گتر و اهمیت آن در کوهنوردی

به گزارش مینی ست، قبل از کوهنوردی ضروری است نکات زیادی بدانید. اصول تغذیه در کوهستان، اصول پیاده روی صحیح در کوهنوردی، لوازم کوهنوردی از قبیل کفش کوهنوردی، دستکش کوهنوردی و... از جمله این نکات هستند. دانستن این نکات شما را از دردسرهای احتمالی دور می نماید. مثلا در حین کوهنوردی، ممکن است خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و... وارد کفش تان گردد و شما را دچار دردسر کند. در چنین مواقعی، گتر می تواند حد فاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را ندهد. اما یک گتر خوب چه ویژگی هایی دارد؟

گتر و اهمیت آن در کوهنوردی

چرا گتر در کوهنوردی اهمیت دارد؟

حتما در روزهای برفی و بارانی ورود آب به کفش تان را تجربه نموده اید یا شاید در زمین های شن و ماسه ای تجربه مشابهی داشته اید. در این مواقع، گتر می تواند حدفاصل بین کفش و شلوار را بپوشاند و اجازه ورود چیزی را به درون کفش ندهد. گتر بیش از هرچیز در کوهنوردی کاربرد دارد. کوهنوردان در زمستان و تابستان گتر را همراه خود دارند؛ چراکه باران، شبنم گل و برف در تمام طول سال، باعث خیس شدن شلوار، جوراب و کفش می شوند. پاهای نمناک، انگشتان سرد، شلوار پاره یا حتی یک سوراخ در شلوار گرتکس شما می تواند فاجعه به بار آورد.

کاربردهای گتر چیست؟

برای اجتناب از سرمازدگی پاها انتخاب درست گتر اهمیت بسزایی دارد. پس چه وقت و کجا باید گتر پوشید و چگونه باید آن را به کار برد؟ بدون شک متداول ترین کاربرد گتر جلوگیری از خیس شدن پا و کفش است. گتر باید مانع ورود آب و برف آبکی به درون کفش گردد. به طور کلی می توان کاربرد گتر را به موارد زیر خلاصه کرد:

گتر مانع از سرمازدگی می گردد. در واقع گتر باید خشکی پا در طول برنامه صعود را تضمین کند. گتر باید گرم هم باشد. پاهای سرد لذت صعود را از بین می برد و در موارد بی شماری به سرمازدگی منجر می گردد. گتر باید ضدآب باشد. یک پای خشک از یک پای خیس گرم تر است. لایه اضافی گتر به نگهداری گرمای بدن یاری می نماید و خطر سرد شدن پاها را تا حد زیادی کاهش می دهد. اگر پاها خیس شوند، خون از حد معمول سردتر خواهد شد و انگشتان را گرم نمی نماید. برای جلوگیری از سرمازدگی می توانید در مطلب چگونه گرمای بدن خود را حفظ کنیم؟ بیشتر بخوانید.

گتر لباس ها را از فرسایش نجات می دهد. تجارب بسیاری داریم که سخمه کرامپون به یک شلوار کوه خوب گیر نموده و آن را پاره نموده است. گتری که محکم ساخته شده باشد مقاوم است و پاره نمی گردد؛ حتی اگر پاره گردد، بهای یک گتر کمتر از شلوار کوه یا یک روکش کفش است. از طرفی تقریباً در هر صعود خراشی روی کفش ایجاد می گردد که وجود گتر مانع از این پیشامد می گردد. در واقع ارزش گتر به میزان کاهش قیمت کفش به دلیل خراشیدگی از رویه یک جفت کفش است.

*در مقاصد خبرنگاران، مثل صعود دماوند، علم کوه و صعود سبلان بهتر است از گتر کوهنوردی بهره ببرید.

انواع گترها

گتر کوتاه می تواند 12 تا 15 سانتی متر بالای کفش را بپوشاند که برای جلوگیری از ورود برف و سنگ در تابستان مناسب هستند. برف عمیق در زمستان، کوهنورد را مجبور به استفاده از گترهای استاندارد که تا زیر زانو را می توانند بپوشانند، می نماید. گترهای سوپر می توانند تمام کفش را از قسمت درز بین تخت و رویه تا به زیر زانو بپوشانند و فقط قسمت تخت کفش را آزاد بگذارند. لایه اضافی گرمایی که در داخل گتر وجود دارد، باعث گرمی بیشتر کفش و پا می گردد.

چه گتری انتخاب کنیم؟

 • قسمتی از گتر که روی کفش را می پوشاند باید از الیاف ضد آب درست شده باشد. الیاف قسمتی از گتر که ساق پا را می پوشاند باید از مواد تنفسی-ضد آب باشد تا امکان خروج عرق پا را بدهد.
 • گترها اغلب به وسیله نوار چسبانک، زیپ و گیره های سریع بسته می شوند؛ گترها با نوار چسبانک در هوای سرد، آسان ترین شکل ممکن هستند. اگر از گترهای زیپ دار استفاده می کنید، حتماً به خاطر داشته باشید که دندانه های زیپ قوی باشند. بند بالای گتر باعث می گردد تا با کشیدن آن، گتر به پا بچسبد و به پایین لیز نخورد. یک کش در قسمت ساق نیز باعث می گردد تا گتر جمع شده و تیغه های کرامپون به آن برخورد نکند.
 • گتر باید کاملاً دور کفش ثابت شده باشد تا از ورود برف و شن به درون کفش جلوگیری کند. یک ریسمان یا بند باید از زیر کفش رد گردد تا گتر را کاملاً به کفش فیکس کند. این نکته در هنگام فرود آمدن بسیار حائز اهمیت است. این قسمت به مرور زمان ممکن است از بین برود، بنابراین هنگام خرید دقت کنید به قابل تعمیر بودن آن توجه کنید.
 • دفع حشرات ویژگی دیگری است که بعضی از گترها دارند. اگر مقصد سفر یا کوهنوردی شما جایی است که امکان ورود حشرات به کفش تان را می دهید حتما از این نوع گتر بهره ببرید.
 • از آنجایی که امکان برخورد گتر به صخره، سطوح تیز و... وجود دارد، سعی کنید از گترهای بهره ببرید که لایه ضد سایش دارند. در این صورت امکان فرسوده شدن گتر کمتر خواهد شد.

نکات مهم در استفاده از گتر

 • اگر احتمال بارندگی شدید را می دهید گتر را زیر شلوار بارانی بپوشید؛ در این صورت مطمئن باشید که آب به درون کفش کوهنوردی تان نفوذ نخواهد کرد.
 • تنظیم سایز گتر را بر اساس سایز کفش به عهده خودتان است. تسمه های پشت پا و قلاب گتر را به گونه ای تنظیم کنید که پاهایتان راحت باشدو
 • سگک های گتر ار به سمت بیرون ببندید به گونه ای که هنگام راه رفتن به هم ساییده نگردد.

انواع گتر بر اساس نوع فعالیت

گترها بر اساس نوع فعالیت، به انواع مختلفی تقسیم می شوند؛ قصد هر یک از فعالیت هایی مثل پیاده روی، یخ نوردی، صخره نوردی رانینگ و... که داشته باشید، باید گتر مناسب را انتخاب کنید.

 1. گتر رانینگ بسیار سبک و راحت است؛ این گترها کفش و پا را از ورود گرد و غبار محافظت می نمایند.
 2. مهم ترین ویژگی گتر مخصوص ورزش های برفی، ضد آب بودن آن است.
 3. گتر مخصوص پیاده روی سبک است و امکان ورود هوا در آن وجود دارد. گترهای مخصوص پیاده روی کفش و پاهای شما را در برابر بارش های سبک محافظت می نمایند. در مطلب راه و رسم پیاده روی در طبیعت با اصول دیگر پیاده روی آشنا شوید.
 4. گتر کوهنوردی در برابر نفوذ آب و شرایط سخت (وجود صخره و...) بسیار مقاوم است. در تور کوهنوردی دماوند گتر مناسب کوهنوردی را انتخاب کنید.
 5. گتر یخ نوردی بسیار مقاوم طراحی شده و خاصیت ضدآب فوق العاده ای دارد.

در این مطلب با گتر آشنا شدید؛ اما به خاطر بسپارید داشتن کفش مناسب اهمیت بسزایی دارد. در مطلب راهنمای خرید و نگهداری کفش کوهنوردی بیشتر بخوانید.

تهیه و تدوین: تحریریه خبرنگاران

لطفا در نشر دانسته های خود کوشا باشید.

برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.

منبع: دالاهو
انتشار: 1 مهر 1401 بروزرسانی: 1 مهر 1401 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2098

به "گتر و اهمیت آن در کوهنوردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گتر و اهمیت آن در کوهنوردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید