(ویدئو) جزئیاتی جدید از خسارت های حادثه نطنز

به گزارش مینی ست، زاکانی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه در اتفاق اخیر نطنز چندین هزار سانتریفیوژ از رده خارج شد، گفت: بخشی از تاسیسات را برای تعمیر به خارج از کشور می فرستند و آن قطعات با 300 پوند مواد منفجره بر می شود و سیستم امنیتی توجهی نمی کند. اخیرا نمایندگان از بعضی تاسیسات بازدید داشتند؛ بعد از بازدید از میزان خسارات وارد شده خون گریه می کردند. بخشی از تأسیسات کاملاً تعطیل شده و از بین رفته است.

(ویدئو) جزئیاتی جدید از خسارت های حادثه نطنز

به گزارش تسنیم، نماینده تهران تأکید کرد: فارغ از هر نتیجه ای که مذاکرات وین داشته باشد، اساس راستی آزمایی اقدامات آمریکایی ها باید توسط مجلس صورت گیرد و دولت صلاحیت راستی آزمایی در این حوزه را ندارد.

علیرضا زاکانی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی دنیا آرا طی سخنانی درباره نگرانی هایی که در بحث عدم رعایت سیاست قطعی نظام مبنی بر لزوم برطرف همه تحریم های هسته ای و راستی آزمایی دقیق از این مسئله در مذاکرات وین وجود دارد تأکید کرد: پس از اینکه طرح هسته ای مجلس با طی مراحل قانونی تبدیل به قانون شد، رئیس جمهور این قانون را ابلاغ نکرد.

وی اضافه کرد: بعضی از آقایان در بالاترین مقامات گفتند که قانون هسته ای مجلس قانون مزخرفی است و بعد که نتیجه این قانون معین شد و معلوم شد که چه قانون دقیقی بوده و رهبر انقلاب نیز تأیید ویژه ای به این قانون داشتند، دولت در یک جهتی افتاد که نمی توانست این قانون را انجام ندهد، بنابراین اول مقاومت جدی از سوی دولت برای اجرای این قانون وجود داشت.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: یکی از ویژگی های مجلس یازدهم این است که پس از لازم الاجرا شدن قانون هسته ای، مراحل اجرای آن را به دقت دنبال کرد و یک نظارت دقیقی را مورد نظر قرار داد. علی رغم اینکه قانون هسته ای تقریباً به شکل کامل اجرا شده است ولی خوب است بدانید که در جهت اجرای قانون مسئولان دولت مدام به دنبال این بودند که با آوردن توجیهاتی، اقدام به تفسیر قانون هسته ای نمایند ولی از آنجا که مفسر قانون مجلس است، اجازه این کار را به دولت داده نشد، لذا جناب آقای روحانی و دوستانشان جهتی که رفتند عملاً گرچه با اکراه بود ولی در نوبت های مختلف ایده هایی را مطرح کردند که این ایده ها توسط همه مقامات کشور در عالی ترین مقامات امنیتی نظام به غیر خودشان رد شد.

زاکانی در پاسخ به این سؤال که با توجه به تجربه برجام که رهبری در سخنان نوروزی سال 95 به صراحت اعلام کردند که خطوط قرمز معین شده از سوی تیم مذاکره رعایت نشد، چه تضمینی وجود دارد که در مذاکره فعلی در وین نیز خطوط قرمز نظام رعایت نشود؟ توضیح داد: فارغ از هر نتیجه ای که مذاکرات وین داشته باشد، اساس راستی آزمایی اقدامات آمریکایی ها باید توسط مجلس صورت گیرد و دولت صلاحیت راستی آزمایی در این حوزه را ندارد و مجلس است که تشخیص می دهد تحریم ها در عمل برداشته شده است یا خیر.

نماینده تهران در مجلس تأکید کرد: تفاوت عمده مجلس یازدهم با مجالس دهم و نهم این است که توجه اصلی آن به اقتصاد، معیشت و عزت و استقلال کشور است، لذا من به صراحت عرض می کنم که دیگر اجازه نمی دهیم که اروپایی ها و آمریکا بار دیگر همچون برجام، به شکل یکطرفه گران فروشی نمایند و بگویند که کار تمام است. ما از تجربه گذشته یعنی از سال 82 و نه تنها برجام استفاده می کنیم، تجربه ای که به ما گوشزد می نماید هرگاه به خواسته های غربی ها تن دادیم، آن ها طناب دار را خیلی سفت و سخت تر دور گردن ما انداختند و ملت را تحت فشار مالی قرار دادند.

وی تأکید کرد: بنابراین اقداماتی که آمریکایی ها انجام می دهند باید مورد راستی آزمایی دقیق مجلس قرار گیرد و همان طور که در گزارش تحلیلی اخیر مرکز پژوهش ها نیز بیان شد، راستی آزمایی از اقدامات آمریکا در لغو تحریم ها سه تا 6 ماه به طول می انجامد.

منبع: فرارو
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1552

به "(ویدئو) جزئیاتی جدید از خسارت های حادثه نطنز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(ویدئو) جزئیاتی جدید از خسارت های حادثه نطنز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید