هجو زندگی اشتراکی و سرمایه داری در نمایشنامه کوبو آبه

به گزارش مینی ست، دومین چاپ نمایشنامه دوستان اثر کوبو آبه و ترجمه فردین توسلیان توسط کتاب فانوس منتشر شد. آبه در این نمایشنامه به نقد دوران کمونیست بودن خود پرداخته و البته سرمایه داری را نیز هجو می نماید.

هجو زندگی اشتراکی و سرمایه داری در نمایشنامه کوبو آبه

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، انتشارات کتاب فانوس دومین چاپ نمایشنامه دوستان اثر کوبو آبه و ترجمه فردین توسلیان را با شمارگان 500 نسخه، 101 صفحه و بهای 20 هزار تومان منتشر کرد. نخستین چاپ این نمایشنامه سال گذشته (1398) با شمارگان 500 نسخه و بهای 15 هزار تومان منتشر شده بود. این اثر از روی ترجمه انگلیسی آن به قلم دونالد کین به فارسی منتشر شده است. این اثر 13 صحنه دارد و شخصیت های آن عبارتند از: دختر وسطی، مادرعظیم، پدر، مادر، پسر کوچک، پسر عظیم، دختر عظیم، مرد، دختر کوچک، پلیس میانسال، پلیس جوان، مدیر ساختمان، نامزد مرد و خبرنگار.

نمایشنامه دوستان مانند دیگر آثار کوبه آبه، اثری ابزورد است که پوچی زندگی مدرن را هدف قرار می دهد. آبه این اثر را با اقتباس از داستان کوتاهی به قلم خودش نوشت. این نمایشنامه برای نخستین بار در پانزدهم مارس 1967 در تماشاخانه کینوکونیای توکیو به کارگردانی ماساهیکو ناروسی روی صحنه رفت. بعدها نیز آبه این نمایشنامه را در قالب توری در ایالات متحده آمریکا به روی صحنه برد.

آبه در این نمایشنامه به نقد دوران کمونیست بودن خود پرداخته و بویژه زندگی اشتراکی را بسیار هجو می نماید و البته از نقد سرمایه داری نیز نمی گذرد. آبه در دهه 40 در ژاپن عضو حزب کمونیست بود و به همین دلیل نیز وقتی سال ها بعد در آمریکا در دوره دکتری دانشگاه کلمبیا درس می خواند، با توجه به لایحه مک کارتی، بسیار محدود شده بود. در همین دوران هم با دونالد کین، مترجم انگلیسی نمایشنامه دوستان و از شرق شناسان فعلی دانشگاه کلمبیا، آشنا شده و این مترجم بعدها چند نمایشنامه و رمان آبه را به انگلیسی ترجمه می نماید.

فردین توسلیان، مترجم و پژوهشگر تخصصی فرهنگ و هنر آسیای شرقی است. نمایشنامه های قتل غیرعمد و جوراب شلواری سبز و رمان کشتی ساکورا هر سه از کوبو آبه، قصه های مهتاب و باران نوشته اوئدا آکیناری، آفتاب و فولاد: دیدگاه هایی شخصی درباره هنر، عمل و مرگ معنوی نوشته یوکیو میشیما و نیروی شاعرانه: شعر پس از کانت نوشته کوین مک لاکلین، از دیگر ترجمه های منتشر شده توسلیان است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1148

به "هجو زندگی اشتراکی و سرمایه داری در نمایشنامه کوبو آبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هجو زندگی اشتراکی و سرمایه داری در نمایشنامه کوبو آبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید