارای چرخ هایی است که در مواقع لازم از جمله بالا رفتن از پلکان از هم باز می شوند. برای مطالعه بیشتر مطلب ابداع ربات چرخ داری که از پله بالا می رود را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1255

به "رکورد 382 کیلومتر بر ساعت برای قطار سریع السیر ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکورد 382 کیلومتر بر ساعت برای قطار سریع السیر ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید