289 میلیون دلار صنایع دستی صادر شد، رتبه نخست در ثبت جهانی شهرها

به گزارش مینی ست، معاون وزیر میراث فرهنگی از صادرات 289 میلیون دلاری صنایع دستی کشور اطلاع داد و گفت: ایران رتبه نخست ثبت جهانی شهرها را در سال گذشته از آن خود کرد.

289 میلیون دلار صنایع دستی صادر شد، رتبه نخست در ثبت جهانی شهرها

مهر: پویا محمودیان با اشاره به سفر خود به استان لرستان و جاذبه های بی نظیر این استان گفت: به عنوان یک ایرانی به خود می بالم که در کشوری زندگی میکنم که ظرفیت های مختلف آن به خصوص در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استانی مثل لرستان تا این اندازه بالا است.

وی اضافه نمود: بهانه سفر من به لرستان بازدید از جشنواره ملی فرهنگ اقوام لرستان بود که از 16 تا 20 آبانماه در کنار دژ تاریخی و با شکوه قلعه فلک الافلاک در حال برگزاری است.

حضور 27 استان در جشنواره ملی فرهنگ اقوام به میزبانی لرستان

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به حضور 27 استان کشور با قابلیت های و توانمندی های مختلف در این جشنواره توضیح داد: این جشنواره در این سطح و به صورت ملی با این توانمندی ها و وسعت برای اولین بار است که در لرستان برگزار می گردد.

محمودیان در مورد برنامه های معاونت صنایع دستی برای ارتقای این صنعت گفت: برای صنایع دستی از ابتدای زنجیره فراوری تا فروش با نگاه تجاری سازی برنامه ریزی شده است.

وی ایجاد اشتغال در حوزه صنایع دستی را یکی از هدف گذاری های این وزارت خانه دانست و اضافه نمود: یکی از مزیت های اشتغال در صنایع دستی احتیاج به سرمایه کم برای ایجاد کسب و کار پایدار نسبت به بقیه کسب و کارها است.

4 بازارچه کفایت فروش محصولات 52 رشته صنایع دستی لرستان را نمی کند

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعداد بازارچه های دائمی فروش صنایع دستی استان را 4 مورد برشمرد و تاکید نمود که قطعا این تعداد بازارچه کفایت فروش محصولات 52 رشته صنایع دستی استان را ندارد، بنابراین ایجاد بازارچه های فروش صنایع دستی، سایت های تجارت الکترونیک و ترویج صنایع دستی با ابزار و روش های مختلف یک ضرورت به نظر می رسد.

محمودیان وظایف اصلی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی را سیاست گذاری، حمایت و نظارت دانست و توضیح داد: ما به عنوان دولت در سیاست گذاری موظف هستیم برای تسهیل کسب و کار، برای فرصت سازی به جهت اشتغال و رونق مالی برای ذینفعان این حوزه که بالغ بر 2 میلیون نفر را شامل می گردد فعالیت کنیم.

وی اضافه نمود: در طرح تجاری سازی که با اولویت در سال 97 شروع شده است در جهت پیشبرد طرح شبکه سازی تمامی زنجیره فراوری، آموزش، ترویج و فروش صنایع دستی مدنظر قرار گرفته است.

بخش اعظمی از صادرات صنایع دستی به صورت چمدانی است

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی میزان صادرات صنایع دستی را بر اساس آمار گمرکات کشور 289 میلیون دلار در سال گذشته دانست و گفت: این در حالی است که بخش اعظمی از صادرات صنایع دستی به صورت چمدانی است که روشی برای سنجش آن وجود ندارد.

محمودیان طرح خانه ایرانی را یکی از طرح های وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جهت ترویج و فروش صنایع دستی دانست و گفت: در این طرح، تمامی وسایل خانه حدالامکان از محصولات صنایع دستی استفاده خواهد شد.

پیگیری برای ثبت بروجرد به عنوان شهر دنیای ورشو

وی با تاکید بر حرکت در جهت ثبت دنیای شهرهای ملی گفت: در سال گذشته ایران در زمینه ثبت شهرها و روستاها با فاصله زیاد مقام اول دنیا را کسب کرد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که در گفتگوی خبری سخن می گفت، در مورد ثبت بروجرد به عنوان شهر دنیای ورشو نیز گفت: حضور بنده و تیم کارشناسی وزارت خانه در جهت برطرف نواقص و کارهای اصلاحی و تکمیلی به منظور یاری در دنیای شدن این شهر است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 561

به "289 میلیون دلار صنایع دستی صادر شد، رتبه نخست در ثبت جهانی شهرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "289 میلیون دلار صنایع دستی صادر شد، رتبه نخست در ثبت جهانی شهرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید