رصد فعالیت بدن انسان به وسیله پوست مصنوعی

به گزارش مینی ست، به گزارش خبرنگاران ، محققان دانشکده مهندسی و دانشکده فناوری اطلاعات، دو حوزه فناوری نانو و هوش مصنوعی را با هم ترکیب کردند تا ماشین ها را یک قدم به برقراری ارتباط با بدن انسان نزدیک نمایند.

رصد فعالیت بدن انسان به وسیله پوست مصنوعی

با استفاده از الگوریتم های تخصصی، فناوری هوش مصنوعی شخصی (AI) می تواند چندین سیگنال بدن را جدا کند، آن ها را درک نموده و در خصوص آنچه در آینده انجام می گردد، تصمیم بگیرند. به تازگی مقاله ای با عنوان Hierarchically resistive skins as specific and multimetric on-throat wearable biosensors در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است که در آن محققان جزئیات مربوط به ساخت زیست حسگر پوشیدنی را تشریح کردند که می تواند تاثیر شگرفی در توسعه تجهیزات شخصی پزشکی گذارد.

پروفسور ونلونگ چنگ، محقق اصلی این پروژه می گوید این حسگر که روی گردن قرار می گیرد، پچ پوشیدنی فوق العاده نازک دارای سه لایه است. این حسگر قادر است گفتار، حرکت گردن و لمس را حس کند. بعلاوه تنفس و ضربان قلب را میزان گیری می نماید.

پروفسور چنگ گفت: الکترونیک نرم در حال ظهور این پتانسیل را دارد که به عنوان پچ های پوشیدنی پوست مانند برای نظارت بر سلامت انسان، طراحی روباتیک و ایجاد تعامل بین هوش طبیعی و مصنوعی خدمت کند.

ژونجیان جی از دانشکده فناوری اطلاعات، که بخشی از تیم تحقیقاتی دانشگاه موناش است یک شبکه عصبی مبتنی بر فرکانس/دامنه به نام Deep Hybrid-Spectro ایجاد نموده است که می تواند به طور اتوماتیک چندین عامل بیومتریک را از یک سیگنال واحد کنترل کند.

ژونجیان جی می گوید: از آنجا که صدا و رفتار حرکتی افراد با هم فرق دارد، مرحله بعدی برنامه ریزی و شخصی سازی حسگرها با استفاده از الگوریتم های پیچیده تر است تا بتوانند متناسب با افراد باشند.

این حسگر از فیلم پلاتین ساخته شده که روی آن نانوسیم های طلای عمودی تراز شده و یک فیلم نانوسیم طلای نیز روی آن قرار داده شده است.

پوست گردن حساس ترین پوست روی بدن است و به پنج فعالیت فیزیولوژیکی مرتبط با گلو انسان متصل می گردد: گفتار، ضربان قلب، تنف، لمس و حرکت گردن.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 خرداد 1402 بروزرسانی: 2 خرداد 1402 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2203

به "رصد فعالیت بدن انسان به وسیله پوست مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصد فعالیت بدن انسان به وسیله پوست مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید