نشست ویدئو کنفرانسی معاونان وزیر علوم با نمایندگانی از 72 کشور درباره کرونا

به گزارش مینی ست، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و معاون آموزشی وزارت علوم با وزیران علوم و مسئولان علم و فناوری بیش از 72 کشور در موضوع کووید 19 و آموزش به صورت ویدئو کنفرانس گفت وگو کردند.

نشست ویدئو کنفرانسی معاونان وزیر علوم با نمایندگانی از 72 کشور درباره کرونا

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، گفت وگو و رایزنی هم زمان حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با وزیران علوم و مسئولان علم و فناوری بیش از 72 کشور جهان به صورت ویدئو کنفرانس (وبینار) با موضوع کووید 19 و آموزش برگزار گردید.

این نشست عصر سه شنبه و با حضور وزرای علوم ایران، فرانسه، چین، مکزیک، ایتالیا، ژاپن و امارات متحده عربی به عنوان هیئت رئیسه و وزرا و نمایندگان سایر کشورها به صورت ویدیو کنفرانسی برگزار گردید.

خاکی صدیق هدف از این نشست را چگونگی ادامه آموزش به دانش آموزان و دانشجویان در شرایط پیش آمده به واسطه شیوع کرونا عنوان نمود.

وی گفت: با توجه به اینکه در پاره ای از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته زیرساخت ها و ظرفیت های مناسبی در سیستم آموزش مجازی و از راه دور به صورت برخط و غیر برخط ایجاد نموده است، خوشبختانه با استفاده از این ظرفیت و برنامه ریزی های اجرا شده، بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا در ایران و در بخش آموزش، تا حدودی مدیریت شده است.

معاون آموزشی وزارت علوم توضیح داد: همچنین با توجه به اینکه سازمان صدا و سیمای ملی جمهوری اسلامی ایران برنامه های درسی را به صورت زمان بندی شده طراحی و اجرا می نماید و با اعلام قبلی برنامه های آن را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد، خوشبختانه شرایط آموزش و پژوهش در کشور از شرایط قابل قبولی برخوردار است.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از همان دقایق اولیه شیوع ویروس کوبید 19(کرونا) در کشور، اقدام به تشکیل ستاد ملی مقابله با این ویروس به ریاست رئیس جمهوری کرد که بیشتر وزارتخانه های مرتبط با آموزش از جمله وزارت علوم، وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش عضو این کمیسیون هستند.همچنین در کنار چالش های جدی به وجود آمده ناشی از تهدید ویروس کرونا، تحریم ها علیه مردم ایران شرایط کار را بسیار دشوارتر نموده است.

وی با بیان اینکه وزارت علوم، کمیته وزارتی خاص خود را تشکیل داده است، گفت: از همان بدو شیوع ویروس کرونا در کشور، تعطیلی دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مدارس در دستور کار نهاده شد و تا حصول اطمینان از شرایط ایمن برای دانشجویان و دانش آموزان، این شرایط ادامه خواهد داشت.

خاکی صدیق اضافه کرد: ضدعفونی و استریل کردن محیط های آموزشی و پژوهشی، خوابگاه ها و سایر موارد مشابه از دیگر موارد انجام گرفته برای ویروس زدایی بوده است.

وی در سرانجام با تشکر از سازمان جهانی یونسکو برای ایجاد شبکه هم اندیشی بین وزرای آموزش عالی کشورهای جهان، اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک شاهد جهانی عاری از کووید 19 باشیم.

نمی توان راه چاره یکسان برای کرونا در همه کشورها در نظر گرفت

حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در بخشی از این نشست گفت: نمی توان راه چاره یکسان برای همه کشورها در نظر گرفت چرا که زیرساخت ها از کشوری به کشور دیگر تفاوت دارد.

وی همچنین خواهان ادامه نشست و همفکری و تبادل تجربیات مابین کشورهای داوطلب شد.

در ادامه خانم استفانی معاون دبیر کل سازمان یونسکو گفت: ویروس کووید 19 اثر جدی بر آموزش جوانان و نوجوانان می گذارد و تا به امروز 15 کشور جهان مدارس و دانشگاه های خود را تعطیل نموده اند.

وی با بیان اینکه این نوجوانان و جوانان نباید رها شوند و آموزش از راه دور باید مدنظر قرار گیرد و تجربیات کشورها به یکدیگر منتقل گردد، خواهان تشکیل کمیته مشورتی وزیران عضو شد.

این ویدئو کنفرانس با اقدام و هماهنگی سازمان جهانی یونسکو و نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در این سازمان برگزار گردید.

همچنین در این کنفرانس وزرا و نمایندگان سایر کشورها به بیان نقطه نظرات و تجربیات خود در مورد مبارزه با ویروس کرونا پرداختند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 831

به "نشست ویدئو کنفرانسی معاونان وزیر علوم با نمایندگانی از 72 کشور درباره کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست ویدئو کنفرانسی معاونان وزیر علوم با نمایندگانی از 72 کشور درباره کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید