قاچاقچیان به دنبال افزایش قاچاق سیگار به ایران هستند

به گزارش مینی ست، رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی، بالا بودن عوارض و مالیات و پایین بودن ریسک کشف و ضبط محصولات دخانی را، از جمله دلایل افزایش قاچاق سیگار بیان کرد و گفت: اخیرا باخبر شدیم که تولیدکنندگان محصولات قاچاق و تقلبی در یکی از کشورهای همسایه که در قاچاق کالاهای دخانی به ایران نیز بسیار فعال هستند، به یک شرکت سازنده ماشین آلات سیگار، سفارش ساخت 40 دستگاه ماشین آلات را داده اند.

قاچاقچیان به دنبال افزایش قاچاق سیگار به ایران هستند

محمدرضا تاجدار در گفت وگو با مینی ست، از افزایش کالای دخانی قاچاق و تقلبی در بازار خبر داد و اظهار کرد که بررسی بازار نشان می دهد که در حوزه مبارزه با کالای دخانی قاچاق فعالیت خاصی صورت نمی گیرد.

وی علت افزایش قاچاق را، بالا بودن عوارض و اقتصادیات های محصولات دخانی عنوان و اظهار کرد: اخیرا نیز لایحه اقتصادیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی مطرح شده که اقتصادیات محصولات دخانی را نسبت به سایر کالاها افزایش می دهد و افزایش سالیانه نیز در آن پیش بینی شده است، که این تصمیم هزینه های تولید و توزیع محصولات قانونی را نیز افزایش خواهد داد.

به گفته رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی، با توجه به اینکه کالای قاچاق، حقوق دولتی پرداخت نمی کند و کنترلی روی آن نیست، به قیمت پایین تر از محصولات مجاز به فروش می رسد، بنابراین تا زمانی که اختلاف قیمت و صرفه اقتصادی وجود دارد، قاچاق محصولات دخانی نیز ادامه خواهد داشت.

تاجدار پایین بودن ریسک کشف و ضبط محصولات دخانی را از دیگر دلایل افزایش قاچاق بیان کرد و گفت: اخیرا با خبر شدیم که تولیدکنندگان محصولات قاچاق و تقلبی در یکی از کشورهای همسایه که در قاچاق کالاهای دخانی به ایران نیز بسیار فعال هستند، به یک شرکت سازنده ماشین آلات سیگار سفارش ساخت 40 دستگاه ماشین آلات را داده اند.

به گفته وی، مطلبی که به آن اشاره شد، نشان می دهد که قاچاقچیان تصمیمات اقتصادی و تحرکات کشور را در زمینه مبارزه با قاچاق رصد می کنند و با سوء استفاده از نقاط ضعف سیاست ها و قوانین، درصدد توسعه و افزایش تولید خود هستند، چراکه برآورد آنها این است که بازار ایران در آینده نزدیک محصولات قاچاق بیشتری را طلب خواهد کرد.

به گزارش مینی ست، درباره موضوع تاثیر افزایش اقتصادیات، بر کاهش مصرف و افزایش قاچاق محصولات دخانی؛ همیشه اختلاف نظرهایی وجود داشته است. مسئولان ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت و جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران معتقدند که افزایش اقتصادیات محصولات دخانی و در نتیجه افزایش قیمت آن ها، منجر به کاهش مصرف می شود؛ اما دست اندرکاران تولید محصولات دخانی می گویند که افزایش قیمت تنها باعث افزایش قاچاق می شود و برای کاهش مصرف اقدامات فرهنگی لازم است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 540

به "قاچاقچیان به دنبال افزایش قاچاق سیگار به ایران هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاچاقچیان به دنبال افزایش قاچاق سیگار به ایران هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید