چه اشخاصی در خطر سکته هستند؟

به گزارش مینی ست، خبرنگاران : خشم یا ناراحتی عاطفی با افزایش تقریبا 30 درصدی خطر سکته در طول یک ساعت پس از این شرایط مرتبط است.

چه اشخاصی در خطر سکته هستند؟

خطر سکته در بعضی افراد بیشتر است.

به گزارش خبرنگاران، بر اساس یک آنالیز دنیای نو روی افرادی که سکته نموده اند معین شد از هر یازده مورد سکته، یک مورد در عرض یک ساعت پس از عصبانیت فرد اتفاق افتاده و از هر 20 مورد نیز یک سکته پس از انجام فعالیت شدید بدنی گزارش شده است.

محققان دانشگاه ملی ایرلند، در آنالیز های خود دریافتند مواردی مانند عصبانیت شدید یا داشتن فعالیت بدنی زیاد می تواند برای بیمارانی که تجربه پشت سر گذاشتن سکته را دارند بسیار خطرناک بوده و باعث بروز مجدد این عارضه گردد.

این یافته ها بخشی از مطالعه ای است که در آن 13466 مورد سکته مغزی حاد را در 32 کشور مختلف در بر می گیرد. سکته مغزی عامل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در سراسر دنیا است.

در حالی که بیشتر مطالعات قبلی بر روی عوامل خطرزای طولانی مدت سکته مغزی مانند چاقی یا سبک زندگی کم تحرک متمرکز شده اند، این پروژه به آنالیز عوامل حادی که ممکن است سکته را درست قبل از وقوع آن پیش بینی نموده یا حتی باعث آغاز آن گردد، پرداخت. پیشگیری از سکته، یک اولویت برای پزشکان است و متاسفانه با وجود پیشرفت های زیاد، پیش بینی زمان وقوع سکته همچنان سخت است.

ارتباط عصبانیت با سکته

پروفسور اندرو اسمیت، محقق ارشد، و استاد اپیدمیولوژی بالینی و مدیر مرکز تحقیقات بالینی گالوی، در این رابطه گفت: مطالعه ما با هدف آنالیز قرار گرفتن در معرض شرایط حادی است که ممکن است به عنوان محرک بروز سکته عمل کند. بر این اساس به طور قطع می توان گفت که خطر سکته به مدت یک ساعت پس از عصبانیت شدید، افزایش می یابد.

در این پژوهش، محققان بیشتر روی بیمارانی تمرکز کردند که دچار سکته مغزی ایسکمیک شده بودند که شایع ترین نوع سکته مغزی محسوب می گردد. سکته مغزی ایسکمیک زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون، شریان های منتهی به مغز را مسدود یا باریک کند.

آنالیز بیماران سکته مغزی

این تیم بعلاوه بیماران سکته مغزی از انواع خونریزی داخل مغزی را که کمتر شایع اما بسیار خطرناک بوده و خونریزی بافت مغز را نشان می دهد، تجزیه و تحلیل کردند.

پروفسور اسمیت در ادامه توضیحات خود می افزاید: ما در تحقیقات خود به دو محرک مجزا نگاه کردیم. تحقیقات ما نشان داد که خشم یا ناراحتی عاطفی با افزایش تقریباً سی درصدی خطر سکته در طول یک ساعت پس از این شرایط مرتبط است. این خطر در صورتی که فرد بیمار سابقه افسردگی نداشته باشد محاسبه شده و عواملی مانند افسردگی در افزایش خطر سکته دخیل هستند.

از سوی دیگر ما طی آنالیز های خود دریافتیم که خطر سکته پس از عصبانیت برای کسانی که سطح تحصیلات پایین تری دارند، بیشتر بوده و بعلاوه فعالیت بدنی سنگین با افزایش تقریباً 60 درصدی خطر خونریزی داخلی مغز در طول یک ساعت همراه است. البته این موضوع در زنان شدیدتر بوده و هر چقدر فرد بیمار چاق تر باشد، خطر سکته در وی بیشتر می گردد.

بر سکته مغزی چه عواملی بی تاثیر است؟

پژوهشگران بعلاوه دریافتند که قرار گرفتن در معرض هر دو محرک خشم و فعالیت بدنی سنگین منجر به افزایش خطر بیشتر جهت سکته مغزی نخواهد شد.

دکتر میشل کاناوان از اعضای این تیم تحقیقاتی درباره موضوع فوق گفت: پیغام ما این است که مردم در تمام سنین به سلامت روحی و جسمی خود توجه نمایند. در این میان برای بعضی از افراد به خصوص اگر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند، مهم است که از فعالیت بدنی سنگین اجتناب نموده و در عین حال با داشتن یک سبک زندگی سالم، ورزش منظم را در برنامه روزانه خود بگنجانند.

نویسندگان این مطالعه خاطرنشان می نمایند که یک دوره کوتاه از فعالیت بدنی سنگین، مانند حمل یک جسم سنگین از پله ها، با فعالیت بدنی و ورزش منظم فرق دارد. توضیح کامل این پژوهش و یافته های به دست آمده از ان در آخرین شماره مجله تخصصی قلب اروپا (European Heart Journal) منتشر شده است.

منبع: رکنا
انتشار: 23 دی 1400 بروزرسانی: 23 دی 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1880

به "چه اشخاصی در خطر سکته هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه اشخاصی در خطر سکته هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید