محمد علی باشه آهنگر: جشنواره های موضوعی باید یک جریان فرهنگی را رقم بزنند

به گزارش مینی ست، تهران (پانا) - عضو شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم کوتاه رضوی معتقد است جشنواره های موضوعی زمانی جریان ساز خواهند بود که پژوهش به عنوان موضوع آثار حاضر در آن ها مورد توجه بوده و شخصیت ها، مکان ها و حوزه های مرتبط فاصله خود را با فیلمسازان فعال در زمینه این موضوعات کم کنند.

محمد علی باشه آهنگر: جشنواره های موضوعی باید یک جریان فرهنگی را رقم بزنند

به گزارش ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی، محمدعلی باشه آهنگر عضو شورای سیاست گذاری چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی با اشاره به شرایط رویدادهای سینمایی در شرایط کرونا بیان نمود: کرونا یک اتفاق ناگزیر بود که شرایط کنونی را ایجاد کرد و اصلا نمی توان به عنوان یک ظرفیت به این اجبار نگاه کرد. زیرا فیلم دیدن در سالن سینما یک تجربه جذاب گروهی و دسته جمعی است و دقیقا موقعیتی شبیه به تماشای فوتبال را فراهم می کند که وقتی تماشاگرانش را از آن بگیریم، بخش عمده ای از جذابیت خود را از دست می دهد اما ما ناچار به تبعیت از شرایط موجود هستیم و امیدواریم بیش از این طول نکشد و همه چیز روی روال بیافتد.

وی افزود: تجربه گروهی سینما و برگزاری حضوری رویدادهای سینمایی علاوه بر اشتغال زایی به ایجاد همدلی میان اهالی اش کمک می کند. نفس به نفس تماشاگران فیلم دیدن همچنین فرصت نقد بیشتر و بهتری را برای تماشاگران و فیلمساز توامان فراهم می کند و اندیشه های مختلف جریان می یابد.

کارگردان فیلم سینمایی ملکه خاطر نشان کرد: از سویی دیگر رسانه ها می توانند واکنش جدی نسبت به فیلم نشان بدهند که تقریبا از همه آن ها در این شرایط کرونا بی بهره هستیم. همچنین تداخل جشنواره ها و همزمانی شان اگر در فضای آنلاین جریان داشته باشند، فرصت دنبال کردن مطلوب شان را از دست می دهد.

این عضو شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم کوتاه رضوی درباره تصمیمات این شورا برای برگزاری جشنواره در شرایط کرونا اعلام کرد: شاید بزرگترین مشکل ایجاد شده در این راستا، عقب افتادن تاریخ جشنواره به دلیل کرونا بود. شیوع ویروس کرونا باعث شد تا مدت ها به این که جشنواره شاید قابلیت اجرایی شدن نداشته باشد، بیاندیشیم. بعدها که تصمیم به برگزاری نیمه آنلاین گرفته شد مطابقت ما با شرایط هم کار را در این جشنواره و سایر رویدادها سخت کرد. همچنین عدم بودجه کافی هم مشکل دیگر بوده و هست. به نظرم به جشنواره ای که نام مقدس امام رضا علیه السلام را دارد، کم لطفی می شود و امیدوارم در مدت زمان باقیمانده حمایت های بیشتری از این رویداد و دبیر آن که خود از فیلمسازان ارزشمند است، صورت بگیرد.

باشه آهنگر ادامه داد: این در شرایطی است که معمولا گفته می شود سینمای ارزشی دارای بودجه های کلانی است. برخی از سازمان ها در توضیح وظایف خود حمایت از این جشنواره های موضوعی و ارزشی را دارند و گاهی تعدد این جشنواره ها باعث می شود تامین سرمایه برایشان کمی سخت شود. ما تصور می کردیم که شرکت ها و برندهای مختلفی به دلیل عرق به موضوع سیره عملی و علمی امام رضا علیه السلام از جشنواره حمایت کنند اما رکود مالی یک سال اخیر، آن ها را با مسائل مالی روبه رو کرده است و در این شرایط حمایت از جشنواره ها برایشان اولویت ندارد. وقتی همه چیز به هم می ریزد، این جشنواره نیز مستثنا از اوضاع نخواهد بود.

این فیلمساز همچنین درباره اهمیت جشنواره های موضوعی بر جریان سازی فرهنگی و هنری توضیح داد: جای تردید دارد که جشنواره های موضوعی در تاریخ برگزاری شان در این زمینه پیروز بوده باشد. زیرا این پیروزیت زمانی خواهد بود که آن ها یک جریان فرهنگی را رقم بزنند و صرفا نباید به جرقه ها اکتفا کرد. مهم ترین دغدغه شان هم عدم پژوهش درباره موضوعی است که درباره اش در آن رویداد فیلم ساخته می شود. این مساله هم ناشی از وجود مشکل مالی است. زیرا پژوهش خود هزینه زیادی می طلبد. حتی فیلم هایی که درباره امام رضا علیه السلام با بودجه های بیشتر ساخته شده هم نتوانسته اند حق مطلب را ادا کنند. در این میان چه توقعی می توان از جوانان فیلمساز داشت که با سرمایه های بسیار اندک به سراغ موضوعاتی چنین می فرایند؟!

باشه آهنگر اعلام کرد: باید بگویم کتابخانه ها، حوزه ها و شخصیت هایی هم از فیلمسازان پردازنده به موضوعات دینی و مذهبی فاصله دارند. آن مکان ها و شرایط و شخصیت ها و حوزه ها این راستا را گویی به سمت خود بن بست کرده اند و راهی به سمت فیلمساز ایجاد نمی کنند. انگار همه منتظر فیلمسازان و اقدام شان در این زمینه هستند.

وی در انتها گفت: برای سعید نجاتی دبیر جشنواره چهاردهم و همه عزیزانی که برای این رویداد زحمت می کشند و همه مردم، آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم هرچه زودتر ویروس منحوس کرونا از بین برود.

چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی به دبیری سعید نجاتی به همت و با مشارکت سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان اسفندماه امسال برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1391

به "محمد علی باشه آهنگر: جشنواره های موضوعی باید یک جریان فرهنگی را رقم بزنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد علی باشه آهنگر: جشنواره های موضوعی باید یک جریان فرهنگی را رقم بزنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید