استخوان گیاهخواران، بیشتر می شکند!

به گزارش مینی ست، افراد باید مزایا و مخاطرات رژیم غذایی خود را در نظر بگیرند و حتما مقدار کافی کلسیم و پروتئین مصرف نمایند و شاخص سالم توده بدن را داشته باشند تا نه کمبود وزن داشته باشند نه اضافه وزن.

استخوان گیاهخواران، بیشتر می شکند!

وگان ها با بیست مورد در هر هزار نفر، در طول یک دوره ده ساله، بیشتر در معرض شکستگی استخوان بوده اند

نتیجه تحقیقی که در مجله پزشکی بی ام سی مدیسین منتشر شده است، نشان می دهد کسانی که رژیم غذایی وگان دارند، 43 درصد بیش از گوشتخواران در معرض شکستگی استخوان هستند.

این تحقیق که با مشارکت حدود پنجاه هزار نفر در بریتانیا انجام شد، نشان داد گیاهخواران و کسانی که جز ماهی، گوشت دیگری نمی خورند، بیشتر در معرض خطر شکستگی لگن هستند. میزان مناسب شاخص توده بدن (بی ام آی)، کلسیم موجود در غذا و پروئتین مصرفی، ریسک شکستگی را تا اندازه ای کاهش می دهد.

گرچه مصرف کمتر کلسیم و پروتئین در میان غیرگوشتخواران هم گزارش شده، تحقیقات قبلی درباره ارتباط میان رژیم گیاهی و شکستگی استخوان مبهم بوده است.

دکتر تمی تانگ، واگیرشناس تغذیه ای در دانشگاه آکسفورد و محقق اصلی این پژوهش، گفت: این اولین مطالعه جامع بر روی شکستگی کلی و موضعی استخوان در میان افرادی با رژیم های غذایی مختلف است.

این تحقیق نشان داد وگان ها با بیست مورد در هر هزار نفر، در طول یک دوره ده ساله، بیشتر در معرض شکستگی استخوان بوده اند تا گوشتخوارها. عظیم ترین تفاوت، در شکستگی لگن دیده شد که در میان وگان ها دوبرابر گوشتخوار ها بود.

یک گروه پژوهشی در دانشگاه های آکسفورد و بریستول، اطلاعات حاصل از 54898 شرکت نماینده را تحلیل کرد. 3941 مورد شکستگی گزارش شده از سوی وگان ها، گیاهخواران و ماهیخواران، به شکل نامتناسبی بیشتر از گوشتخواران بود.

دکتر تانگ گفت: مطالعات قبلی نشان داده که شاخص پایین توده بدن با خطر شکستگی لگن مرتبط است، و مصرف کم کلسیم و پروتئین، هر دو به سلامت استخوان ها ربط دارد. این مطالعه نشان می دهد وگان ها که به طور میانگین شاخص توده بدن پایین تر و نیز کلسیم و پروتئین مصرفی کمتری از گوشتخواران دارند، بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان، در قسمت های مختلف بدن هستند.

رژیم های متوازن و عمدتا گیاهی می تواند به افزایش میزان مواد مغذی و کاهش خطر بیماری های قلبی و دیابت منجر گردد. افراد باید مزایا و مخاطرات رژیم غذایی خود را در نظر بگیرند و حتما مقدار کافی کلسیم و پروتئین مصرف نمایند و شاخص سالم توده بدن را داشته باشند تا نه کمبود وزن داشته باشند نه اضافه وزن.

از جمله محدودیت های تحقیق این بود که بیشتر شرکت نمایندگان، اروپایی های سفیدپوست بودند. مطالعات قبلی تفاوت میان چگالی مواد کانی استخوان و ریسک شکستگی را در قومیت های مختلف نشان داده است.

مولفان اطلاعاتی هم درباره علل تعیین شکستگی در دست نداشتند و نتوانستند مصرف کلسیم تکمیلی را ردگیری نمایند. میزان کلسیم مصرفی، بر اساس گفته شرکت نمایندگان محاسبه شد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1302

به "استخوان گیاهخواران، بیشتر می شکند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استخوان گیاهخواران، بیشتر می شکند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید