تهدیدهای آزادی بیان از منظر خبرنگاران بدون مرز

به گزارش مینی ست، یک گروه دیده بان امروز (چهارشنبه) بیان کرد، آزادی بیان در سراسر دنیا از سوی رئیس جمهوری آمریکا، رسانه های روسیه و دولت چین که به دنبال سرکوب مخالفانشان هستند، در معرض تهدید است.

تهدیدهای آزادی بیان از منظر خبرنگاران بدون مرز

به گزارش مینی ست، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مینی ست بدون مرز هشدار داد که جو انزجار در قبال مینی ست و روزنامه نگاران با اقدامات فزاینده کنترل رسانه ها تهدیدی برای دموکراسی محسوب می گردد.

این گروه در گزارش سالانه خود اظهار داشت که مینی ست هدف موجی عظیم از اقدامات مستبدانه از جانب رهبرانی قرار دارند که نسبت به آنها خصومت می ورزند.

این گروه همچنین سه ابر قدرت جهانی آمریکا، چین و روسیه را به رهبری این تغییرات در قبال آزادی بیان متهم و اظهار داشت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به طور خاص شخصا اقدام به حمله به مینی ست می نماید و پکن نیز مدل کنترل رسانه را برای سرکوب مخالفان در سراسر آسیا اشاعه می دهد.

مینی ست بدون مرز در این گزارش همچنین آورده است، تمایل به قدرت و سیاست های پوپولیستی در اروپا که از سوی روسیه به آن دامن زده می گردد، تهدیدنماینده آزادی در منطقه ای است که زمانی ایمن ترین بود. زنگ هشدار در مجارستان، اسلوواکی و لهستان هم به صدا در آمده است.

رئیس مینی ست بدون مرز نیز گفت: استفاده از گفتمان و واژه های انزجارآمیز در قبال مینی ست خطرناک است و تهدیدی علیه دموکراسی. رهبران سیاسی که به آتش انزجار از مینی ست هیزم می ریزند، مفهوم بحث ها و مناظره های عمومی را که بر اساس حقایق و نه پروپاگاندا است، تضعیف می نمایند. امروزه به بحث گذاشتن مشروعیت خبرنگاری بازی با آتش خطرناک سیاسی است.

مینی ست بدون مرز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را به خاموش کردن صداهای مستقل و گسترش شبکه پروپاگاندایی با ابزار رسانه ای نظیر شبکه خبری راشاتودی و اسپوتنیک متهم می نماید.

این گروه دیده بان همچنین از واژه هایی تندتر برای پکن استفاده و اعلام نموده است، شی جینپینگ چین به نسخه معاصری از استبداد نزدیک تر و نزدیک تر می گردد. تاکتیک ها و نفوذ پکن در تایلند، مالزی و سنگاپور نیز به کار گرفته شده است.

بر اساس رده بندی مینی ست بدون مرز از 180 کشور، کره شمالی سرکوب گرترین کشور برای مینی ست است و پس از آن نام کشورهایی نظیر اریتره، ترکمنستان، سوریه و چین در این رده بندی به چشم می خورد. بر همین اساس، عربستان، بحرین، ویتنام، سودان و کوبا نیز در میان بدترین کشورها برای مینی ست هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 601

به "تهدیدهای آزادی بیان از منظر خبرنگاران بدون مرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدیدهای آزادی بیان از منظر خبرنگاران بدون مرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید