واردات برنج 50 درصد کاهش یافت

به گزارش مینی ست، دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: در ماه های اخیر واردات برنج به کشور با کاهش 50 درصدی روبرو شده که کرونا و محدودیت تردد در مرز ها یکی از دلایل این کاهش بوده است.

واردات برنج 50 درصد کاهش یافت

به گزارش خبرنگاران، مسیح کشاورز دبیر انجمن واردنمایندگان برنج در تبادل نظر با خبرنگاران، با تاکید بر کاهش دوره ممنوعیت واردات برنج اظهار کرد: ممنوعیت واردات برنج از ابتدای مرداد شروع می گردد که امیدواریم طی ماه های خرداد و تیر به قدری برنج وارد گردد که حداقل جوابگوی سه ماه آینده باشد چرا که به سبب هزینه های بالای انبارداری و سرمایه گذاری، واردات توجیه ندارد.

وی اضافه نمود: بارها اعلام نموده ایم که دوره ممنوعیت کاهش یابد یا حذف گردد چرا که به علت شرایط اقلیمی و کم آبی با مشکل کمبود برنج روبرو می شویم.

کشاورز ادامه داد: پیشنهاد ما به دولتمردان آن است که به گونه ای برنامه ریزی نمایند تا بازار دچار کمبود نگردد چرا که با ازدیاد عرضه برنج خارجی و ایجاد رقابت بین واردنمایندگان قیمت کاهش می یابد، اما متاسفانه در برنج ایرانی این اتفاق نمی افتد.

دبیر انجمن واردنمایندگان برنج با اظهار نگرانی پیرامون کمبود برنج در ماه های آینده بیان نمود: با توجه به نگرانی کمبود برنج در 4 ماه آینده، مسئولان باید به فکر باشند چرا که 4 ماه آینده فایده ای ندارد.

وی از کاهش 50 درصدی واردات برنج اطلاع داد و گفت: با توجه به شرایط کرونا و تعطیلی رستوران ها و تالارهای پذیرایی و حذف ارز 4200 تومانی، قیمت برنج خارجی به بالای 20 هزار تومان رسید که این امر منجر به حذف این کالا از سبد اقشار آسیب پذیر شد.

کشاورز با بیان اینکه قیمت برنج خارجی و ایرانی تابعی از یکدیگر هستند، گفت: برنج دومین محصول استراتژیک پس از گندم محسوب می گردد، از این رو مسئولان باید تدابیری برای کاهش قیمت برنج ایرانی بکار گیرند چرا که برنج خارجی و ایرانی تابعی از یکدیگر هستند به طوریکه با افزایش قیمت برنج خارجی، نرخ برنج ایرانی هم بالا می رود، اما متاسفانه مسئولان وزارت جهاد، وزارت صمت و سازمان استاندارد توجهی به پیشنهادات بخش خصوصی نداشتند.

این مقام مسئول ادامه داد: با نزدیک شدن قیمت برنج خارجی به ایرانی، اقشار متوسط جامعه که قادر به انتخاب هستند، برنج ایرانی را انتخاب کردند و تنها نگرانی در مورد اقشار آسیب پذیر است که مجبور به حذف برنج از سبد کالایی خود شدند که با این وجود چاره ای جز واردات برنج پرمحصول با قیمت کمتر از 20 هزار تومان یا کاهش برنج ایرانی بواسطه افزایش عملکرد در واحد سطح نیست.

دبیر انجمن واردنمایندگان در انتها توضیح داد: وزارت جهاد کشاورزی باید کوشش کند تا با افزایش عملکرد، قیمت برنج در واحد سطح را کاهش دهد چرا که با افزایش مجدد قیمت، لقشار متوسط هم قادر به خرید نخواهند بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1632

به "واردات برنج 50 درصد کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات برنج 50 درصد کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید