شروع تدوین بسته تحولی توسعه جامع کمی و کیفی برای مراکز مسائل ویژه یادگیری

به گزارش مینی ست، تهران (پانا) - معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در نشست آنالیز مسائل مراکز مسائل ویژه یادگیری از تدوین بسته تحولی توسعه جامع کمی و کیفی مراکز مسائل ویژه یادگیری توسط متخصصین و صاحبنظران تا یک ماه آینده اطلاع داد.

شروع تدوین بسته تحولی توسعه جامع کمی و کیفی برای مراکز مسائل ویژه یادگیری

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی، سید جواد حسینی در این نشست ضمن اعلام این خبر با تاکید بر اینکه در طراحی این بسته تحولی چندین موضوع باید مورد تمرکز و کارشناسی قرار گیرد اظهار کرد: توسعه کمی این مراکز و مبانی علمی این توسعه، نرم نیروی انسانی مورد احتیاج و بکارگیری متخصصان در این حوزه و توسعه کمی و کیفی مراکز و عدم تغییر کاربری آنها از جمله مواردی است که باید بر آن تمرکز گردد.

وی اضافه کرد: توجه به افزایش قلمرو دانش آموزان تحت پوشش اعم از دانش آموزان استثنایی و دیر آموزان در مقاطع پیش دبستانی و دوره اول ابتدایی و توجه جدی به کیفیت بخشی به شیوه های مداخله برای دوره ها و گروه های مختلف دانش آموزی تحت پوشش از دیگر مواردی است که در تدوین این بسته تحولی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: ورود مدارس در قالب ایجاد اتاق های مرجع تخصیص معلمین رابط جهت گسترش خدمات مراکز و مطلع سازی و توانمند سازی والدین، معلمان و مدیران برای توجه به اهمیت خدمات در این مراکز و حساس سازی ایشان در امر خدمات مداخله ای نیز در تدوین بسته تحولی مد نظر قرار خواهد گرفت.

حسینی با بیان اینکه استفاده بهینه از فضای مجازی و بویژه شبکه شاد برای ارائه خدمات باید مد نظر مراکز مسائل ویژه یادگیری قرار گیرد اظهار کرد: توجه و تمرکز بر ابزارهای تشخیصی سنجش، بروز رسانی این ابزارها و نرم سازی آنها و همچنین استفاده از ابزارهای مدرن مطرح در دنیا نیز در بسته تحولی مراکز مسائل ویژه یادگیری مد نظر قرار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: آموزش نیروی انسانی در ابعاد تشخیصی، درمانی، توانبخشی و مداخله ای در مراکز دولتی و غیر دولتی و تعریف فرآیند ارزیابی از فعالیت ها و خدمات این مراکز در استان ها از ابعاد مختلف، خصوصا جمعیت تحت پوشش، جنسیت، میزان نرم مراجعات از دیگر مسائلی است که در بسته تحولی به آن نگاه ویژه خواهد شد. سامانه مراکز مسائل ویژه یادگیری نیز فعال خواهد شد و با سامانه تشخیص و سایر سامانه های مورد احتیاج ارتباط آن برقرار خواهد شد.

معاون وزیر با بیان اینکه در عصر کرونا باید دو چرخش اساسی از سمت تشخیص به غربالگری و از سمت مربی محوی به والد محوری صورت گیرد اظهار کرد: برای تحقق این دو چرخش اساسی احتیاجمندیم که بسته های آموزشی الکترونیکی طراحی نماییم تا والدین از روی سیاهه ها و نشانگرهای که آموزش می بینید بتوانند مسائل خواندن، نوشتن، ریاضی و سایر مسائل را تشخیص دهند و پس از آن با تمرین های حرفه ای که برای والدین در این سیاهه ها در نظر گرفته شده است، اولیا بتوانند مداخلات حرفه ای موثر بر روی فرزند خود به انجام رسانند.

وی اضافه کرد: همچنین برای تحقق دو چرخش اساسی در کنار پرداختن به اختلالات یادگیری به موضوع اختلالات یاددهی نیز باید پرداخته گردد. به عبارتی بسیاری از مسائلی که برای دانش آموزان در فرآیند یاددهی و یادگیری ایجاد میگردد منجر به بروز مسائل یادگیری در دانش آموزان می گردد و پرداختن به این مسائل نیز بسیار مهم است تا منجر به اختلال در یاددهی نگردد.

حسینی با تاکید بر اینکه مداخلات بهنگام و طلایی در حوزه مراکز مسائل یادگیری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اضافه کرد: اگر بعد از بروز مشکل در دانش آموزان به سمت رفع مشکل برویم هزینه های کار بسیار بالا خواهد رفت و بهتر است در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی، غربالگری و شناسایی مسائل ویژه یادگیری خصوصا در پیش دبستانی ها نیز گنجانده گردد تا با مداخلات بهنگام و با کمترین هزینه بتوان مسائل را در نوآموزان حل کرد.

معاون وزیر با تاکید بر اینکه برای توسعه جامع کمی و کیفی مراکز مسائل ویژه یادگیری باید خلأهای قانونی را شناسایی و رفع نماییم اظهار کرد: در کنار این موضوع باید ارزیابی دقیق و موثر از خدمات و فعالیت های مراکز نیز صورت گیرد.

وی اضافه کرد: همچنین باید از ظرفیت 750 مرکز موجود به عنوان صدای مشاور برای یاری به جمعیت هدف خصوصا معلمان و والدین نیز استفاده کرد. کارگروه کارشناسی تدوین بسته تحولی توسعه جامع کمی و کیفی مراکز مسائل ویژه یادگیری با مسئولیت معاونت آموزشی و توانبخشی تشکیل خواهد شد و طی یک ماه بسته تحولی تدوین و پس از تصویب مبنای عمل قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1196

به "شروع تدوین بسته تحولی توسعه جامع کمی و کیفی برای مراکز مسائل ویژه یادگیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع تدوین بسته تحولی توسعه جامع کمی و کیفی برای مراکز مسائل ویژه یادگیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید