چرا سیارک بنو سنگریزه به فضا پرتاب می نماید؟

به گزارش مینی ست، داده های دریافت شده از دوربین های فضاپیما، که در فاصله 565 متری سیارک قرار گرفته است، نشان می دهد این سیارک در ماه ژانویه بار ها ذرات ریز به فضا پرتاب نموده است.

چرا سیارک بنو سنگریزه به فضا پرتاب می نماید؟

دانشمندان در سازمان فضایی آمریکا، ناسا می گویند احتمالا توضیحی درباره رفتار عجیب یک سیارک سرگردان پیدا نموده اند. فضاپیمای اسیریس-رکس (OSIRIS-Rex) ناسا مدت هاست حول این سیارک نزدیک به زمین می چرخد تا اطلاعات بیشتری درباره آن کسب کند.

اخترشناسان پیشتر حین آنالیز ها متوجه شده بودند که روی سطح این سیارک، که به لحاظ شکل همچون الماسی صیقل یافته است، تحرکاتی به چشم می خورد و ذرات کوچکی از سنگریزه مدام به هوا پرتاب می شوند. این در حالی است که سیارک ها معمولا در سکوت و سکون به حرکت خود در فضا ادامه می دهند.

در واقع تفاوت سیارک ها با ستاره های دنباله دار که تحرک دارند از همینجا ناشی می شود. ستاره های دنباله دار از یخ، سنگ و گرد و غبار تشکیل شده اند. با ذوب شدن یخ لایه بیرونی آنان توسط خورشید بخار شکل می گیرد و اینگونه همراه با ذرات غبار، یک دم بلند و غبارآلود تشکیل می شود.

این در حالی است که سیارک ها عمدتا از سنگ و گرد و غبار تشکیل شده اند و روی سطح آنان عموما تحرکی حاکی از سرزندگی به چشم نمی خورد.

دانته لورتا، محقق ارشد فضاپیمای اوسیریس-رکس و استاد دانشگاه آریزونای آمریکا می گوید: ما فکر می کردیم سطح تخته سنگی و صیقلی سیارک کشف عجیب ما باشد، اما این قضیه برخاستن ذرات سنگریزه به هوا ما را شگفت زده کرد.

داده های دریافت شده از دوربین های فضاپیما، که در فاصله 565 متری سیارک واقع شده است، نشان می دهد این سیارک در ماه ژانویه بار ها ذرات ریز به فضا پرتاب نموده است.

ذرات سنگ ریزه به قطر 7 میلی متر پس از یک پرش کوتاه به خاطر جاذبه ضعیف سیارک بار دیگر به سطح آن باز می گردند و مجدد به فضا پرتاب می شوند. بعضی از این سنگریزه ها می توانند خاتمه وارد مدار سیارک شوند و حتی یک تا دو عدد از آن ها در هر روز از مدار فراتر رفته و در فضا سرگردان می شوند.

استیو چسلی، محقق ارشد در آزمایشگاه پیشران جت ناسا در کالیفرنیا و تیم همراهش که جهت حرکت صد ها سنگریزه را ردیابی و رصد نموده اند می گویند این پدیده احتمالا به دلیل شکست حرارتی روی می دهد. سطح سیارک در حین چرخش به طور مکرر سرد و گرم می شود و همین عامل باعث می شود ذرات کوچک سنگریزه در مقیاس میلیمتری از روی آن جدا شوند.

همچنین محل تجمع این سنگریزه ها با نقشه محل برخورد شهاب سنگ ها به این سیارک تطبیق دارد که این نیز می تواند عاملی دیگر برای این پدیده نادر باشد. دانشمندان گفته اند برای اظهار دقیق تر هنوز به شواهد بیشتری نیاز است.

اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود فضاپیما در سپتامبر سال 2023 با مخزنی حاوی گرد و غبار سطح سیارک به زمین بازمی شود تا دانشمندان بتوانند آن ها را از نزدیک آنالیز نمایند.

نتایج یافته های جدید در نشریه علمی تحقیقات ژئوفیزیک منتشر شده است.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1168

به "چرا سیارک بنو سنگریزه به فضا پرتاب می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سیارک بنو سنگریزه به فضا پرتاب می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید