مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است، این حرکت عظیم را با قوت ادامه بدهید

به گزارش مینی ست، رهبر معظم انقلاب در یادداشت کوتاهی خطاب به وزیر علوم فرمودند: از وزیر محترم تشکر گردد. مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است. آنچه انجام گرفته است کارهای آغازین این حرکت عظیم است، اینها را با قوت ادامه بدهند. ان شاءالله

مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است، این حرکت عظیم را با قوت ادامه بدهید

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، منصور غلامی در گزارشی به رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد عملکرد دانشگاه ها و مؤسسات پژوهش و فناوری در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت در سال 1398 به همراه نتایج رصد اشتغال دانش آموختگان آموزش عالی موارد ذیل را به استحضار معظم له رساند.

رهبر معظم انقلاب پس از مشاهده و مطالعه گزارش عملکرد دانشگاه ها و مؤسسات پژوهش و فناوری در حوزه ارتباط با جامعه و صنعت در سال 1398 ارسال شده از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در یادداشت کوتاهی فرمودند: از وزیر محترم تشکر گردد. مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است. آنچه انجام گرفته است کارهای شروعین این حرکت عظیم است، اینها را با قوت ادامه بدهند. ان شاءالله

گزارش وزیر علوم به این توضیح است:

1) در این دوره طرح تحول همکاری های دانشگاه و مؤسسات پژوهش و فناوری با جامعه و صنعت مشتمل بر 6 هدف کلان، 8 راهبرد اصلی و 44 پروژه و اقدام اجرایی با هدف ارتقای فرآیندهای مربوط به برطرف احتیاج جامعه به وسیله پژوهش های مرتبط با صنعت تهیه و ابلاغ شد. از جمله مختصات اصلی طرح مذکور این است که 25 درصد از پروژه های تحصیلات تکمیلی تا سال 1404 به گونه ای مستقیم و به سفارش صنعت و جامعه، با افزایش متوسط سالانه 5 درصد، تنظیم و اجرا شوند. همچنین، طرح ایجاد ترتیبات مناسب و مقتضی به منظور تدوین و انعقاد قراردادهای عظیم با سازمان ها و وزارتخانه های کشور همچون دفاع، نفت، صنعت، سازمان حفاظت محیط زیست... به منظور پشتیبانی از احتیاجهای فناوران صنایع مذکور با حمایت از رساله های تحصیلات تکمیلی مرتبط با احتیاج صنعت و جامعه تعریف و مواردی اقدام شده است.

2) تعداد قراردادها با وزارت صنعت از 4723 مورد در سال 97 به 8002 مورد در سال 98 افزایش یافته است. همچنین، مبلغ قراردادها از 992 میلیارد تومان به 1953 میلیارد تومان، تعداد مجریان از 3104 به 4593 مورد، تعداد کارفرمایان از 2706 به 3941 مورد، و درآمد حاصل از طرح ها از 230 میلیارد تومان به 273 میلیارد تومان (19 درصد) افزایش یافته است. این فرایند نشانه رشدی قابل قبول و حاکی از جهت گیری اعضای هیئت علمی و فعالان دیگر در دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری به سوی پاسخگویی به احتیاجهای کشور است.

3) در قالب طرح تحول ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت آیین نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در جامعه و صنعت تدوین و در سال 98 ابلاغ شد. بر اساس این آیین نامه تمامی اعضای هیئت علمی که از سال 98 به بعد استخدام می شوند باید به منظور آشنایی با صنعت مرتبط با تخصص خود در دوره پیمانی، دست کم 6 ماه فرصت مطالعاتی را با استفاده از تسهیلات اقتصادی دانشگاه محل خدمت (پرداخت حقوق و مزایا) در صنعت متقاضی (پرداخت هزینه های گرنت پژوهش) بگذرانند و خود را برای حمایت از صنعت متقاضی در مراحل بعدی کار در دانشگاه آماده نمایند. در قالب این طرح در سال 98 بیش از 50 نفر از اعضای هیئت علمی نسبت به انتخاب صنایع مورد نظر اقدام و فرصت مطالعاتی خود را شروع نموده اند.

4) به منظور گسترش روحیه مشارکت و همیاری بین متخصصان دانشگاهی و فعالان صنعتی، یکی از راهبردهای اصلی این وزارت در دوره جدید افزایش برنامه های مهارت افزایی در مقطع تحصیلی کارشناسی است. این امر نقشی شاخص در معین آینده شغلی دانش آموختگان و تصدی مسئولیت های مبتنی بر صلاحیت های حرفه ای خواهد داشت. شایان ذکر است که میانگین تعداد دوره های برگزارشده در هر دانشگاه معادل 45 دوره در سال 97 بود، در حالی که این عدد در سال 98 معادل 77 دوره (با 71 درصد افزایش) محاسبه و گزارش شده است. همچنین، میانگین شرکت نمایندگان در دوره های مهارت افزایی 1295 نفر در سال 97، و 2245 نفر در سال 98 (با 73 درصد افزایش) بوده است.

5) از دیگر شاخص های مورد توجه در قالب طرح پیش گفته، ارزیابی و رصد دائمی و پایش شرایط اشتغال دانش آموختگان است. این امر در بیش از 80 دانشگاه کشور مورد آنالیز و ارزیابی قرار گرفته و نتایج حاکی از آن است که مجموع اشتغال دانش آموختگان دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی وابسته به این وزارت در سال 97 معادل 61 درصد بوده است. در حالی که، این میزان در سال 98 با 3 درصد ارتقا به 64 درصد رسیده است. طبق این آنالیز، متوسط اشتغال دانش آموختگان کارشناسی ارشد که در سال 97 معادل 52 درصد محاسبه شده بود، در سال 98 با 12 درصد رشد به 64 درصد رسید. همچنین، متوسط رشد اشتغال دانش آموختگان مقطع کارشناسی که در سال 97 معادل 49 درصد ارزیابی شده بود، در سال 98 معادل 53 درصد (4 درصد بیش از سال 97) محاسبه شد. بنابراین، هرچند در مجموع، اشتغال متوسط 64 درصدی دانش آموختگان به هیچ وجه راضی نماینده نیست اما واضح است که با ادامه تمهیدات پیش گفته همچون راه اندازی مرکز راهنمایی شغلی و کاریابی تخصصی در تمامی دانشگاه ها می توان نسبت به افزایش اشتغال مدنظر برای دانش آموختگان تلاشی مضاعف به عمل آورد.

6) به منظور شناسایی، مستندسازی و تقدیر از طرح های برگزیده مقرر شد هرساله، همزمان با برگزاری هفته ملی پژوهش و فناوری که تحت راهنمایی این وزارت برگزار می گردد، طرح های برگزیده مورد شناسایی، معرفی، تقدیر و حمایت قرار گیرند.

در بخش پایانی این گزارش، پیشنهادهای ذیل ارائه شده است:

1) ترتیبی اتخاذ گردد تا وزارتخانه ها و سازمان های دولتی بیش از پیش نسبت به واگذاری طرح های پژوهشی و فناوری مورد احتیاج واحدهای متبوع خود به دانشگاه ها، مؤسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری اقدام نمایند.

2) عرصه های صنعتی مستعد کشور با همکاری دانشگاه ها و با ایجاد واحدهای تحقیق وتوسعه ضمن گسترش دوره های مهارت افزایی برای دانشجویان و ارتقای محصولات، زمینه فعالیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی و استادان دانشگاه ها را برای برطرف احتیاجهای نوآورانه بنگاه ها فراهم آورند.

4118/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1181

به "مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است، این حرکت عظیم را با قوت ادامه بدهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئله ارتباط دانشگاه و صنعت بسیار مهم است، این حرکت عظیم را با قوت ادامه بدهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید