علائم از دست دادن حافظه کوتاه مدت

به گزارش مینی ست، از دست دادن پیش رونده حافظه می تواند یک تجربه ترسناک باشد. علائم از دست دادن حافظه کوتاه مدت باید به موقع تشخیص داده شوند چرا که ممکن است آن ها نشانه یک اختلال مغزی یا نخاعی باشند. در این جا سعی شده است تا به

علائم از دست دادن حافظه کوتاه مدت

مترجم: آناهیتا خاقانی

منبع:راسخون

از دست دادن پیش رونده حافظه می تواند یک تجربه ترسناک باشد. علائم از دست دادن حافظه کوتاه مدت باید به موقع تشخیص داده شوند چرا که ممکن است آن ها نشانه یک اختلال مغزی یا نخاعی باشند. در این جا سعی شده است تا به بعضی از اطلاعات مفید درمورد دلایل، علائم و درمان از دست دادن حافظه کوتاه مدت اشاره گردد.

شخصی که از، از دست دادن حافظه کوتاه مدت رنج می برد می تواند وقایع 20 یا 40 سال پیش را به یاد بیاورد اما نمی تواند جزئیات وقایعی که 15 دقیقه پیش رخ داده است را به یاد بیاورد. چنین از دست دادن حافظه ای می تواند تداخل قابل توجهی را در زندگی روزانه ایجاد کند و مسائل عدیده ای را به وجود بیاورد. احتمالا فرد نمی تواند فعالیت های روزانه اش را به درستی انجام بدهد. معمولا از دست دادن حافظه، به خصوص برای اطلاعات کسب شده اخیر، اولین علامت فراموشی (از دست دادن پیش رونده حافظه و دیگر جوانب فکری) است و اگر به سرعت درمان نگردد می تواند با گذشت زمان بدتر گردد. بنابراین، همه باید از علائم از دست دادن حافظه کوتاه مدت و اثرات آن آگاه باشند. تشخیص زودهنگام و درمان به موقع می تواند به بهبود حافظه فرد یاری کند.

دلایل

افسردگی و اضطراب: افسردگی و اضطراب می تواند باعث عدم تعادل شیمیایی در مغز گردد که در نهایت می تواند به شدت، حافظه فرد را تحت تاثیر قرار دهد. احتمالا فرد قادر به تمرکز نخواهد بود. او نمی تواند به چیزی که بقیه می گویند توجه کند یا بر روی کارش تمرکز کند. اگر شخص استرس داشته باشد یا دچار حواس پرتی باشد، توانایی به خاطر سپردن چیزها به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار می گیرد.

سکته: یکی از دلایل بسیار معمول از دست دادن حافظه در افراد مسن، سکته است. عدم خونرسانی کافی به مغز حتی برای چند ثانیه منجر به سکته می گردد. محتمل است که فرد وقایع دوران کودکی اش را به یا بیاورد اما ممکن است آن چه که برای صبحانه خورده است را به یاد نیاورد.

ضربه روحی: مغز معمولا سعی می نماید که تجربه دردناک را سرکوب کند. سیستم عصبی مرکزی سعی می نماید بعضی از خاطرات دردناک را که می تواند منجر به این شرایط گردد را پاک کند. همانطور که در بالا شرح داده شد، استرس بیش از حد ایجاد شده به وسیله ضربه روحی می تواند منجر به از دست دادن حافظه کوتاه مدت گردد.

آسیب مغزی: هر گونه آسیب به مغز می تواند باعث از دست دادن حافظه کوتاه مدت گردد. امکان دارد که حافظه به تدریج طی گذر زمان بهبود پیدا کند.

مصرف بیش از حد سیگار: سیگار کشیدن افراطی، ظرفیت ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه ممکن است مغز کمتر از حد مورد نیازش، اکسیژن دریافت کند. این امر ممکن است حافظه فرد را به طورجدی تحت تاثیر قرار دهد.

دیگر دلایل معمول: کمبودهای تغذیه ای (بخصوص کمبود ویتامین B1 و B12 رژیم غذایی)، مصرف بیش از حد داروها (داروهای ضدافسردگی، آرام بخش ها، شل نماینده های عضلانی)، کمبود خواب کافی (بی خوابی)، اختلال عملکرد غده تیروئید، بیماری آلزایمر و عفونت های جدی مثل HIV، سل و سیفلیس و غیره می توانند مغز و حافظه کوتاه مدت فرد را تحت تاثیر قرار دهند.

علائم مرتبط

فراموشی: این اختلال، طبیعتا پیشرونده است. فراموشی با تفکرات نامنسجم و سردرگمی ذهنی تعیین می گردد.

اختلال بینایی: ممکن است همه، اختلال بینایی را تجربه ننمایند اما در صورت آسیب مغزی همراه با از دست دادن حافظه می تواند تجربه می گردد.

کاهش توانایی شناختی: شناخت، نتیجه روانشناسانه درک، یادگیری و استدلال است. تجربه کاهش توانایی شناختی، نشانه ای است که می تواند بسیار آسیب زا باشد.

اختلال در هماهنگی عضلات: این مورد در اختلالات خاص نخاع و مغز بیشتر دیده می گردد.

درمان

بازی های فکری: بازی ها و تمارین فکری زیادی وجود دارند که می توانند به تقویت حافظه فرد یاری نمایند، سعی کنید لیستی از موارد را حفظ کنید و پس از پنج دقیقه وقفه، آن ها را به یاد بیاورید. این بازی ها را باید هر چندوقت یکبار تا حد امکان انجام داد.

داروهای اعصاب و روان: داروهای زیادی وجود دارند که به بهبود حافظه فرد یاری می نمایند اما باید آن ها را تنها با تجویز پزشک مصرف کرد. این داروها مستقیما سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می دهند بنابراین باید به هنگام استفاده از آن ها بسیار دقت کرد و نهایت مراقبت را به عمل آورد. شخصی که از دست دادن حافظه کوتاه مدت را تجربه می نماید ممکن است از مسائل روانی دیگری هم رنج ببرد. در چنین مواردی، ممکن است داروهای او شامل داروهای روانی هم باشند.

رژیم غذایی و ورزش: رژیم غذایی و ورزش منظم می تواند توانایی خون در انتقال اکسیژن به سلول های مغز را افزایش دهد و بنابراین می تواند به بهبود عملکرد مغز یاری کند.

علائم از دست دادن حافظه کوتاه مدت می تواند در افراد مختلف، فرق داشته باشد. از دست دادن حافظه، شرایطی است که باید به دقت تحت نظارت قرار بگیرد. بیشتر اوقات، از دست دادن حافظه کوتاه مدت با درمان برگشت پذیر است، با این حال، اندازه موفقیت درمان به فاکتورهای مختلفی مثل علت از دست دادن حافظه، شدت علائم همراه، پاسخ کلی فرد، زمان تشخیص و نوع درمان بستگی دارد.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این متن تنها برای افزایش آگاهی خواننده است. این موارد قرار نیست جایگزینی برای توصیه کارشناسان پزشکی باشند.

منبع: راسخون
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1791

به "علائم از دست دادن حافظه کوتاه مدت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم از دست دادن حافظه کوتاه مدت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید