نانوذره ای با قابلیت عبور از سد خونی مغز ابداع شد

به گزارش مینی ست، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران، نتایج دستاورد علمی دکتر احمدوند و همکارانش در قالب مقاله ای در شماره اخیر مجله Nature Communications منتشر شده است.

نانوذره ای با قابلیت عبور از سد خونی مغز ابداع شد

داود احمدوند، عضو هیئت علمی دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران در شرح این دستاورد گفت: نانوذرات ابداعی در این تحقیقات در اداره ثبت اختراعات آمریکا به ثبت رسیده و یک شرکت داروسازی اروپایی متقاضی دریافت رویالیتی این اختراع شده است.

وی اظهار داشت: بخشی از تحقیقات این پروژه در دانشگاه علوم پزشکی ایران و بخش هایی از آن با همکاری محققان ایرانی و خارجی در موسسه زیست پزشکی و سلامت گوانجوی چین، دانشگاه کپنهاگ دانمارک و دانشگاه نیوکاسل انگلستان صورت گرفته است.

احمدوند توضیح داد: سلول های اندوتلیال مویرگ های خونی مغز ویژگی خاصی دارند که شبیه به یک مانع عمل می نمایند. این مانع که به عنوان سد خونی - مغزی (BBB) نامگذاری شده، مغز را در برابر مواد خارجی از جمله بسیاری از داروها نفوذناپذیر می نماید. بر این اساس انتقال دارو خصوصا داروهای بیولوژیک و مواد مورد استفاده در تصویربرداری مولکولی و ژن درمانی به بخش های داخلی مغز و تومورهای مغزی و ... بدون آسیب رساندن به سطح خونی - مغزی یکی از چالش های مهم در حوزه تشخیص و درمان است.

وی اضافه نمود: این نانوذره ای جدید با قابلیت عبور از سد خونی مغزی و تجمع اختصاصی در مغز قادر است بدون آسیب زدن به این سد، انواع دارو، مواد حاجب تصویربرداری و ملزومات ژن درمانی را به وسیله خون به مغز برساند.

عضو هیئت علمی دانشکده پیراپزشکی گفت: در این تحقیقات پیروز به ساخت نانوذرات پپتیدی جدید با قابلیت عبور ایمن آنها از مانع خون - مغز به عنوان ناقل دارو، مواد حاجب و siRNA مورد استفاده در ژن درمانی شده ایم که کارایی این نانوذرات با آزمایش های مختلف اثبات شده است.

مدیر گروه تصویربرداری مولکولی دانشکده فناوری های نوین دانشگاه علوم پزشکی ایران توضیح داد: در مقاله مربوط به این طرح که با عنوان Crossing the blood-brain-barrier with nanoligand drug carriers self-assembled from a phage display peptide در شماره 11 اکتبر مجله Nature Communications منتشر شده است، همچنین مکانیسم عبور این نانوذرات از مانع خونی - مغزی و گیرنده های دخیل در این فرایند به دقت تشریح شده است.

وی با اشاره به گسترش فرایند بیماری های مرتبط با مغز ابراز امیدواری کرد که نانوذرات ابداعی بتواند به توسعه تکنیک های تشخیص و درمان بیماری های مغزی یاری کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 499

به "نانوذره ای با قابلیت عبور از سد خونی مغز ابداع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوذره ای با قابلیت عبور از سد خونی مغز ابداع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید