نخستین جراحی قلب از راه دور به واسطه یک ربات انجام شد

یک پزشک هندی برای اولین بار در دنیا عمل جراحی قلب را از فاصله 32 کیلومتری با بیمار و با کمک یک ربات به انجام رساند.

نخستین جراحی قلب از راه دور به واسطه یک ربات انجام شد

به گزارش ایسنا به نقل از زد.دی نت، یک جراح در هند مجموعه ای از 5 روش مداخله کرونری از راه پوست (PCI) را بر روی بیمارانی انجام داد که 32 کیلومتر از او دور بودند. این رویداد اولین جراحی قلب از راه دور در جهان است.

  • مجله قلب

این جراحی روی بیمارانی انجام شد که مبتلا به تصلب شرایین (آترواسکلروزیس) بودند، شرایطی که رسوب چربی در رگ های خونی، جریان خون را محدود می کند.

تصلب شرایین یا سختاک سرخرگ ها یا آترواسکلروزیس (atherosclerosis) نام یک بیماری در رگ ها و نوعی آرتریواسکلروزیس است که با رسوب لیپید و کلسترول کم چگال بر روی دیواره داخلی سرخ رگ های با قطر متوسط و بزرگ مشخص می شود. نتیجه این فرآیند تشکیل پلاک های فیبری-چربی (آتروما) بوده که با افزایش سن رفته رفته ازدیاد پیدا می کند و موجب تنگی رگ (استنوزیس) یا دیگر عواقب می شود. تصلب شرایین یکی از دلایل عمده مرگ و میر در بزرگسالان در جوامع پیشرفته و نیز کشورهای با میزان بالای استرس است.

در این جراحی منحصر به فرد از راه دور از یک ربات به نام CorPath GRX استفاده شد که تحت کنترل جراح، یک ابزار کوچک به نام استنت (فنر) را برای باز کردن رگ های خونی به کار گرفت.

این ربات توسط شرکتی به نام کوریندوس (Corindus) ساخته شده است و مقاله ای در مورد این روش در مجله EClinicalMedicine منتشر شده است. این عمل جراحی، بخشی از جنبش جدیدی به نام تله مدیسن یا طب از راه دور است.

تله مدیسن پتانسیل پزشکی، رباتیک و ارتباطات را در هم می آمیزد تا متخصصان پزشکی بتوانند عمل های جراحی را از راه دور و برای مردم مناطق دور افتاده انجام دهند. این زمینه به زودی می تواند خدمات درمانی را متمرکز کند و به حل معضل کمبود پرستار و پزشک کمک کند.

این جراحی رکورد شکن توسط دکتر تجاس پاتل (Tejas Patel) رئیس و مدیرعامل موسسه قلب و عروق مداخله ای Apex در احمدآباد گجرات هند و از یک ایستگاه مخصوص در محل کار وی انجام شد.

این ایستگاه از طریق اینترنت پر سرعت به ربات متصل می شود. همچنین در اتاق عمل دوربین هایی وجود دارد که به پاتل زوایه دید جامعی برای پیگیری جراحی می دهد.

مارک تولند رئیس و مدیر اجرایی شرکت رباتیک کوریندوس در بیانیه ای گفت: جراحی های از راه دور این امکان را دارند که نحوه درمان را در حساس ترین زمان ها مانند حمله قلبی و سکته مغزی تغییر دهند. موفقیت در این کار راه را برای انجام جراحی های از راه دور در سراسر جهان هموار می کند و ترویج آن نشانگر ماهیت متحول کننده ارتباطات از راه دور است.

وی در پایان گفت: در حالی که جراحی رباتیک از راه دور هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار گرفته است، ما در راه پیشرفت دسترسی بیماران به مراقبت و درمان در عین کاهش زمان درمان آنها هستیم.

حوزه تله مدیسن یا طب از راه دور چیز جدیدی نیست. مرکز تحقیقات ایمز ناسا یکی از اولین کلینیک های مجازی را در سال 1999 راه انداخت که مراقبت های پزشکی از فضانوردان مقیم ایستگاه فضایی بین المللی را انجام می داد. ارتش آمریکا نیز به منظور مراقبت و درمان سربازان زخمی شده در جبهه های نبرد دور افتاده، از راه دور اقدام به درمان آنها می کند.

در عین حال اخیرا بیماران در فرانسه نیازهای پزشکی خود را در کابین های موسوم به تله هلث (Telehealth) برآورده می کنند و بحران ابولا نیز باعث شده است که دانشگاه ویرجینیا از طب راه دور استفاده کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 323

به "نخستین جراحی قلب از راه دور به واسطه یک ربات انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین جراحی قلب از راه دور به واسطه یک ربات انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید