تشکیل کارگروهی متشکل از شهرداران برای بهره گیری از ظرفیتهای مرتبط بودجه

به گزارش مینی ست، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در همایش شهرداران کلانشهرها و مراکز استانها از تشکیل کارگروهی متشکل از تعدادی از شهرداران، معاون عمرانی وزیر کشور و نماینده سازمان برنامه و بودجه برای آنالیز راه های استفاده از ظرفیت های بودجه و هم فکری برای تدوین بودجه سال 98 اطلاع داد.

تشکیل کارگروهی متشکل از شهرداران برای بهره گیری از ظرفیتهای مرتبط بودجه

به گزارش مینی ست، محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در همایش شهرداران کلانشهرها و مراکز استانها گفت: باتوجه به اینکه در حال تدوین بودجه سال 98 هستیم، این جلسه در زمان مناسبی برگزار می گردد و من می توانم بیشتر در جریان مسائل شهرداری ها و مطالبات آنها قرار گیرم تا در صورت لزوم برای تخصیص مواردی در بودجه بستر سازی حقوقی و تقدیری در لایحه بودجه انجام گردد.

وی اضافه نمود: شهرداری ها باید از ظرفیتهای موجود و آماده ای که در اختیار سازمان برنامه و بودجه است بهره برداری نمایند.

نوبخت در فراز دیگری از سخنان خود به مواردی که به اقتصاد شهر می تواند یاری کند، اشاره نمود و گفت: در بودجه سال جاری سهم عوارض شهرداری ها و دهیاری ها، بودجه سنواتی شهرداری ها، یارانه حمل و نقل و مترو، یاری به توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، نوسازی ناوگان تاکسی ها، مشارکت در قطارهای شهری، کاهش آلودگی و ساماندهی پسماندها دیده گردیده است.

معاون رئیس جمهور تاکید نمود: ظرفیتی در تبصره 18 قانون بودجه 97 برای ایجاد اشتغال، برنامه هایی تعریف گردیده است که برخی از آنها به شهرداری ها مرتبط می گردد و اعتبارات آن مهیا است. این تبصره ظرفیتی برای اقتصاد شهری و بودجه شهرداری ها بوده که طرح های بازسازی محلی بافت های فرسوده از جمله برنامه های آن است.

وی گفت: باگذشت نیمی از سال هنوز از این ظرفیت برای توسعه و بهبود اقتصاد شهری استفاده نگردیده است. نوبخت تاکید نمود: دولت به ظرفیت مدیریت شهری برای توسعه ملی باور دارد. همچنین الگوی مدیریت استراتژیک را نیز طراحی نموده ایم که مدیریت واحد شهری به عنوان یک مدل تئوریزه گردیده است.

وی اظهار کرد: من نمی توانم از سازمان برنامه و بودجه اختیاراتی به شهرداران تفویض کنم اما می توانم ترتیباتی انجام دهم تا دفاتر برنامه و بودجه در استانها به شهرداران یاری نمایند تا بتوانند با اختیارات محلی تصمیم گیری نمایند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در سرانجام یکی از ثمره های این همایش را تشکیل یک کارگروه ویژه دانست و اظهار کرد: این کارگروه متشکل از تعدادی از شهرداران، معاون عمرانی وزارت کشور و نماینده سازمان برنامه و بودجه خواهد بود که زمینه همفکری برای یافتن راههایی برای بهره گیری از ظرفیتهای موجود بودجه چون تبصره 18 و همچنین آنالیز مسائل مالی شهرداری ها و استفاده از نظرات شهرداران برای تدوین بودجه سال 98 را فراهم کند.

در این همایش تعدادی از شهرداران، مسائل و مسائل شهرداری ها را با رئیس سازمان برنامه و بودجه در میان گذاشتند، همچنین پیشنهاداتی در خصوص تفویض اختیارات بیشتر به شهرداران، استفاده ازظرفیت شهرداری ها برای توسعه کشور، گسترش طرح های توسعه محلی به جای طرح های ملی و سپردن اجرای این طرحها به شهرداران و همچنین ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری ها ارائه شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ در ابتدای این جلسه خندان دل معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزارت کشور گزارشی از وضعیت اعتبارات و بودجه شهرداری ارائه کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 آذر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 34

به "تشکیل کارگروهی متشکل از شهرداران برای بهره گیری از ظرفیتهای مرتبط بودجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کارگروهی متشکل از شهرداران برای بهره گیری از ظرفیتهای مرتبط بودجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید