فرشته ها چگونه می بینند؟

به گزارش مینی ست، اگرچه سالم بودن و طبیعی بودن اندام بینایی نمی تواند توانایی کودک شما را برای داشتن دستگاه بینایی کارآمد و ارائه تفسیری درست از آنچه که می بیند، تضمین نماید؛ اما کودک شما در سنین پیش مدرسه باید به حداقلی از مهارت های بینایی مورد احتیاج دست یابد تا بتواند در سن 6سالگی وارد مدرسه گردد.

فرشته ها چگونه می بینند؟

فرشته ها چگونه می بینند؟

ترجمه: یاسمین ثریا

آشنایی با فرایند تکامل بینایی بچه ها از بدو تولد تا 6 ماهگی

اگرچه سالم بودن و طبیعی بودن اندام بینایی نمی تواند توانایی کودک شما را برای داشتن دستگاه بینایی کارآمد و ارائه تفسیری درست از آنچه که می بیند، تضمین نماید؛ اما کودک شما در سنین پیش مدرسه باید به حداقلی از مهارت های بینایی مورد احتیاج دست یابد تا بتواند در سن 6سالگی وارد مدرسه گردد.

بنابراین ضروری است شما به اسم والدین، از نحوه تکامل بینایی کودک آگاهی داشته باشید تا هرگونه مسئله ای را زودتر از اینکه به یک مشکل بینایی حاد تبدیل گردد، شناسایی نموده و درصدد درمان آن برآیید. مطلبی که پیش روی شماست به شما کمک می نماید دیدی هوشمندانه نسبت به تکامل بینایی کودک تان داشته باشید و بدانید که کی، چگونه و کجا باید به کمک او بشتابید.

هر نوزاد در بدو تولدش معمولا در بیمارستان به وسیله پزشک متخصص اطفال مورد معاینه کامل جسمی قرار می گیرد. چشم ها از جمله اندام هایی هستند که معاینه می شوند اما ضروری است والدین هم بعد از انتقال نوزاد به خانه از سلامت بینایی او مطمئن شوند. بنابراین ضروری است به این موارد توجه گردد: نمود ظاهری چشم ها، قرمزی غیرعادی چشم ها، قرمزی غیرعادی پلک ها، پوسته پوسته شدن پلک ها، گل مژه یا زخم پلک ها، اشک ریزش مفرط، پژمرده بودن غیرعادی پلک ها، چرخش کند و توأم با خستگی یک چشم به طرف داخل یا خارج. اما وجود حرکاتی دال بر ناراحتی چشم ها، مالیدن مفرط چشم ها، اجتناب از نور تابناک و بسته نگه داشتن زیاد چشم ها هم باید به اطلاع پزشک برسد. نکته مهم آن است که زمان تکامل بینایی هر کودک با کودک دیگر فرق دارد و مثلا یک تأخیر یک هفته ای، امری غیرعادی نیست. با این حال، یک تأخیر قابل ملاحظه در مراحل تکاملی کودک، احتیاجمند تامل و توجه ویژه است.

اوضاع بینایی کودک در نخستین روزهای زندگی نوزاد شما در نخستین روزهای زندگی می تواند هر جسمی را که حدودا در فاصله 20 تا 35 سانتی متری صورت اش باشد، تشخیص بدهد. به همین علت، وقتی فرزندتان را بغل نموده و به خود نزدیک می کنید، آرام تر می گردد؛ چون می تواند صورت شما را از این فاصله، واضح تر ببیند. در حدود 6 هفتگی، نوزاد می تواند تحرک اشیای نزدیک را تشخیص بدهد. در این هنگام اگر یک شیء جلوی صورت نوزاد به آرامی حرکت کند، او با چشمان اش آن حرکات را ردیابی می نماید. می توانید این مرحله را امتحان کنید. فرزندتان را در آغوش بگیرید و سرتان را به آرامی به چپ و راست حرکت دهید. خواهید دید چه طور چشمان براق فرزندتان، حرکات سر شما را دنبال می نماید.

می دانید چرا نوزاد به پیشانی شما خیره می گردد؟

اگر دیده باشید اسباب بازی های مخصوص نوزادان خیلی کوچک اند و معمولا سیاه و سفیدند. نوزاد ان می توانند تضاد شدید رنگ ها را در کنار هم به خوبی تشخیص دهند. با استناد به این ویژگی بینایی نوزادان می توان فهمید که چرا در هفته های اول بعد از تولد بچه ها بیشتر به پیشانی شما خیره نگاه می نمایند. از دو ماهگی به بعد، نوزاد به تدریج می تواند رنگ های اصلی و شاخص را تشخیص بدهد و حتی به اشیای رنگی (مثلا بلوز زرد شما یا توپ سبزرنگی در کنارش) اشاره کند. ازاین سن به بعد می توانید بالای تخت نوزادتان آویز های عروسکی رنگی نصب کنید تا با حرکت آنها سرگرم گردد.

اوضاع بینایی کودک بین 3تا6ماهگی

بین 3 تا 6 ماهگی، نوزاد می تواند هر سه بعد اشیا را دیده و درک کند. به علاوه هماهنگی حرکات دست ها و چشمان نوزاد هم در همین سن آغاز به تکامل نموده و نوزاد سعی می نماید اشیایی که نزدیک اش هستند را با دست لمس کند؛ مثلا ممکن است بخواهد گردن بند یا گوشواره شما را با دست اش بگیرد و بکشد. از این سن به بعد، کوچولوی شما می تواند تمام حرکات محیط اطراف اش را در اتاق نشخیص دهد و برای آنها عکس العمل نشان دهد، حتی ممکن است سعی کند اشیای کوچک و سبک دور و برش را هم به خود نزدیک کند.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 7 مهر 1400 بروزرسانی: 7 مهر 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1769

به "فرشته ها چگونه می بینند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرشته ها چگونه می بینند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید