الکاظمی: اشتباهاتی که منجر به اشغال عراق به وسیله داعش شد تکرار نمی گردد

به گزارش مینی ست، نخست وزیر عراق در چهارمین سالگرد آزادسازی موصل با تاکید بر اینکه اشتباهات گذشته که منجر به اشغال منطقه ها عراق به دست تروریست ها شد هرگز تکرار نمی گردد گفت که وحدت و انسجام عراقی ها از همه فرقه ها راه شکوفایی و ثبات عراق است.

الکاظمی: اشتباهاتی که منجر به اشغال عراق به وسیله داعش شد تکرار نمی گردد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با صدور بیانیه ای به مناسبت چهارمین سالروز آزادسازی شهر موصل بر ضرورت عدم تکرار اشتباهات گذشته تاکید نمود.

به گزارش پایگاه خبری موازین نیوز، الکاظمی در بیانیه ای خبری گفت: عراقی ها چهارمین سالروز آزادسازی موصل را گرامی می دارند، آن هم پس از حماسه ای قهرمانانه که پیوند خون با زمین را تجسم و تاکید نمود وحدت عراق سوپاپ اطمینان آن است و انسجام عراقی ها از همه فرقه ها و اقوام آن راهی برای شکوفایی و ثبات کشور است.

وی با تاکید بر اینکه نبرد موصل همه موازنه ها را در سطوح داخلی، منطقه ای و بین المللی دگرگون کرد، گفت: پس از اینکه باند های تروریستی داعش خاک عراق را آلوده کردند و خوارج عصر به مردم عراق حمله نموده و مرتکب جرایم وحشیانه مختلف علیه فرزندان آن شدند، موضع شرافتمندانه و قهرمانانه نیرو های امنیتی ما از همه تشکیلات و اصناف آن متکی به عقیده عشق به عراق و وحدت آن بود. آن ها ایمان داشتند که گذشتن از جان راه انسان های شریف است و ملی گرایی واقعی در حفظ وحدت عراق و نه کوتاهی در قبال آن است.

الکاظمی تاکید نمود: چهار سال پس از آزادسازی موصل، دولت بر اهتمام شدید خود به تکرار نکردن اشتباهات گذشته و عواقب خطرناک آن که بهای آن را با خون دادیم، تاکید می نماید و قاطعانه در برابر تروریسم می ایستد و با تحکیم قدرت نیرو های امنیتی و بازسازی ساختار های آن، طبق برنامه هایی نظامی و سنجیده و همکاری با دوستان و متحدانمان بقایای تروریسم را تحت پیگرد قرارداده و منابع آن را خواهد خشکاند.

فرمانده کل نیرو های مسلح عراق بعلاوه تاکید نمود که دولت اهتمام زیادی برای مساله آوارگان قائل است و برنامه ای را برای بازگرداندن همه آوارگان به منطقه هاشان و ایجاد شرایط مناسب برای پیوستن مجدد آن ها به جوامع اصلی خود وضع نموده است.

الکاظمی گفت که علاوه بر این دولت برنامه های متعددی را برای تقویت صلح داخلی و ایجاد امنیت اجتماعی در راستای تضمین صبات و حیات کریمه فرزندان عراق به اجرا گذاشته است.

نبرد آزادسازی موصل عملیاتی مشترک از سوی نیرو های دولت عراق با نیرو های الحشد الشعبی و دیگر گروه های نظامی عراق بود که برای بازپس گیری موصل از سیطره داعش انجام شد که در ژوئن 2014 این شهر را اشغال نموده بود.

موصل مرکز استان نینوا و دومین شهر عظیم عراق است. این عملیات با نام نینوا، ما می آییم (قادمون یا نینوى) در 16 اکتبر 2016 با محاصره استان نینوا و آزادی منطقه ها از این استان شروع شد و بالاخره نخست وزیر وقت عراق در 9 ژوئیه 2017 به صورت رسمی آزادی موصل را گفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1697

به "الکاظمی: اشتباهاتی که منجر به اشغال عراق به وسیله داعش شد تکرار نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکاظمی: اشتباهاتی که منجر به اشغال عراق به وسیله داعش شد تکرار نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید