کتاب مناجات حضرت علی (ع) در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران رونمایی می گردد

به گزارش مینی ست، به مناسبت عید غدیر خم از یک جلد نسخه خطی نفیس در موزه کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران رونمایی می گردد.

کتاب مناجات حضرت علی (ع) در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران رونمایی می گردد

به گزارش مینی ست به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، موزه کتابخانه سلطنتی در ادامه طرح نمایشگاه های دوره ای و رونمایی آثار خود، به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر خم از نسخه خطی مناجات حضرت علی ابن ابی طالب (ع) رونمایی می نماید.

کتاب خطی به نمایش در آمده تنها نسخه خطاطی ناخنی موجود در این موزه است که توسط علویه خاتون در سده سیزدهم هجری قمری به خط نستعلیق با درجه ممتاز کتابت گردیده و فاقد مرکب نویسی است.

آگاه این اثر مزین به شمایل حضرت مولی و اسماء جلاله و پایان آن نیز آراسته به شمایل آن حضرت است و با عبارت: انا مدینه العلم و علی بابها به اتمام رسیده است.

خط ناخنی یکی از شاخه های هنر خوشنویسی است که حروف به وسیله برجسته کردن یک کاغذ توسط ناخن شکل می گیرند. در این خط کاغذ مابین 2 ناخن انگشت شست و انگشت ماقبل انگشت کوچک قرار می گیرد و با حرکت کاغذ از میان ناخن ها حروف یا اشکال شکل می گیرند.

در کنار این نسخه خطی ارزشمند، دو جلد کتاب چاپی از گنجینه نفیس این موزه با عناوین جملات قصار حضرت علی (ع) چاپ گردیده در سال 1323 شمسی و فاتح خیبر چاپ گردیده در سال 1349 شمسی نیز به نمایش گذاشته می گردد.

علاقه مندان برای بازدید از این آثار ارزشمند می توانند تا 19 شهریور ماه از ساعت 9 تا 18 به موزه کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه نمایند و مجموعه تا ساعت 19 فعال است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 آبان 1397 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 25

به "کتاب مناجات حضرت علی (ع) در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران رونمایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب مناجات حضرت علی (ع) در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران رونمایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید