هفتمین دوره آزمون زبان فارسی در دانشگاه های کشور برگزار می شود

به گزارش مینی ست، هفتمین دوره آزمون سامفای دانشگاهی در سه ماه انتها سال جاری در دانشگاه های کشور برگزار می شود.

هفتمین دوره آزمون زبان فارسی در دانشگاه های کشور برگزار می شود

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، هفتمین دوره آزمون سنجش استاندارد مهارت های زبان فارسی سامفای دانشگاهی در سه ماهه خاتمه سال 1399 با همکاری معاونت گسترش زبان فارسی و ایران شناسی مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم و سازمان سنجش در دانشگاه های کشور برگزار می شود.

سامفا نام اختصاری سنجش استاندارد های مهارت های فارسی مهمترین آزمون بسندگی در زبان فارسی است. سامفا به سنجش استاندارد مهارت های زبانی افراد، بدون اینکه در کجا و با چه کتابی زبان فارسی را یادگرفته اند، می پردازد.

سامفا در زبان فارسی، مانند آزمون های تافل و آیلتس در زبان انگلیسی است. این آزمون به همت مرکز همکاری های علمی بین المللی، سازمان سنجش آموزش کشور و اداره کل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری استادان برجسته دانشگاه ها و مؤسسات علمی کشور طراحی و اجرا شده است.

همچنین این آزمون از امتیاز داشتن آزمون مهارت گفتاری نیز برخوردار است که پس از ضبط تولیدات فارسی آموزان همراه با سایر مهارت های خوانداری، شنیداری و نوشتاری در سازمان سنجش آموزش کشور ارزیابی می شود.

آزمون سامفا یکی از ملاک های تحصیل در دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران است. طبق آیین نامه های مصوب، تمام دانشجویان غیرایرانی داوطلب تحصیل در دانشگاه های کشور باید در این آزمون شرکت کنند.

این آزمون از دو بخش عمومی و دانشگاهی تشکیل شده است. از کاربرد های آزمون عمومی سامفا تعیین سطح تسلط زبان فارسی برای آن دسته از اتباع غیرایرانی است که قصد تحصیل در مدارس آموزش و پرورش، اقامت، کار و فعالیت تجاری، تأسیس دفاتر بین المللی و… در جمهوری اسلامی ایران دارند.

این آزمون حداقل 3 بار در سال برگزار می شود. این آزمون در داخل کشور و کرسی های زبان فارسی خارج ازایران به طور همزمان برگزار می شود، این آزمون تنها آزمون رسمی زبان فارسی است که مورد تأیید دانشگاه ها و شرکت های ایرانی و غیرایرانی است. سازمان سنجش آموزش کشور ایران، گواهی این آزمون را به دو زبان فارسی و انگلیسی صادر می کند که دارای اعتبار 2 ساله است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1390

به "هفتمین دوره آزمون زبان فارسی در دانشگاه های کشور برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفتمین دوره آزمون زبان فارسی در دانشگاه های کشور برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید