حقایق کثیف در خصوص گوشی تلفن همراه تان

به گزارش مینی ست، فرارو نوشت: تعدادی از مطالعه صورت گرفته در خصوص شرایط میکروبیولوژیکی گوشی های تلفن همراه نشان می دهند که آن گوشی ها می توانند با انواع مختلفی از باکتری های بالقوه بیماری زا آلوده شوند.

حقایق کثیف در خصوص گوشی تلفن همراه تان

ما آن را در همه جا با خود حمل می کنیم حتی با خود داخل رختخواب و دستشویی نیز می بریم و برای بسیاری از مردم اولین چیزی است که در صبح می بینند. بیش از 90 درصد از مردم دنیا گوشی تلفن همراه دارند یا از آن استفاده می نمایند. در نتیجه، بسیاری از ما نمی توانیم کارهای مان را بدون آن مدیریت کنیم.

با این وجود، نگرانی های زیادی در حوزه سلامت در خصوص استفاده از گوشی های تلفن همراه وجود دارد از جمله مواردی مانند ایجاد حواس پرتی در حین رانندگی، تاثیرات احتمالی فرار گرفتن در معرض فرکانس رادیویی یا این که چقدر می توانند اعتیادآور باشند. خطر عفونت میکروبی به وسیله گوشی تلفن همراه شما بسیار کم تر قابل درک است، اما خطری بسیار واقعی است.

نتیجه نظرسنجی ای در سال 2019 میلادی نشان داد که بیشتر مردم در بریتانیا از گوشی های تلفن همراه خود در توالت استفاده می نمایند. بنابراین، جای تعجب نیست که تحقیقات نشان داده اند گوشی های تلفن همراه ما کثیف تر از صندلی توالت فرنگی هستند. ما گوش های تلفن همراه خود را به بچه ها می دهیم تا با آن بازی نمایند. ما هم چنین هنگام استفاده از گوشی تلفن همراه مان غذا می خوریم و آن را روی سطوح کثیف قرار می دهیم. تمام این موارد می توانند باعث ورود میکروب ها به بدن شما شوند.

تخمین زده می گردد که افراد صدها یا هزاران بار در روز گوشی های تلفن همراه خود را لمس می نمایند. در حالی که بسیاری از ما بعد از رفتن به حمام، آشپزی، نظافت یا باغبانی دست های خود را به طور مرتب می شوییم احتمال اینکه پس از دست زدن به گوشی های تلفن همراه دست های مان را بشوییم بسیار کم تر است. با این وجود، با توجه به این که گوشی های تلفن همراه تا چه مقدار انزجارآور و آلوده به میکروب هستند شاید وقت آن رسیده که بیش تر در خصوص بهداشت تلفن همراه مان فکر کنیم.

میکروب ها، باکتری ها، ویروس ها

دست ها همواره باکتری ها و ویروس ها را جمع آوری می نمایند و به عنوان مسیری برای ایجاد عفونت شناخته می شوند. گوشی های تلفن همراهی که ما لمس می کنیم نیز همین شرایط را دارند. تعدادی از مطالعه صورت گرفته در خصوص شرایط میکروبیولوژیکی گوشی های تلفن همراه نشان می دهند که آن گوشی ها می توانند با انواع مختلفی از باکتری های بالقوه بیماری زا آلوده شوند.

از جمله این باکتری ها می توان به اشریشیاکلی محرک اسهال (که اتفاقا از مدفوع انسان می آید) و استافیلوکوک های عفونی نماینده پوست و هم چنین اکتینو باکتری ها که می توانند باعث سل و دیفتری شوند، سیتروباکتر که می تواند منجر به عفونت های دردناک دستگاه ادراری گردد و انتروکوکوس که به عنوان عامل مننژیت شناخته شده یاد کرد. کلبسیلا، میکروکوک، پروتئوس، سودوموناس و استرپتوکوک نیز در گوشی های تلفن همراه یافت شده اند و همگی می توانند اثرات منفی ای بر سلامت انسان داشته باشند.

نتایج تحقیقات نشان داده اند که بسیاری از پاتوژن های موجود بر روی گوشی های تلفن همراه اغلب مقاوم به آنتی بیوتیک هستند به این معنی که با داروهای معمولی قابل درمان نمی باشند. این موضوع نگران نماینده است، زیرا این باکتری ها می توانند باعث عفونت های تنفسی، پوست، روده شوند که می تواند تهدیدنماینده زندگی باشد.

هم چنین، نتیجه تحقیقات نشان داده که حتی اگر تلفن خود را با دستمال های ضد باکتری یا الکل تمیز کنید باز هم می تواند به وسیله میکروارگانیسم ها مجددا کلونیزه گردد و این نشان می دهد که ضد عفونی کردن باید یک فرآیند منظم باشد.

گوشی های تلفن همراه حاوی پلاستیک هستند که می توانند ویروس ها را در خود جای داده و انتقال دهند. بعضی از آن ویروس ها (مانند ویروس سرماخوردگی) می توانند تا یک هفته بر روی سطوح سخت پلاستیکی زنده باقی بمانند. سایر ویروس ها مانند کووید -19، روتا ویروس (یک حشره بسیار عفونی معده که معمولا نوزادان و بچه ها خردسال را تحت تاثیر قرار می دهد)، آنفولانزا و نورویروس که می توانند باعث عفونت های جدی تنفسی و روده شوند قادر هستند به شکل عفونی برای چند روز باقی بمانند.

در واقع، از زمان شروع پاندمی کووید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده دستورالعمل هایی را برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن گوشی های تلفن های همراه ارائه نموده که همراه با دستگیره های در، دستگاه های ارائه دهنده پول نقد و دکمه های آسانسور مخازن عفونت زایی محسوب می شوند.

به طور خاص، نگرانی در خصوص نقش گوشی های تلفن همراه در توسعه میکروب های عفونی در بیمارستان ها و مراکز مراقبت های بهداشتی و هم چنین در مدارس مطرح شده است.

گوشی تلفن همراه خود را تمیز کنید

بنابراین، واضح است که باید به طور مرتب گوشی تلفن همراه خود را تمیز کنید. کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده در واقع بهداشت روزانه گوشی تلفن همراه و سایر دستگاه ها را توصیه می نماید به ویژه به این علت که ما هنوز در دوره پاندمی فعال کووید - 19 به سر می بریم و ویروس می تواند چندین روز روی سطوح سخت پلاستیکی زنده باقی بماند.

از دستمال مرطوب یا اسپری مبتنی بر الکل بهره ببرید. برای ضد عفونی کردن قاب گوشی و صفحه نمایش لمسی اسپری پاک نماینده باید حداقل 70 درصد الکل داشته باشند و در صورت امکان ضد عفونی باید هر روز انجام گردد.

مواد ضدعفونی نماینده را به طور مستقیم روی گوشی تلفن همراه اسپری نکنید و مایعات را از نقاط اتصال یا سایر منافذ تلفن دور نگه دارید. از استفاده از سفید نماینده یا پاک نماینده های ساینده جدا خودداری ورزید و پس از سرانجام فرایند تمیز کردن دست های خود را به طور کامل بشویید.

فکر کردن در خصوص نحوه کار با گوشی تلفن همراه به مقابله با پیامدهای مواجهه با میکروب ها یاری می نماید. هنگامی که در خانه نیستید گوشی تلفن همراه تان را در جیب یا کیف خود نگه دارید و از یک لیست کاغذی یکبار مصرف از کارهایی که باید انجام دهید بهره ببرید نه آن که دائما برای یادآوری از یادداشت های موجود در گوشی تان بهره ببرید.

گوشی تلفن همراه تان را با دست های تمیز یعنی دست های شسته شده با آب و صابون یا ضدعفونی شده با ضد عفونی نماینده دست مبتنی بر الکل لمس نمایید.

کارهای دیگری نیز وجود دارند که می توانید انجام دهید تا از تبدیل شدن گوشی تلفن همراه به منبع ویروس جلوگیری کنید. اگر مبتلا به عفونت هستید یا ابتدا گوشی تلفن همراه تان را ضد عفونی ننموده اید آن را با دیگران به اشتراک نگذارید. اگر بچه ها اجازه بازی با گوشی تلفن همراه شما را دارند در اسرع وقت آن را ضدعفونی کنید.

هم چنین، عادت کنید زمانی که از گوشی تلفن همراه تان استفاده نمی کنید آن را کنار بگذارید سپس دست های خود را ضدعفونی نموده یا بشویید. هم چنین، ممکن است بخواهید گاهی اوقات شارژر گوشی تلفن همراه خود را هنگام تمیز کردن گوشی تلفن همراه تان ضدعفونی کنید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1402 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2194

به "حقایق کثیف در خصوص گوشی تلفن همراه تان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق کثیف در خصوص گوشی تلفن همراه تان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید