چرا کادر درمان در پیک پنجم کرونا کمتر مبتلا شدند؟

به گزارش مینی ست، نتایج تحقیق پژوهشگران دانشگاه صنعتی خواجه نصیر بر روی رفتار ویروس کرونا نشان می دهد که با توسعه و توسعه واکسیناسیون همراه با رعایت پروتکل های بهداشتی، می توانیم شاهد روزی باشیم که با ایجاد ایمنی جمعی، همه گیری ویروس کرونا را شکست دهیم.

چرا کادر درمان در پیک پنجم کرونا کمتر مبتلا شدند؟

به گزارش ایسنا، احسان بادفر، دانشجوی دوره دکتری مهندسی برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با بیان این که در این مطالعات ما رفتار ویروس کرونا را در سطح جامعه ایران مدل سازی کردیم، گفت: در این مطالعه نحوه انتقال ویروس کرونا در سطح جامعه را مدل سازی و در نهایت بر اساس اطلاعات رسمی از وزرات بهداشت، اعتبار سنجی کردیم. پس از آنالیز ها متعدد به این نتیجه رسیدیم که مدل ریاضی بدست آمده از رفتار ویروس کرونا با واقعیت جامعه تطابق کامل دارد.

وی خاطر نشان کرد: در فرآیند مدل سازی، افراد جامعه را به 6 دسته مستعد آلوده شدن، آلوده، بستری در بیمارستان، قرنطینه، افراد بهبود یافته و افراد فوت شده تقسیم بندی کردیم و احتمال عضویت افراد جامعه در هر گروه را با استفاده از محاسبات آماری به دست آوردیم.

بادفر، آنالیز اثر بخشی واکسیناسیون در از بین بردن بیماری کرونا با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را بخش دیگری از مطالعات خود نام برد و اظهار کرد: برای این منظور اثر بخشی واکسن های برکت، سینوفارم و آسترازنکا در ایران مورد آنالیز نهاده شد.

به گفته وی، بر اساس اطلاعات منتشر شده از تحقیقات بالینی واکسن هایی، چون جانسون اند جانسون، فایزر، مادرنا و آسترازنکا، ایمنی بالای 90 درصد دارند، واکسن سینوفارم ایمنی زایی بیش از 80 درصد را ایجاد نموده، ولی ما آمار های دقیقی از ایمنی زایی واکسن ایرانی برکت در اختیار نداریم؛ ولی ادعا شده که این واکسن ایمنی بین 70 تا 80 درصدی در برابر گونه های تازه کرونا ایجاد می نماید.

مجری طرح با بیان این که ما اثر بخشی این واکسن ها بر ویروس کرونا را قبل از پیک پنجم بر اساس الگوریتم های یادگیری ماشین، مورد آنالیز قرار دادیم، افزود: متاسفانه در زمان پیک پنجم بیماری کرونا شاهد از دست دادن تعداد زیادی از هموطنان عزیزمان بودیم. نتایج تحقیقات تیم ما نشان می دهد در صورتی که قبل از پیک پنجم واکسیناسیون با نرخ 80 درصدی و رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور صورت می گرفت، شاهد مرگ و گیر روزانه کمتر از 20 نفر و مبتلایان روزانه کمتر از 2 هزار نفر بودیم.

این محقق دوره دکتری دانشگاه صنعتی خواجه نصیر با تاکید بر این که نتایجی که در این مطالعات با بهره گیری از الگوریتم های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به دست آمد، بیانگر اثر بخشی واکسیناسیون به عنوان یک راهکار جامع در مقابله با کروناست، خاطر نشان کرد: علاوه بر ضرورت واکسیناسیون با سرعت بالا، رعایت پروتکل های بهداشتی مانند رعایت فاصله اجتماعی، شستشوی مداوم دست ها و استفاده از ماسک در زمان واکسیناسیون عمومی لازم و لازم است.

وی در این باره شرح داد: بر این اساس اگر واکسیناسیون با نرخ کم انجام گردد و پروتکل های بهداشتی در حد 50 درصد رعایت گردد، ما اثری از قطع زنجیره انتقال مشاهده نخواهیم کرد.

بادفر، نمونه پیروز اثرگذاری واکسیناسیون در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی را در کشورهایی، چون سوئد، نروژ و هلند دانست و گفت: الگوریتم هایی که ما به دست آوردیم، نشان می دهد در صورتی واکسیناسیون موثر خواهد بود که با سرعت بالا واکسیناسیون انجام گردد و در حین آن پروتکل های بهداشتی فاصله اجتماعی، شستشوی دست ها و استفاده از ماسک رعایت گردد.

بادفر ادامه داد: نتایج این مطالعات بر اهمیت واکسیناسیون تاکید دارد و احتیاج است که در زمینه سرعت واکسیناسیون در جامعه اقدام گردد ضمن آن که در حین واکسیناسیون باید فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک همچنان در سطح جامعه به وسیله شهروندان رعایت گردد و این نتایج این امید را به ما می دهد که در آینده نزدیک مشکل همه گیری مرتفع خواهد شد.

این پژوهشگر افزود: یکی دیگر از مواردی که در این مطالعات مورد آنالیز نهاده شد، انتشار ویروس کرونا در میان کادر درمان بود. پرسنل درمانی افرادی هستند که احتمال درگیری آن ها به این ویروس بیشتر است در حالی که زمانی که کشور با پیک پنجم روبرو شد این پیک در میان کادر درمان ایجاد نشد و این در حالی است که در زمان شیوع این ویروس، پیک این بیماری در میان کادر درمان بسیار بالاتر از عموم جامعه بود.

وی علت عدم روبرو پرسنل درمان با پیک پنجم را رعایت پروتکل های بهداشتی و واکسیناسیون با نرخ بالا دانست و خاطر نشان کرد: این واقعیت نشان می دهد که اگر در جامعه رغبت بیشتری برای رعایت پروتکل ها ایجاد گردد و بعلاوه واکسیناسیون سرعت بیشتری گیرد، ایمنی گله ای در سطح جامعه صورت خواهد گرفت و از پیک های بعدی جلوگیری خواهد شد.

بادفر ادامه داد: الگوریتم های هوش مصنوعی به ما نشان داد که تفاوت کیفیت و اثر بخشی واکسن ها بین یک تا دو ماه می تواند باشد. به این معنا که اگر کل کشور ایران با واکسن های که طبق آمار اثر بخشی بیشتری در برابر گونه های تازه دارند مانند فایزر و مدرنا واکسینه گردد، در صورت واکسیناسیون با نرخ سریع نهایتا دو ماه زودتر به ایمنی جمعی خواهیم رسید.

به گزارش ایسنا، این مطالعات در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین با راهنمایی و راهنمایی دکتر امیر حسین نیکوفر عضو هیات علمی صنعتی خواجه نصیر و به رهبری احسان بادفر و همکاری بعضی از دانشجویان کشور اجرایی شد. از این مطالعات تعدادی پروژه های کارشناسی و کارشناسی ارشد تعریف شده و نتایج این تحقیقات بعد از یک سال کوشش در مجله بین المللی و بسیار معتبر Nonlinear Dynamics از انتشارات اشپرینگر به چاپ رسیده است.

منبع: فرارو
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1868

به "چرا کادر درمان در پیک پنجم کرونا کمتر مبتلا شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کادر درمان در پیک پنجم کرونا کمتر مبتلا شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید