چین بر لزوم حفظ برجام و قطعنامه 2231 تاکید نمود

به گزارش مینی ست، هیئت نمایندگی چین در سازمان ملل متحد، در پیامی توئیتری به موضوع نامه نگاری وانگ ئی وزیر خارجه این کشور با نیکلاس دو ریویِر رئیس دوره ای شورای امنیت و همچنین، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل پرداخت.

چین بر لزوم حفظ برجام و قطعنامه 2231 تاکید نمود

طبق اعلام هیئت نمایندگی چین، وانگ ئی طی این نامه بر تعهد کامل دولت پکن به حفظ اعتبار قطعنامه 2231 شورای امنیت و اثربخشی برجام تاکید نموده است.

در این توئیت، به نقل از وانگ ئی می خوانیم: همه بندهای قطعنامه 2231 شورای امنیت، ازجمله تمهیدات مرتبط با تحریم تسلیحاتی باید با جدیت اجرا گردد حال آنکه آمریکا دیگر یکی از مشارکت کنندگان برجام نیست و حق ندارد از شورای امنیت برای فعال کردن مکانیسم ماشه، مطالبه ای داشته باشد. تنها راه پیشرفت در این مسئله، اجرا و حراست مؤثر از برجام است.

این در حالی است که روز گذشته، برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در مصاحبه با بی بی سی مدعی شد در قطعنامه شورای امنیت قید نشده آنهایی که حق استفاده از مکانیسم ماشه را دارند، باید امضاکننده برجام باشند، بلکه منظور کشورهای امضاکننده قطعنامه هستند که از قضا آمریکا هم یکی از آنها تلقی می گردد.

آمریکا تهدید نموده در صورتیکه شورای امنیت به خواست واشنگتن مبنی بر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تن ندهد، به عنوان یکی از مشارکت کنندگان برجام، درخواست فعال شدن مکانیسم ماشه و بازگشت همه تحریم های ضدایرانی را ارائه خواهد داد.

این در حالی است که این ادعای واشنگتن، نه تنها چین و روسیه، بلکه متحدان اروپایی آمریکا را نیز به تعجب واداشته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1056

به "چین بر لزوم حفظ برجام و قطعنامه 2231 تاکید نمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین بر لزوم حفظ برجام و قطعنامه 2231 تاکید نمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید