صادرات دام زنده آزاد شد

به گزارش مینی ست، شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک، صادرات دام زنده غیرمولد را مجاز گفت.

صادرات دام زنده آزاد شد

به گزارش مهر، به استناد مفاد قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب پنجم آبان ماه یک هزار و سیصد و نود و نه به شماره 180.67826 مورخ 1399.9.12 مجلس شورای اسلامی، شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، در راستای اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها و حمایت از فراوری کنندگان دام در مقابله با شرایط خشکسالی در سال 1401 در جلسه مورخ 1401.3.24 تصویب کرد.

1) صارات دام زنده پرواری غیر مولد (قابل عرضه در بازار) بدون عوارض مترتب از سوی دولت، مجاز می باشد.

تبصره (1): سقف تعداد دام زنده پرواری برای صادرات و تعداد قابل عرضه در هر مرحله به وسیله معاونت امور فراوریات دامی و وزارت جهاد کشاورزی معین خواهد شد.

تبصره (2): صادرات گوشت قرمز در محدوده معادل وزنی تعداد دام زنده صادراتی مصوب بلامانع است.

2) فرآیند اجرای صادرات به عهده معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی خواهد بود.

تبصره: تشکل ها و اتحادیه ها در امر صادرات دام زنده پرواری و یا گوشت قرمز در اولویت خواهند بود.

3) وزارت جهاد کشاورزی مکلف است در راستای کاهش حاشیه بازار، نسبت به پیگیری لازم جهت تحویل غرفه در میادین میوه و تره بازار تهران و سایر مراکز عرضه مستقیم در استان ها اقدام نماید. به نحوی که اتحادیه ها و تشکل ها امکان عرضه مستقیم گوشت قرمز را داشته باشند.

تبصره (1): شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور موظف است مراکز عرضه مستقیم گوشت قرمز خود را در چارچوب ضوابط جاری در اختیار اتحادیه ها قرار دهد.

تبصره (2): شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور موظف است در راستای حمایت از فراوری، مراکز عرضه مستقیم گوشت قرمز متعلق به آن شرکت را به مدت دو ماه بدون دریافت اجاره بها، در اختیار اتحادیه ها قرار دهد.

4) صادرکنندگان موظفند به منظور مدیریت بازار داخلی گوشت قرمز، در صورت درخواست شرکت پشتیبانی امور دام کشور به میزان (50) درصد میزان صادرات هر مرحله را بر اساس معادل قیمت صادراتی جهت تأمین ذخایر راهبردی و یا پشتیبان بازار، به شرکت یاد شده تحویل و به فروش رسانند.

تبصره: صادرکنندگان موظفند پس از درخواست شرکت پشتیبانی امور دام کشور، بسته به درجه فوریت از 3 تا 7 روز نسبت به تحویل میزان دام مورد درخواست شرکت مذکور اقدام کنند.

5) فراوریکنندگان دام سبک و سنگین (اتحادیه ها و تشکل های مربوطه) مکلفند با موضوع معاونت امور فراوریات دامی هر سه ماه یک بار و یک ماه قبل از عرضه به بازار، میزان دام مازاد را معین و در طی زمان به وسیله سامانه ای که بدین منظور طراحی می شود اعلام و نتایج این پایش را به دبیرخانه شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی ارسال کنند.

6) منابع اقتصادی مورد احتیاج این مصوبه از محل منابع ذخایر راهبردی و تسهیلات بانکی در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام کشور تامین می شود.

7) سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است نسبت به ضمانت بازپرداخت اعتبارات مورد احتیاج، تأمین ضرر و زیان احتاقتصادی خرید و پرداخت هزینه های تبعی اجرای این مصوبه پس از انجام حسابرسی قانونی اقدام نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2066

به "صادرات دام زنده آزاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات دام زنده آزاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید