نگین آبی آذربایجان چشم انتظار عیادت گردشگران

به گزارش مینی ست، دریاچه ارومیه و جلوه های چشم نواز تنها آبگیر داخلی کشور و تالاب های آن گردشگران بسیاری را طی چند سال گذشته برای عیادت از نگین آبی آذربایجان به این منطقه کشانده است.

نگین آبی آذربایجان چشم انتظار عیادت گردشگران

این روزها وجود آب قابل توجه در این دریاچه، سواحل و پل میان گذر آن را به محلی برای توقف و تفریح گردشگران نوروزی تبدیل نموده است و در سایه توجه دولت، بوی خوش زندگی از این زیست بوم زیبا به مشام می رسد.

اکنون وضعیت امروز دریاچه ارومیه نه تنها امیدوارنماینده بوده بلکه تراز آن نسبت به کمترین ارتفاع ثبت شده برای نگین آبی آذربایجان 89 سانتی متر افزایش یافته و این نوید را داده است.

این دریاچه دارای تنوع زیستی ارزشمندی بوده و به گفته رییس محیط طبیعی اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی، 115 نوع پرنده در محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه شناسایی شده است و ظرفیت قابل توجهی برای پرنده نگری در این منطقه وجود دارد.

حمید رعنا قد گفت: پلیکان سفید، فلامینگو، پرندگان شکاری و اردک های سرسفید، سر حنایی و مرمری از مهمترین گونه های پرندگان در پیرامون دریاچه ارومیه و تالاب های آن است.

وی همچنین با اشاره به وجود بیش از 102 جزیره در پارک ملی دریاچه ارومیه، اضافه نمود: جزیره کبودان (قویون داغی)، جزیره اشک، جزیره اسپیر و جزیره آرزو به دلیل تنوع گونه های جانداران از مهمترین جزایر دریاچه ارومیه به شمار می رود.

وی با اشاره به شناسایی 177 گونه گیاهی در پارک ملی دریاچه ارومیه، گفت: 174 گونه از این تعداد در جزایر دریاچه ارومیه زیست می نمایند.

رعنا قد با بیان اینکه جزیره اشک دارای تنوع گونه های گیاهی بیشتری نسبت به سایر جزیره های این دریاچه است، اضافه نمود: بزرگترین خانواده گیاهی موجود در پیرامون دریاچه ارومیه را کاسنی ها به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به مصرف دارویی، خوراکی و صنعتی گونه های گیاهی موجود در حوزه اکولوژیکی دریاچه ارومیه، گفت: متاسفانه هیچ درخواستی برای بهره برداری از این ظرفیت منحصر به فرد به عمل نیامده است.

رییس محیط طبیعی اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی در رابطه با گونه های پستانداران موجود در پیرامون دریاچه ارومیه نیز گفت: 53 گونه پستاندار در استان شناسایی شده است که 23 گونه آن در پارک ملی دریاچه ارومیه زیست می نمایند.

وی اضافه نمود: پستانداران شناسایی شده در جزایر دریاچه ارومیه بیشتر از نوع قوچ میش و گوزن زرد بوده و تاکنون یکهزار و 200 راس قوچ و میش در جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه سرشماری شده است.

رعنا قد همچنین به زیست 25 گونه خزنده و سه گونه 2 زیست در حوزه اکولوژیکی دریاچه ارومیه اشاره نمود.

رییس سابق دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی بود با اشاره به امکان بهره مندی گردشگران از لجن درمانی دریاچه ارمیه، گفت: هفت دریاچه شور در سطح جهان وجود دارد که از میان آنها فقط دریاچه ارومیه در ایران و بحرالمیت در اردن دارای لجن های طبی است.

هادی بهادری با اشاره به تحقیقات به عمل آمده از خاصیت طبی لجن های دریاچه ارومیه، گفت: محققان به تاثیر مثبت لجن های این دریاچه در درمان آرتروز و دردهای سیاتیک دست یافته اند.

جلال محمدی، عضو هیئت علمی دانشگاه ربع رشیدی تبریز نیز معتقد است که می توان محصولاتی برای درمان بیماری هایی نظیر آرتروز مفاصل، انواع دردهای سیاتیک، داروهای جوان سازی پوست یا پمادهای مخصوص ماساژ درمانی و به طور کلی کرم و لوسیون های آرایشی و بهداشتی از عصاره لجن های دریاچه ارومیه تهیه کرد.

وی با تاکید بر اینکه تاثیر درمانی لجن های طبی در حال حاضر در جهان به اثبات رسیده است، گفت: ایران دارای یکی از 2 منبع تامین نماینده این مواد در سطح جهان به شمار می رود.

بعضی از پژوهشگران نیز معتقدند که در لجن های این دریاچه مواد طبیعی خاصی وجود دارد که گردش خون موضعی را افزایش می دهد و به صورت هوشمند اکسیژن بیشتری را به بافت آسیب دیده می رساند.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی نیز با بیان اینکه قبل از تشکیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت، بیان نمود: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و کوشش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرد.

فرهاد سرخوش با اشاره به اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می گردد، اضافه نمود: دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آبراهه ها و رودخانه ها تامین می گردد.

سرخوش میزان نمک موجود در دریاچه ارومیه را فوق اشباع دانست و گفت: در هر لیتر از آب دریاچه ارومیه بیش از 350 گرم نمک وجود دارد که در نوع خود بی نظیر است و می تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

به گزارش ایرنا امکانات رفاهی اولیه ای چون بوفه، غذاخوری و محلی برای تفریح و قایقرانی در دریاچه ارومیه توسط بخش خصوصی در کنار پل روگذر دریاچه محیا شده است تا زمینه برای توقف گردشگران در سواحل دریاچه فراهم گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 تیر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 169

به "نگین آبی آذربایجان چشم انتظار عیادت گردشگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگین آبی آذربایجان چشم انتظار عیادت گردشگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید