محل ساخت واحدهای 35 متری در تهران تعیین شد

به گزارش مینی ست، این روزها بازار مسکن تشنه فراوری و افزایش ساخت وساز است به طوری که از هر برنامه ای برای بهبود شرایط این بازار استقبال می نماید. یکی از این برنامه ها طرح عجیب درباره ساخت واحدهای کوچک متراژ توسط شهرداری است که در این خصوص وزارت راه و شهرسازی و معاونت مسکن و ساختمان به هیچ عنوان از این طرح استقبال نمی نمایند و گارد ویژه ای برای اجرای آن گرفته اند به طوری که معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی درباره این طرح اعلام نموده است که وزارت راه و شهرسازی به هیچ عنوان این طرح را قبول ندارد.

محل ساخت واحدهای 35 متری در تهران تعیین شد

الگوی مصرف برای ساخت واحدهای مسکونی 75 متر است

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی برنامه ای برای ساخت واحد های کوچک متراژ و یا کم متراژ ندارد، توضیح داد: الگوی مصرف برای ساخت واحد های مسکونی در کشور 70 تا 75 متر است و ما برنامه ای برای ساخت این گونه واحد ها نداریم و البته ساخت این واحد ها را هم تایید نمی کنیم.

محمودزاده اظهار کرد: ساخت این گونه واحدها از سوی شهرداری تهران بوده و با توجه به آنکه موضوع مسکن بسیار مفصل است بنابراین نمی توان اظهار داشت که اجرای این طرح آیا می تواند برای بازار مسکن مناسب باشد یا خیر چراکه ساخت این گونه واحدها از لحاظ اجرایی متناسب با الگو مصرف نیست.

طرح ساخت مسکن 35 متری منتظر تایید وزارت کشور

عبدالرضا گلپایگانی، معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران با بیان اینکه در طرح تفصیلی شهر تهران مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری، حداقلی برای واحد مسکونی از نظر مساحت تعریف نموده ایم، گفت: حداقل مساحت واحد مسکونی که برای شهر تهران تعریف شده 35 متر مربع بوده و این یک طرح جدیدی برای تهران نیست و از قبل ها وجود داشته است.

او ادامه داد: چیزی که در طرح تفصیلی مصوب شده 35 متر است و ما در سازمان نوسازی شهر تهران پیشنهاد داده ایم که کف مساحت این واحدها 25 متر باشد.

گلپایگانی با اشاره به اینکه پروژه ای که برای این طرح تعریف نموده ایم واحدهای کوچک به اندازه 25 تا 50 متری است، گفت: این طرح به شورای تامین مسکن برای بازآفرینی شهری که در درون وزارت کشور است پیشنهاد داده شده است.

معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران تاکید نمود: در صورتی که وزارت کشور پیشنهاد ما را تایید کند مشوق هایی برای اجرای آن از جمله ساخت و استفاده از آن وجود دارد و ما در این خصوص 2 پیشنهاد داده ایم.

گلپایگانی با بیان اینکه موضوع مسکن اجتماعی موضوعی است که در همه کشورها و نهادهای حاکمیتی برای اقشار کم درآمدی که امکان تامین مسکن ندارند انجام می گردد، گفت: روش های مختلفی وجود دارد به طوری که مسکن های کوچک اندازه توسط نهادهای حاکمیتی ساخته می گردد و بخش های که متولی تامین احتیاجهای سکونتی اقشار کم درآمد هستند به صورت برنامه ریزی شده در اختیار این افراد قرار گیرد.

روال رایج جهان؛ مسکن 35 متری برای زوج های جوان

معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران یادآور شد: در تمامی کشورهای جهان برای 5 سال اول زندگی زوج های جوان این واحدها در نظر گرفته شده و پارامترهایی هم برای آن تعریف شده به طوری که این زوج ها باید 10 سال سابقه سکونت در شهر داشته باشند و این واحدها حتما باید به محل کارشان نزدیک باشد تا احتیاج به استفاده از وسیله شخصی نداشته باشند و با وسلیه حمل ونقل عمومی به محل کار برسند.

او با بیان اینکه مکان های که مورد نظر ما در کلان شهر تهران مرکز شهر از جمله محدوده خیابان انقلاب و اطراف آن است، گفت: تمرکز بسیاری از دانشگاه های عظیم کشور از جمله امیرکبیر، صنعتی شریف، خورازمی، هنر، تهران و دانشگاه آزاد در این منطقه است و دانشجوها و زوج های جوان بسیاری در این محدوده ها قرار دارند و دانشجویان و این زوج ها می توانند با استفاده از این واحدهای کوچک که به وسیله نهادهایی مانند وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی می شوند، در هزینه های زندگی صرفه جویی نمایند.

گلپایگانی اظهار کرد: در منطقه بازار تهران روزانه به غیر افراد متمکن و صاحبان مغازه، 70 هزار کارگر از طبقه متوسط و فرودست هستند که طبق آنالیز های اجرا شده بسیاری از آنها محل زندگی شان از محل کارشان دور است و در واحدهای بی کیفیت زندگی می نمایند در صورتی که اگر این واحدهای کوچک متراژ و اندازه برای این افراد که صاحب فرزند نیستند ساخته گردد می تواند بسیار موثر باشد.

معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران توضیح داد: اگر در 4 سال ابتدای زندگی محل رفت و آمد نزدیک به محل کار باشد برای کارگران و زوج های جوان بسیار موثر است.

او با بیان اینکه در تهران 1.5 میلیون سفر از شهرک های اطراف برای رفت وآمد انجام می گردد و روزانه 3 ساعت با استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی از جمله مترو، اتوبوس زندگی در شرایط سخت همراه با ترافیک را تجربه می نمایند، گفت: در صورتی که این افراد در واحدهای کوچک متراژ ساکن شوند می توانند هزینه ها و درآمدهای زندگی را مدیریت نمایند و با کیفیت بیشتری در تهران زندگی نمایند.

گلپایگانی اظهار کرد: اصلی ترین فراوری نمایندگان آلودگی هوا افرادی هستند که با استفاده از وسیله شخصی تردد می نمایند در صورتی که اگر محل سکونت به محل کار نزدیک باشد از منظر اجتماعی هم بسیار راحت تر خواهد بود.

معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران با اشاره به اینکه تجربه در ایران و کشورهای دیگر وجود داشته آن است که این واحدها اگر در یک محدوده متمرکز گردد و همه محله ها از نظر طبقات فرو دست باشد از لحاظ ساختار اجتماعی با مشکل روبرو می گردد، گفت: باید این واحدها در تمامی محله ها ساخته گردد و یک فرد با زندگی متوسط و همچنین با زندگی فرودست بتواند به راحتی کنار هم زندگی نمایند.

گلپایگانی اضافه نمود: شهر تهران تبدیل به شهر ثروتمندان و فقرا شده که این موضوع با آموزه های دینی انطباق ندارد.

او با بیان اینکه طبق مطالعاتی که در شهرهای تاریخی انجام شده به ویژه در تهران هم واحدهای مسکونی هزار متری و هم واحدهای مسکونی 100 متری وجود دارد که از منظر ساختار اجتماعی، فرهنگی برابر است؟ اضافه نمود: متاسفانه فضا را به گونه ای طراحی نموده ایم که به طور مثال مدرسه ثروتمندان با مدرسه فقرا متفاوت است و این موضوع باعث تشدید فاصله طبقات اجتماعی می گردد و حتی خلاف آموزه های دینی است.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران شرح داد: زمانی که صحبت از خانه های کوچک اندازه می گردد بسیاری تصور اشتباه می نمایند که این خانه ها برای افراد فقیر و اقشار خاص است در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است.

او گفت: با مدیریت درست از این ظرفیت خانه های کوچک متراژ به صورت پراکنده ایجاد می کنیم که به وسیله آن می توانیم ظرفیت های فوق العاده برای قوام خانواده و از منظر سرمایه گذاری هم برای خانواده ها می تواند بسیار موثر باشد.

گلپایگانی با بیان اینکه بسیاری از زوج های جوان در ابتدای زندگی حتی نمی توانند خانه 70 متری و یا 50 متری برای اجاره تهیه نمایند در صورتی که با استفاده از این واحدهای کوچک متراژ می توانند به راحتی واحد مسکونی را تهیه و از سوی دیگر پول و سرمایه آنها حفظ می گردد. اضافه نمود: این زوج های جوان 2 تا 3 سال در واحدهای 35 متری زندگی می نمایند که این خود برای آنها می تواند به نوعی سرمایه گذاری باشد.

معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران تاکید نمود: در گذشته و یا حتی هم اکنون بسیاری از زوج های جوان ترجیح می دهند که در کنار پدر و مادر خود و در واحدهای کوچک ساکن شوند تا هم از تجریبات آنها استفاده و هم بتوانند سرمایه گذاری نمایند.

گلپایگانی با اشاره به اینکه در شهرک اکباتان 10 تا 12 درصد از واحدهای موجود 35 متری است، گفت: زوج های جوان از این واحدها استفاده می نمایند و این خود باعث شده که تمامی اقشار مختلف جامعه در این محدوده ساکن شوند.

او با اشاره به اینکه در حوزه شهرسازی و معماری مطالعات گسترده ای در این خصوص اجرا شده است، ادامه داد: در پروژه نواب ما شاهد یک ساختار محله ای هستیم که به دلیل آنکه مطالعه درستی بر روی آن صورت نگرفته از منظر معماری ما شاهد ساخت واحدهای بی کیفیت و بدون فضای خدماتی هستیم و ساختار اجتماعی در این پروژه مطلوب نیست این در حالی است که در محله های اطراف این پروژه از جمله بریانک ساختارهای اجتماعی بسیار قوی وجود دارد و این پروژه باعث شده که مسائلی برای این محله ها هم ایجاد گردد.

ساخت 2 واحد 35 متری در هر پروژه ساخت برای عروس و دامادها

او با اشاره به اینکه در پروژه واحدهای کوچک متراژ سعی نموده ایم حداکثر 20 درصد از مساحت واحدها به این طرح اختصاص یابد، گفت: در یک ساختمان 10 واحدی حدود 2 واحد با متراژهای 35 متری ساخته می گردد تا زوج های جوان با درآمدهای اندک بتوانند از آن واحدها استفاده نمایند و همچنین منزلت اجتماعی این اقشار هم حفظ گردد.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران توضیح داد: حداکثر 40 درصد از واحدهای ساختمان ها و حداقل 20 درصد به این طرح اختصاص می یابد و این پروژه کاملا متفاوت از طرح مسکن مهر است و با توجه به آنکه تجربه های خوبی از این طرح در کشورهای مختلف وجود داشته بنابراین می توانیم با مطالعه دقیق به بهترین نحو از ظرفیت های موجود در این حوزه استفاده کنیم.

گلپایگانی اظهار کرد: بسیاری از افراد تصور می نمایند که ما طرح های جدیدی از خود اختراع نموده ایم که بنیان محکمی ندارند در صورتی که برای این طرح مطالعات عمیق بسیار اجرا شده و تمامی جوانب آن مطالعه شده است از سوی دیگر در تهران محله نفرآباد که در محدوده حرم عبدالعظیم قرار گرفته است واحدهای کوچک متراژی ساخته شده که سابقه سکونت 400 ساله دارد و بسیاری از افراد در نزدیک حرم در این واحدها زندگی می نمایند.

او ادامه داد: در تهران تنها خانه های 1000 متری که سابقه سکونت چند صد ساله دارد نیست بلکه خانه های 100 متری و یا حتی متراژهای کوچک هم وجود دارد که سابقه بسیار طولانی دارد و بسیاری از این خانه ها در مجاورت حرم ساخته شده که تمامی ساختارهای اجتماعی فرهنگی در آن رعایت شده و در این واحدها احترام به مهمان و یا فضای معماری و سنتی و اسلامی آن هم به صورت کامل در نظر گرفته شده است.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران یادآور شد؛ در گذشته افرادی که اعتقادات مذهبی داشتند در زمین های 100 متری 40 متری و یا 30 متری که در مجاورت حرم قرار داشت زندگی می کردند و در آن تمامی معماری های اسلامی و مذهبی رعایت شده بود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران توضیح داد : افرادی که با این طرح مخالفت می نمایند معمولا کسانی هستند که مطالعه در این خصوص نداشته و بی محابا صحبت هایی می نمایند که باعث شده جوانب خوب این طرح در نظر گرفته نگردد در صورتی که نمونه های بسیار خوبی از این طرح در کشورهای مختلف ساخته شده است.

گلپایگانی با اشاره به اینکه باید در مرحله اول پیشنهاد ساخت واحدهای کوچک متراژ در وزارت کشور آنالیز گردد گفت: شهرداری های کلان شهرها باید در مورد اجرای این طرح نظر دهند و هم اکنون در مرحله مقدماتی قرار گرفته است و هیچ عجله ای برای اجرای این طرح وجود ندارد و ما سعی می کنیم تمامی نقاط مختلف این طرح به صورت کامل آنالیز گردد و در اجرای آن هم از تمامی نظرات کارشناسان استفاده خواهیم کرد.

او با اشاره به اینکه کلیه امتیازاتی برای این طرح در نظر گرفته شده، گفت: کسانی که این واحدها را می سازند تسهیلاتی در نظر گرفته شده و همچنین برای افرادی که قصد خرید این واحدها را دارند هم تسهیلاتی را در نظر خواهیم گرفت و همچنین تخفیفاتی را برای سازندگان از جمله کم کردن تعداد پارکینگ را در نظر گرفته ایم به طوری که اگر این واحدها در مجاورت مترو قرار داشته باشند لزومی ندارند که 100 درصد واحدها دارای پارکینگ باشد.

گلپایگانی افزود: طرح TOD و یا توسعه بر مبنای حمل ونقل همگانی را در این طرح لحاظ خواهیم کرد و ما هم اکنون برای آن را پیشنهاد نموده ایم و در مرحله مقدماتی قرار داریم در صورتی که مورد پذیرش قرار گیرد اجرای آن را شروع خواهیم کرد.

بازار مسکن از هرطرحی برای بهبود شرایط ساخت وساز استقبال می نماید

در همین زمینه مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با بیان اینکه بازار مسکن از هر طرحی برای رونق مسکن استقبال می نماید اضافه نمود: درصورتی که این واحدهای کوچک متراژ ساخته گردد مستاجران می توانند بخش عمده ای از نگرانی خود را رفع نمایند چرا که این روزها با افزایش جهش قیمتی مسکن دیگر قادر به پرداخت اجاره های با نرخ های جهشی نیستند.

او ادامه داد: این طرح به نوعی مسکن اجتماعی به شمار می رود که می تواند گره گشای مسائل بازار مسکن و بازار اجاره باشد.

براساس این گزارش در حال حاضر با مسائل بسیار زیادی روبرو است بنابراین ارائه ایده هر ساله برای این بازار تبدیل به یک بازی برای بسیاری از متقاضیان و خریداران مسکن شده بنابراین باید هرچه سریع تر دولت و شهرداری با یکدیگر به تفاهم برای اجرای و کنترل قیمت ها برسد.

منبع: باشگاه مینی ست

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 956

به "محل ساخت واحدهای 35 متری در تهران تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محل ساخت واحدهای 35 متری در تهران تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید