هورمون های چاقی و لاغری

به گزارش مینی ست، هورمون ها عملکرد سوخت و ساز، التهاب، یائسگی، جذب گلوکز بدن را کنترل می نمایند. عواملی مانند استرس، سن، ژن ها و انتخاب های ضعیف سبک زندگی بر روی هورومون ها اثر منفی می گذارد و سبب کاهش سرعت سوخت و ساز، سوء هاضمه و گرسنگی غیر قابل کنترل و در نهایت افزایش وزن می گردد.

هورمون های چاقی و لاغری

چه هورمونی باعث چاقی و لاغری میگردد؟

گاهی اضافه وزن هیچ ارتباطی به کالری یا ورزش ندارد. در عوض، برای تعداد زیادی از ما، مشکل در خصوص سوخت و ساز ناقص هورمون هاست. تحقیقات هنوز در خصوص این مسائل ادامه دارد و مورد آنالیز جامع قرار می گیرد.

اما آنالیز این تحقیقات به بیمارانم (و من) یاری کرد تا لاغر شویم و حس اعتماد به نفس بهتری داشته باشیم، این درست است که بسیاری از زنان علی رغم کوشش برای کاهش وزن، چندان پیروز نمی شوند.

در حال حاضر درباره بعضی مسائل هورمونی که روی وزن تاثیر دارند، آگاهی دارید، مثل تیروئید و عدم تعادل انسولین. اما موارد دیگری هم وجود دارد که زیرکانه تر عمل نموده و می توانند شما را از اندامی که می خواهید، دور نگه دارند. کلاس زیست شناسی، برای همه؟

لپتین بیش از حد، اشتهایتان را افزایش می دهد
من به لپتین به عنوان هورمونی نگاه می کنم که می گوید: عزیزم، چنگال را کنار بگذار. تحت شرایط عادی، از سلول های چربی آزاد می گردد و با خون به مغز شما می رود و سیگنال های سیری را مخابره می نماید. اما لپتین از مصرف نوعی از شکر به نام فروکتوز که در میوه و غذاهای فرآوری شده و مانند این یافت می گردد، جلوگیری می نماید.

مادامی که اندازه کمی فروکتوز مصرف می کنید، مسئله ای پیش نمی آید. اما اگر شما بیش از 5 وعده توصیه شده در روز میوه را (که در دهه های اخیر فروکتوز بیشتر از آن استفاده شده است) به همراه غذاهای فرآوری شده با شکر اضافه مصرف کنید، کبدتان نمی تواند فروکتوزی را که مصرف نموده اید، به سرعت بسوزاند.

بدین ترتیب، بدن آغاز به ساخت چربی نموده و به عنوان تری گلیسیرید به جریان خون می فرستد و در کبد و جاهای مختلف شکم ذخیره می نماید. فروکتوز اضافی به چربی تبدیل می گردد، سطح لپتینتان افزایش می یابد (زیرا لپتین چربی فراوری می نماید).

هنگامی که مقدار هر هورمونی در سیستم گردش خون بیش از حد گردد، بدنتان در برابر پیغام های مخابره شده مقاوم می گردد. این بدان معناست که مغز شما آغاز به فرستادن سیگنالی مبنی بر سیری می نماید. اما شما هم چنان به خوردن ادامه می دهید و وزن اضافه می کنید.

کورتیزول بیش از حد در بدن، سبب چاقی می گردد
هورمون کورتیزول که به اصطلاح هورمون استرس خوانده می گردد، می تواند انواع و اقسام مسائل را برای زنانی که قصد کاهش وزن دارند، ایجاد کند.

هنگامی که کورتیزول افزایش می یابد، سبب می گردد تا قند خون برای ذخیره سازی طولانی مدت به چربی بدل گردد.

ذخیره چربی در بدن، از راهی مفید برای بقای اجدادمان در زمانی هایی که با قحطی پر دغدغه روبه رو می شدند، بود، نه برای امروز.

بدیهی است که کاهش استرس در زندگی به مهار این هورمونِ ذخیره چربی یاری خواهد نمود، اما یکی از متداول ترین منشاهای این مشکل قهوه روزانه، که باعث افزایش چشمگیر کورتیزول بدن شده و سبب ذخیره چربی در زمانی که شما به حداقل مقدار آن احتیاج دارید، می گردد.

استروژن زیاد، باعث توسعه سلول های چربی می گردد
هورمون استروژن در عین حال که مسئول زنانگی در زنان است، هورمونی است که می تواند از نظر چربی، پردردسرترین هورمون باشد. در سطح نرمال، استروژن در واقع یاری می نماید که شما با فراوری انسولین، هورمونی که قند خون را مدیریت می نماید، لاغر شوید. زمانی که استروژن کاهش یابد، شما به یک ماشین افزایش وزن تبدیل می شوید.
چگونگی
هنگام غذا خوردن، قند خون شما افزایش می یابد. انسولین مانند یک محافظ، قند خون را به وسیله گلوکز در سه قسمت مختلف بدن کاهش می دهد. وقتی انسولین به خوبی کار می نماید، نه بیش از حد بالا و نه خیلی کم، اندازه کمی از گلوکز را به کبد می فرستد، اندازه زیادی را به عنوان سوخت در عضلات استفاده می نماید و اندازه کمی هم به عنوان چربی ذخیره می گردد.

هنگامی که فرد سالم است و اندام متناسبی دارد، پانکراس دقیقا مقدار مناسبی از انسولین فراوری می نماید و قند خون به صورت ملایم بالا می رود و در یک محدوده معین پایین و تنظیم می گردد. اما هنگامی که سطح استروژن افزایش می یابد، سلول هایی که انسولین فراوری می نمایند، خسته می شوند و شما در برابر انسولین مقاوم می شوید.

این زمانی است که انسولین آغاز به راهنمایی گلوکز کمتری به کبد و عضلات می نماید، سطح قند خون بالا رفته و در نهایت ذخیره سازی گلوکز به عنوان چربی افزایش می یابد. بافت چربی می تواند تا چهار برابر گلوکز ذخیره شده توسعه یابد.

چگونه می توان سطح استروژن را افزایش داد؟ گوشت یکی از دلایل اصلی است. مصرف فیبر بسیار کمتر از مصرف گوشت است. تحقیقات نشان می دهد که گیاه خواران دو برابر بیشتر از سایر انسان ها فیبر مصرف می نمایند. از آن جا که فیبر یاری می نماید تا تناسب اندام داشته باشیم و استروژن فراوانی به واسطه مصرف زیاد فیبر فراهم کنیم، پس مصرف فیبر کمتر استروژن را کم می نماید.

گوشت قرمز هم چنین حاوی یک نوع چربی است، که مشکل استروژن دارد. حیوانات مزرعه به طور معمول، به وسیله خوراکشان که برایشان تدارک دیده شده است، استروئید، آنتی بیوتیک و سموم را دریافت می نمایند. وقتی شما گوشت این حیوانات را مصرف می کنید، این مواد در بدنتان منتشر می شوند. آن ها می توانند مثل استروژن در بدن رفتار نمایند و وزنتان را افزایش دهند.

احتباس تستوسترون متابولیسم را کند می نماید
شما روزانه به اندازه حیرت آوری با انواع سموم، از جمله آفت کش ها، علف کش ها، مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی و حدود شش هورمون مصنوعی مختلف در گوشت، روبرو هستید. این سموم در کرم های صورت، داروهای تجویزی، غذاهای فرآوری شده، رژ لبتان، درب قوطی تن ماهی، مواد بازدارنده آتش در تخت ها و حتی هوایی که نفس می کشید، در کمین هستند.

انواع بسیاری از این سموم، مانند آفت کش ها، پلاستیک و مواد شیمیایی صنعتی، زمانی که جذب بدن می گردد، مثل استروژن عمل می نمایند. کارشناسان معتقدند که قرار گرفتن در معرض سموم در حین رشد، یاری می نماید تا دریابیم که چرا بسیاری از دختران دچار بلوغ زودرس می شوند و به همین خاطر در بسیاری از پسران ویژگی های زنانه مانند بزرگ شدن سینه ها در حال افزایش است.

استروژن جعلی، موسوم به سموم خاص، با افزایش خطر ابتلا به بیماری های ناشی از استروژن مانند سرطان پستان و تخمدان و آندومتریوز همراه است.

همه این استروژن های جعلی موجب افزایش تستوسترون بدن که هورمونی حیاتی برای حفظ و تناسب اندام است، شده و منجر به ازدیاد استروژن می گردد.

تستوسترون به رشد عضلانی یاری می نماید و به نوبه خود از سوخت و ساز بدن حکایت می نماید. همان طور که ما در حال حاضر می دانیم، استروژن اضافی مقدار حساسیت به انسولین را افزایش می دهد. ترکیب این دو مورد باعث افزایش وزن می گردد: یک مطالعه منتشر شده در مجله سوئدی Chemosphere نشان داد که قرار گرفتن در معرض یک نوع آفت کش خاص به نام ارگانوکلراید باعث افزایش وزن افراد بالای 50 سال تا 5 کیلو شده است.

این فقط یک نوع سم است. خطر ابتلا به اضافه وزن و بیماری ها ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد سمی ممکن است بیشتر از آنچه شما تصور می کنید، باشد.

یک نظرسنجی به وسیله CDC، نشان داد که در بدن 93٪ از مردم، مقدار قابل ملاحظه ایی از یک ماده شیمیایی موجود در رسیدهای فروشگاه و غذاهای کنسرو شده که هورمون استروژن، تیروئید و آندروژن را مختل می نماید، وجود دارد.

اکنون شما درمورد چرایی سوخت و ساز ناقص بدن آگاهید و رژیم غذایی را دلیل ریشه ای افزایش وزن خود نمی دانید. هورمون ها به بدن دستور می دهند تا با مواد غذایی چه نمایند.

هورمون ها را تنظیم کنید و اندامتان را بدون دردسر اضافی لاغر کنید.

اکنون درباره همه این موارد چه باید نمود؟

گاتفرید معتقد است درست است که راه های بی شماری می تواند منجر به ایجاد اختلال در هورمون ها گردد، که بیش از چهار مورد در اینجا ذکر شده است، اما گیرنده های هورمون به طور قابل ملاحظه ای انعطاف پذیرند، او می گوید؛ آن ها را 72 ساعت استراحت بدهید و سپس مجددا تنظیم کنید، به طوری که بدن شما بتواند ترافیک شیمیایی آن را بهتر کنترل کند.

با تنظیم مجدد هورون ها، با تمرکز روی رژیم غذایی گاتفرید، گوشت، قند، میوه، کافئین، حبوبات، لبنیات و سموم را محدود کنید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1808

به "هورمون های چاقی و لاغری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هورمون های چاقی و لاغری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید