شرایط و نحوه تاسیس مدارس عشایری اعلام شد

به گزارش مینی ست، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش وپرورش ضمن اشاره به تصویب موضوع ضوابط و مقررات تأسیس مدارس عشایری، از شرایط و نحوه تاسیس این مدارس گفت.

شرایط و نحوه تاسیس مدارس عشایری اعلام شد

محمدرضا سیفی درباره تصویب موضوع ضوابط و مقررات تأسیس مدارس عشایری به پانا گفت: ضوابط و مقررات تأسیس مدارس عشایری با توجه به ویژگی های خاص این مدارس، در دوره متوسطه و ابتدایی باید به تصویب کمیسیون معین می رسید که پس از 3 سال که این دفتر پیگیری های لازم را انجام داد این اتفاق صورت گرفت.

عناصر موجود در جامعه عشایری

وی با بیان اینکه این موضوع چندماه مصوب شد و طی هفته گذشته به امضای وزیر آموزش و پرورش رسید تا رسما به عنوان قانون دربیاید در تشریح ماده 3 اساسنامه تاسیس مدارس عشایری اضافه نمود: ما چند عنصر در جامعه دانش آموزی عشایر داریم؛ دانش آموز عشایری، خانواده عشایری و داشتن زندگی مبتنی بر دام و کوچ، 2 هزار مدرسه سیار و نیمه سیار عشایری با داشتن بیش از 50 درصد دانش آموز همچنین تشکبیل مدارس ثابت عشایری در محل های که اسکان های عشایری فاقد کد عشایری هستند.

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش وپرورش در تشریح این ماده در اساسنامه اضافه نمود: ماده 3 اساسنامه تاسیس مدارس عشایری به ضوابط و مقررات تأسیس این نوع مدارس می پردازد که خوشبختانه تصویب شده و در جلسه 908 شورای عالی آموزش و پرورش در سال 93 به تصویب کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش رسید.

شرایط تاسیس مدارس عشایری

سیفی ادامه داد: براساس مصوبه جلسه 37 کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش در سال 93 نحوه تاسیس این مدارس با شرایطی معین صورت می گیرد؛ بیش از 50 درصد بچه ها شناسایی شده عشایری باشند، امکان تخصیص فضا و امکانات آموزشی وجود داشته باشد، امکان تامین نیروی انسانی وجود داشته باشد، در دوره ابتدایی مدرسه عشایری با هر تعداد دانش آموز تاسیس شود، در دوره اول متوسطه نیز باید مجموع دانش آموزان در هر 3 پایه 30 نفر و در هر دوره متوسطه دوم 42 نفر باشد.

به گفته وی اکنون 100 مدرسه عشایری یک دانش آموز همچنین 45 درصد مدارس عشایری کشور از یک تا 15 نفر دانش آموز دارد.

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش وپرورش بیان کرد: تعداد دانش آموزان در بخش هنرستان های عشایری برای کاردانش 25 نفر و در شاخه فنی و حرفه ای 30 دانش آموز است.

تعداد کل دانش آموزان در هنرستان ها 4 هزار و 263 نفر، تعداد هنرستان کاردانش 74 هنرستان و فنی و حرفه ای 13 هنرستان است

وجود 87 هنرستان عشایری

سیفی تعداد دانش آموزان مشغول به تحصیل را در دوره کاردانش 3 هزار و 704 دانش آموز عشایری و در بخش فنی و حرفه ای 559 دانش آموز اعلام و اظهار کرد: تعداد کل دانش آموزان در هنرستان ها 4 هزار و 263 نفر، تعداد هنرستان کاردانش 74 هنرستان و فنی و حرفه ای 13 هنرستان است که در مجموع 87 هنرستان عشایری وجود دارد.

وی اضافه نمود: در ماده 3 اساسنامه مدارس عشایری تاکید کردیم در صورت عدم امکان تاسیس مدرسه عشایری به صورت مستقل، تاسیس این مدارس به ضورت ضمیمه بلامانع است. همچنین در یکی از مواد این مصوبه گفته شده که در صورت عدم امکان تاسیس مدرسه عشایری به صورت مستقل و ضمیمه نیز وزارت آموزش و پرورش مکلف است شرایط ادامه تحصیل دانش آموزان عشایری را فراهم کند.

چگونگی تاسیس مدارس عشایری

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش وپرورش بیان نمود مدارس عشایری با موافقت اداره آموزش و پرورش استان، مناطق و نواحی و شورای آموزش و پرورش استان تاسیس می شوند. دفتر ما نیز کد عشایری را برای این مدارس تصویب می کند.

سیفی همچنین گفت در این مصوبه تاکید شده اگر مدرسه ای خارج از شرایط مندرج در اساسنامه باشد، تغییر کد از مدرسه عادی به مدرسه عشایری الزامی است مانند 19 هزار دانش آموز سیستان و بلوچستان که از چتر حمایتی تعلیم و تربیت دفتر ما دور بودند و از این طریق تحصیل آنان صورت گرفت.

وی اضافه نمود: یکی دیگر از مواد این مصوبه این است که اداره کل آموزش و پرورش استان ها و مناطق عشایری باید ظرف مدت 6 ماه متناسب با تطبیق وظایف شرایط موجود مدارس، پیشنهادات خود را ارائه دهند؛ در ماده 16 اساسنامه نیز تاکید شده که هر گونه جدا کردن و جمع کردن حتی انحلال مدارس عشایری باید با پیشنهاد و موافقت آموزش و پرورش استان و شورای عالی آموزش و پرورش استان انجام شود.

تاسیس مدارس عشایری و حمایت از دانش آموزان محروم

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش وپرورش با بیان اینکه اجازه نمی دهیم مدارس عشایری تبدیل به بسته حمایتی شوند شرح داد: این مصوبه برای مدارس عشایری بسیار خوب است زیرا ادارات آموزش و پرورش را مکلف می کند خود را با این مصوبه وفق دهند و در 6 ماه مدارس روستایی و عشایری خود را در قالب این مصوبه ببرند.

سیفی همچنین اضافه نمود هدف از تاسیس مدارس عشایری حمایت از دانش آموزان محروم است تا کسری و کمبود آموزش آنان را جبران کنند. این مصوبه به ما برای تحقق عدالت آموزشی کمم می کند و مکمل اسناد بالادستی خواهد بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1581

به "شرایط و نحوه تاسیس مدارس عشایری اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط و نحوه تاسیس مدارس عشایری اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید